הכנה להליך "צדק מאחה"

מהו הליך "צדק מאחה?"

הליך הצדק המאחה הוא הליך חדש, יחסית, אשר החל לקרום עור וגידים בשנים האחרונות וזאת במטרה להביא לסיומו של ההליך המשפטי ללא הגשת כתבי אישום וענישה. כל זאת, כמובן בתיקים שבהם הצורך הטיפולי והשיקומי גדול יותר מהצורך העונשי – דבר המאפיין, על פי רוב, תיקים שבהם הנאשמים הם בני נוער. ניתן לראות, איפוא, כי הליך הצדק המאחה טומן בחובו רווח משולש: סגירת מעגל וחזרה לחיים נורמטיביים מצד הקורבן, שיקומו של החשוד והפחתת העומס על מערכת המשפט.

במסגרת הליך הצדק המאחה נפגש הקורבן עם המתלונן\ת (במידה שישנה, כמובן, הסכמה הדדית לפגישה זו) ומשוחחים על האירוע. בחלק גדול מהמקרים החשוד יתנצל בפני הקורבן וזאת במטרה להראות לו\לה ולקצינת המבחן כי החרטה הנה כנה ואמיתית.

מהי משמעותו המשפטית של ההליך?

justice-scales-01מבחינה משפטית טהורה, יכול עורך דינו של החשוד ליזום את הליך הצדק המאחה בטרם הוגש כתב אישום כנגד מרשו וזאת על מנת להניא את הגורמים הרלוונטיים מהגשתו, מלכתחילה. אם הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום הרי שבמקביל לפגישות שמתקיימות בין הצדדים, או לאחריהן, יבקש עורך הדין של החשוד לשלוח את מרשו לתסקיר מבחן אצל קצינת מבחן וזאת כחלק מהרצון להראות לבית המשפט כי גם אם הדברים אירעו כפי שאירעו – הרי שמדובר במעידה חד פעמית שאין בכוחה להעיד על אופיו של הנאשם.

יודגש, כי עורך הדין לא רק יוזם את המפגש – אלא שהוא גם מנחה את מרשו כיצד להתנהל במהלכו. ההתנצלות היא, במידה רבה, חלק בלתי נפרד מהפגישה אך חשוב להבין כי זהו אינו הדבר היחידי שעליו יש לתת את הדעת. בכל הנוגע להליכי הצדק המאחה בעבירות פליליות – רק עו”ד פלילי ומנוסה הבקיא בהליכים אלה יידע להכינכם לשיחה על הצד הטוב ביותר.

עורך דין פלילי מנוסה יכין אתכם לקראת הפגישה עם קצינת המבחן, במידת הצורך – וזאת קודם כל ולפני הכל במטרה לאפשר לכם לצלוח את הפרשה הלא נעימה אליה נקלעתם מבלי שתענשו – ולמעשה, מבלי שבכלל יוגש נגדכם כתב אישום.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה במתן ייעוץ משפטי, בליווי ובהכנת נאשמים לקראת הליך הצדק המאחה. העצות והתובנות שתקבלו מאיתנו יסייעו לכם להגיע מוכנים לפגישה עם הקורבן. הפגישה הזו היא מה שמפריד, פעמים רבות,  בין הגשת כתב אישום לבין סיום ההליך ללא כתב אישום וללא ענישה – ומכאן שמוטב שתהיו ערוכים אליה, מבעוד מועד.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה