גניבה ממעביד

תוכן עניינים

סעיף 391 לחוק העונשין קובע כי "עובד הגונב דבר שהוא נכס מעבידו, או שהגיע לידי העובד בשביל מעבידו, וערכו עולה על אלף שקלים חדשים, דינו – מאסר שבע שנים". בכך, הביע המחוקק את דעתו לגבי החומרה של עבירת גניבה ממעביד, אשר העונש המרבי עליה גבוה יותר מן העונש המרבי במקרה של הרשעה בגניבה "רגילה" (שלוש שנים בלבד).

החומרה היתרה של עבירת גניבה ממעביד, נובעת מן העובדה כי העובד ניצל לרעה את האמון המיוחד שנתן בו המעביד, כאשר הפקיד אותו על רכושו וסמך עליו שיפעל ביושר ובאמינות.

סוגי הגניבות ממעסיק, ומה העונש על גניבה ממעביד?

עבירת גניבה ממעסיק יכולה ללבוש צורות שונות ומשונות, כפי שיסבירו לכם עורכי דין פליליים המייצגים בתיקים אלו. אפשר להצביע, באופן כללי, על ארבעה סוגים עיקריים של גניבה ממעביד:

  • גניבת סחורה או ציוד עבודה – כך, למשל, מחסנאי שנוטל לעצמו מוצרים שמאוחסנים אצלו, או עובד שטח שגונב כלי עבודה יקרים.
  • גניבת כספים – גניבה זו יכולה להתבצע בדרכים ישירות, כמו לדוגמא קופאי שאינו רושם את הכספים שהוא מקבל בקופה ולוקח אותם לעצמו, או גניבת כרטיס אשראי של בית העסק ושימוש בו, או גניבת כרטיס חיוב של העסק וקנייה של מוצרים לעצמו. גניבת כספים יכולה להתבצע גם בדרכים עקיפות כמו למשל ויתור על תשלום בתמורה לקבלת שוחד ועוד. עבירה זו יכולה להתקיים גם אם עובד מדווח על שעות עבודה שביצע, למרות שלא ביצע אותן בפועל.
  • שימוש בציוד של המעביד לצרכים פרטיים של העובד – מדובר בדרגת חומרה נמוכה יותר של גניבה ממעביד, אך עדיין מדובר בגניבה לכל דבר ועניין. עובד אשר משתמש בציוד שקיבל מן העבודה על מנת לבצע באמצעותו עבודות פרטיות עבור עצמו או אחרים – מבצע עבירה של גניבה ממעסיק. בדומה לכך, גם עובד אשר עושה שימוש במכונת צילום של המעביד לצורך צילום של מסמכים פרטיים בהיקף גדול (שערכו מעל אלף ש"ח).
  • שימוש פרטי בזמן העבודה – קחו לדוגמא עובד אשר נעדר מן העבודה, אך שולח עובד אחר להחתים את כרטיס הנוכחות שלו, או עובד שנעלם באמצע היום ממקום העבודה לצרכים פרטיים מבלי לדווח. לעניין זה, גם הפסקות ארוכות ובלתי הגיוניות נכללות כשימוש זר בזמן עבודה.
אלימות במשפחה

גניבה ממעסיק - גם אם לא מהבוס הישיר

אף אם העובד אינו עובד ישיר של בית העסק ממנו גנב, דוגמת שליח/נהג של חברת שילוח או סדרן מוצרים בסופרמרקט – הוא מבצע עבירת גניבה הנחשבת גם היא לגניבה ממעסיק אף אם העבירה תסווג כעבירה של גניבה בידי מורשה. ההתייחסות לעבירה זו הנו זהה להתייחסות לעבירת הגניבה ממעביד והיא התייחסות מחמירה.

נתפסתי בגניבה קלה והמעסיק טוען שגנבתי בעשרות אלפי שקלים

לקוחות רבים הגיעו להתייעץ עמי, לאחר שהמעסיק הציג בפניהם הוכחה מצולמת, בה הם נראו גונבים מהעסק סחורה או גונבים מזומן מקופת העסק וטען בפניהם כי יש לו ראיות כי הם גנבו סחורה/כספים בשווי עשרות אלפי שקלים וכי יגיש נגדם תלונה במשטרה במידה שלא יגיעו עמו להסדר בדבר החזר החוב. לאחר שיחה מעמיקה עם אותם לקוחות ובירור עובדתי בדבר הראיות אשר יכולות להיות קיימות אצל המעסיק-גיבשתי עמם קו פעולה אשר מתאים לנסיבות של כל מקרה ומקרה אשר לוקח בחשבון את הסיכויים והסיכונים, לעתים, תוך יצירת קשר עם המעסיק לשם בדיקת האפשרות לפצות אותו בגין הנזק שהוא טוען שנגרם לו (כל עוד טרם הוגשה תלונה במשטרה). בחלק מהמקרים, מסרו לי הלקוחות כי המעסיקים, או חוקר פרטי העובד עמם, הקליטו אותם בעת שימוע או שיחת בירור, שנערכה להם, מתוודים על ביצוע עבירת הגניבה והיקפה או שהחתימו אותם על מסמך המפרט את היקף הגניבה ואת אחריותם לכך. בכל אותם מקרים, לאחר שהלקוחות פירטו את נסיבות המפגש, הצדדים שנכחו בו, מידת הלחץ שהופעל עליהם ותוכן הדברים שמסרו בכתב/בע"פ, שקלתי עמם את המשקל הראייתי של התוודותם ואת ההשלכה של הדברים על הצעד הבא שעלינו לנקוט ע"מ להביא למינימום פגיעה בהם, הן מבחינה פלילית והן מבחינה כלכלית.

מי מגיש כתבי אישום בגין גניבה ממעביד?

בשל העובדה שגניבה ממעביד היא עבירה מסוג פשע שהעונש המקסימאלי הקבוע בגינה בחוק העונשין הוא 7 שנות מאסר, הגוף התביעתי המגיש כתבי אישום בגין עבירה זו אינו שלוחת התביעות המשטרתיות (המגיש כתבי אישום ב-90% מהמקרים) אלא הפרקליטות. אף עובדה זו מביאה להחמרה מסוימת בענישה שכן בתי משפט מתייחסים ברצינות גדולה יותר לתיקים המנוהלים ע"י הפרקליטות מאשר תיקים המנוהלים ע"י שלוחות התביעות המשטרתיות. זאת, הן בשל העובדה ששופטים רבים הם יוצאי הפרקליטות והן בשל העובדה ששופטים רבים יודעים, כי במידה שיגזרו על הנאשם עונש קל מדי, הפרקליטות לא תהסס להגיש ערעור לביהמ"ש המחוזי על קולת העונש והערעור עשוי, בסיכויים גבוהים, להתקבל (דבר שאף שופט אינו רוצה שיקרה, פעמים רבות מדי, בשל הפרסום שעלול להתלוות לכך באמצעי התקשורת. כל שופט בימ"ש השלום מעוניין להתקדם בסולם השפיטה ואינו רוצה לקבל פרסום "שלילי", אשר יהיה בעוכריו, כאשר שמו יעלה לדיון בוועדה למינוי שופטים או כלל לא יעלה לדיון ע"י חברי וועדת המשנה למינוי שופטים בשל פרסומים "שליליים" רבים מדי…).  

מהו העונש שמטילים בתי המשפט בגין גניבה ממעביד?

במקרים רבים, גניבת מוצרים או מזומן בסך אלפי שקלים ומעלה עלולה להסתיים במאסר בעבודות שירות, עפ"י נסיבות המקרה והעבר הפלילי של הנאשם או העדרו. גניבה ממעסיק בסך של עשרות אלפי שקלים או מאות אלפי שקלים כבר עלולה, בהחלט, להביא לגזירת עונש של מאסר בפועל לתקופה של כשנה ומעלה.

לנוכח החומרה היתרה שרואים בתי המשפט בעבירה זו של גניבה ממעביד ביחס לגניבה רגילה, מומלץ לכל מי שנחשד ומזומן לחקירה או בירור בנדון, להתייעץ מיידית עם עורך דין פלילי הבקיא בתחום, מייד כאשר קיבל שיחת טלפון מחוקר משטרה, וטרם הגעתו לתחנת המשטרה לחקירה.

עוד בנושא – מה העונש על גניבה ממעביד?

 

ליעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

למה לבחור בי כעו"ד שלך?

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה ותמיד
מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
לתפקיד שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות. לקריאה »

המלצות מלקוחות

מקצועי ושרותי ביותר. לא פעם ראשונה שאני עובד מול גיל – שקיפות מלאה, המון מידע והשיג לי תוצאות מעולות, ממליץ בחום

גל

10/05/2021

ישר, נשמע מקצועי, אינו מורח את הלקוח, משתף את הלקוח בכדאיות הכספית הלוואי וכל עורכי הדין יהיו כמוהו.

זוהר

22/04/2021

הקשיב בסבלנות וידע לתת את ההכוון המדויק לא מחפש לקחת תמורה ללא צורך. ללא ספק התרשמתי מאוד מההגינות מהידע ומהאישיות.

רז

19/04/2021

מאמרים קשורים