עורך דין סמים

תמונה ראשית עו"ד גיל באיער

הואשמתי בעבירת סמים... מה עושים?

עורך דין עבירת סמים גיל באיער עושה סדר עם מידע חשוב בעניין.

במידה ואת או אתה מואשמים בעבירת סמים, חשוב שתדעו דבר ראשון שמדובר בעבירה פלילית עם עונשים חמורים בחוק.  לכן, הכלל הראשון הוא ליצור קשר ולהתייעץ עם עורך דין פלילי עבירות סמים מומלץ, מהר ככל שניתן. עורך דין עבירת סמים מנוסה, שילווה אותך באופן אישי ויעזור לך להתמודד מול גורמי אכיפת החוק, באופן שקול ומקצועי. בכל מקרה, יש להימנע ממתן הודאה או הצהרה  שלא לצורך, שעשויה לגרום לכם נזק בהמשך. עורך דין פלילי עבירת סמים, מכיר את התהליכים הקבועים בחוק, ויוודא שהתנהלות המשטרה נעשית בהתאם לנדרש, כך שלא ייעשה דבר שלא לצורך או בניגוד להנחיות.

הרשות המחוקקת במדינת ישראל מצאה לנכון לחלק את עבירות הסמים למספר עבירות נפרדות – בהתאם לסוג העבירה ולדרגת חומרתה. כך למשל, עבירות כמו סחר בסמים או תיווך בסמים נחשבות לעבירות פליליות חמורות הגוררות בעקבותיהן הטלת עונשי מאסר בפועל, לתקופה משמעותית.עורך דין פלילי עבירת סמים

עורך דין פלילי מומחה להחזקת סמים והדחת קטין

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני המצבים הללו, ניתן לראות שהעונש בגין שימוש עצמי קל יותר מאשר העונש בגין החזקת כמות גדולה שלא למטרת שימוש עצמי.

חשוב לציין שלמרות שחל שינוי בחוק נגד אנשים שצורכים קנאביס, לא חל שינוי בפקודת הסמים, כך שעדיין חל איסור על הפקה, סחר, ייצור, החזקה ושימוש בסמים שכלולים ברשימת הסמים המסוכנים ויש להדגיש שהרשימה כוללת גם חשיש וקנאביס שנחשבים לסמים קלים.

אחת הטענות הנפוצות בקרב חשודים ונאשמים בעבירות של החזקת סמים היא “שימוש עצמי”. טענה כי הסמים לא היו מיועדים לסחר אלא לצריכה עצמית בלבד. שימו לב, למרות שפקודת הסמים המסוכנים מכירה בשימוש עצמי, אם השימוש לא היה מותר, מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. הוכחת צריכה עצמית היא משימה קשה ככל שכמות הסמים שנתפסה היא גדולה יותר.

נטל ההוכחה במקרה כזה מוטל על הנאשם, ועל מנת לעמוד בו יש לסתור את “חזקת הכמות”. לדוגמה, על ידי פרמטרים כמו תדירות שימוש, מקורות מימון, אופן החזקת הסמים ונסיבות נוספות שרלבנטיות למקרה הספציפי. יודגש שגם אם הנאשם מצליח להוכיח את הצריכה העצמית הוא איננו חומק מההליך הפלילי. העבירה שבה הוא יורשע תהיה “החזקת סמים לצריכה עצמית” ולא “החזקת סמים שלא לצריכה עצמית”. המשמעות באה לידי ביטוי בעיקר בעונש על החזקת סמים לאחר ההרשעה.

 

מהם העונשים בגין החזקה בסם שלא לשימוש עצמי והחזקה בסם לצורך שימוש עצמי?

במידה שאדם החזיק בסם שלא למטרת צריכה עצמית, עשוי עונשו לעמוד על 20 שנות מאסר. בניגוד לכך מה העונש על שימוש עצמי בסמים? במידה שאדם החזיק בסם לצורך שימוש עצמי, הוא עשוי לקבל עונש של 3 שנות מאסר. יש לציין שמדובר על העונשים המרביים.

פעמים רבות בהן אדם מואשם בהחזקה למטרת שימוש עצמי, לא יוטל עליו עונש מרבי, אלא עונש מקל. לפעמים ההרשעה אפילו מבוטלת. ההרשעה עשויה להתבטל במקרה שהיא גורמת לנזק עצום למואשם ועשויה לפגוע קשות בתהליך השיקום שהוא עובר ובעבודתו. מעבר לכך, לפעמים התיק נסגר במשטרה ללא כתב אישום. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם נשאר רישום פלילי.

עו

מהי החזקת סמים ומה העונש על החזקת סמים?

המסגרת הנורמטיבית לגבי החזקת סמים מצויה בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל”ג-1973. סעיף 7(א) לפקודה קובע כי אדם לא יחזיק סם מסוכן, ולא יעשה שימוש בסם מסוכן, אלא אם הדבר הותר בפקודה, בתקנותיה או לפי רישיון. מהו סם מסוכן? ובכן, רשימת הסמים המסוכנים מפורטת בתוספת הראשונה לפקודה לצד כמות רלבנטית לכל סם. שימו לב, החזקת סמים לא חייבת להיות ברשות האדם. על פי הפקודה, ניתן לפתוח בהליכים פליליים על בסיס עבירה זו גם אם הסמים של החשוד/הנאשם הוחזקו אצל אדם אחר (ואפילו ללא ידיעתו). פקודת הסמים מוסיפה וקובעת שהחזקה יכולה להיות גם מצב שבו הסמים נמצאו במקום אחר וגם אם מקום זה איננו ברשות, בהשגחה או נתון לפיקוח אדם. במילים פשוטות, החזקת סמים היא עבירה רחבה ביותר לפי החוק הישראלי. כל עוד החשוד/הנאשם לא עומד בתנאי ההחזקה או השימוש המותרים (סעיפים 11 ו-12 לפקודה), הוא עלול להתמודד עם פתיחת תיק פלילי והגשת כתב אישום. תיק סמים הוא תיק בעל השלכות קשות לעתיד. יש בו כדי להכתים לא רק סוחר סמים מדופלם אלא גם אדם נורמטיבי וצעיר שבסך הכל רכש קצת מריחואנה לשימוש עצמי ביחד עם חבריו.

האם יש משמעות לסוג הסם?

אחת התפיסות הידועות לגבי סמים היא חלוקה בין “סמים קלים” (מריחואנה וחשיש) ל”סמים קשים” (הרואין, קוקאין וכו’). בעניין זה, חשוב להדגיש כי פקודת הסמים איננה מתייחסת לחלוקה הנ”ל. מבחינת החוק היבש, החזקת סמים היא החזקת סמים, לא משנה הסוג.
כלומר, זה לא משנה אלו חומרים מסוכנים הוחזקו בפועל ואם תרצו – דין “סטלן” כדין “נרקומן”. עם זאת, בפרקטיקה, כאשר אדם מתמודד עם כתב אישום בגין החזקת סמים, יש משמעות לסוג הסם שנתפס. בעיקר בעת מתן גזר דין לאחר הרשעה אך לעיתים גם במשפט עצמו ולפניו.

לא אחת, אם מדובר על סמים “קלים” ועבירת סמים ראשונה, ייתכן והתביעה אף תימנע מהגשת כתב אישום ותסתפק באזהרה בלבד. קרי, החשוד לא יהפוך לנאשם על כל המשתמע מכך. חשוב לזכור כי “מעידה נוספת” עלולה להוביל לכתב אישום שיכלול גם את המעשה הראשון.

מהי הענישה בגין עבירות סמים?

הסעיף הרלבנטי בפקודת הסמים המסוכנים לגבי ענישה בגין החזקת סם מסוכן הוא סעיף 7(ג). על פי סעיף זה, החזקת סמים טומנת בחובה עונש מקסימלי של 20 שנה אם לא מדובר בצריכה עצמית, ו-3 שנים בגין החזקה לשימוש עצמי בלבד (החוק קובע גם שניתן להטיל קנס על הנאשם המורשע).

מצד אחד, בתי המשפט מתייחסים לעבירות סמים כ”מכת מדינה” ובגזרי דין רבים ננקטת מדיניות של אפס סובלנות בעניינים אלה. מצד שני, הענישה היא אינדיבידואלית. שני נאשמים אשר יורשעו באותן עבירות סמים ובאותו היקף אינם צפויים לעונש דומה. נסיבות מקלות אשר עשויות לעמוד לזכותו של נאשם בהחזקת סמים יכולות להיות עבר פלילי נקי או לא מכביד, שיתוף פעולה, הודאה בדבר העבירה, רצון להשתקם וכדומה. קיימת משמעות אדירה לאופן שבו הדברים יוצגו בפני נציגי התביעה ובית המשפט, ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך הדין עבירת סמים מומלץ ומנוסה.

הענישה מושפעת גם מעבירת הסמים הספציפית, כאשר קיים הבדל בחוק בין החזקת סמים לצריכה עצמית לבין החזקת סמים שלא הוכחה שהייתה לשם צריכה עצמית. בתי המשפט מתייחסים לסוג הסמים שנתפסו, לכמות הסמים שנתפסה, לאופן החזקת הסמים (למשל, האם הסמים חולקו למנות בשקיות נפרדות לטובת סחר) וכדומה. משקל רב ניתן גם להתנהלות החשוד מול השוטרים במועד החיפוש וחשיפת הסמים.

במקרים בהם מדובר על עבירת סמים ראשונה, ניתן לעיתים להביא לאי הרשעה בבית המשפט. נתיב זה כרוך לרוב בשיתוף פעולה ומאמץ אך ההשלכות הן מרחיקות לכת. אדם שהורשע בעבירת סמים עלול להתמודד עם אתגרים בעתיד כמו בקבלה לעבודה מסוימת, הוצאת ויזה לארה”ב וכו’. עורך דין מטעם הנאשם יכול לנסות ולהביא לאי הרשעה בבית המשפט גם לאחר הגשת כתב אישום.

מה בנוגע בעבירת בסמים כשמדובר קטינים?

דו”ח המועצה לשלום הילד משנת 2014 הצביע בבירור על עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער (וכן על עלייה בשיעור ההתנסות בסמים אצל קטינים). בדומה לכל הליך פלילי, קטינים, מעצם גילם הצעיר, יכולים “ליהנות” מנסיבות מקלות. כן, גם בעבירות סמים.

ניהול נכון של ההליכים הפליליים עשוי להביא לאי העמדתו של הקטין לדין, לסיום הליך בבית המשפט באי הרשעה או במתן גזר דין מקל. סוגיות שיכולות לעמוד לצדו של קטין ושיש להציגן היטב בפני גורמי התביעה ובית המשפט הן עבר פלילי נקי, שיתוף פעולה, רצון להשתקם, סביבה, נסיבות אישיות, תוכניות עתידיות לגבי שירות משמעותי בצה”ל וכדומה.

בנוגע לעבירה של גידול סם, למשל, הרי שההנחיות המעודכנות של התביעה המשטרתית (משנת 2020) קובעות כי ניתן להמיר את העבירה של גידול סם בעריה של החזקת סם לצריכה עצמית, כל עוד מדובר במספר קטן של צמחים ובמשקל קטן של קנביס שאינו עולה על המשקל של החזקה לצריכה עצמית. בכל כמות הגדולה מכך-יואשם המחזיק בעבירת גידול וצפוי (בהעדר עבר פלילי) לעונש של 6-9 חודשי עבודות שירות (בהנחה שאין מדובר בכמויות של עשרות קילוגרמים), למעט אם קיים תסקיר חיובי ביותר המצדיק אי הטלת מאסר בדרך של עבודות שירות.

החזקת סם שלא לצריכה עצמית אל מול החזקת סם לצריכה עצמית

בהנחה שהנאשם לא הפלילי עצמו בחקירתו בהחזקת הסם עבור אדם אחר (…) הרי שההבדל בין 2 העבירות הוא בכמות בלבד. בנוגע ל-3 סוגי סמים קבעה פקודת הסמים חזקת כמות שהחזקת כמויות מעבר אליה נחשבות שלא לצריכה עצמית ומי שמבקש לסתור את החזקה הזאת, עליו לשכנע את ביהמ”ש ב-51% כי החזיק את הסם לצריכתו העצמית. עליו לשכנע את ביהמ”ש כי הנו משתמש בסם בצריכה גבוהה המצדיקה את החזקת הכמות הגבוהה שהחזיק וכי יש ברשותו הכנסה פנויה מספקת לרכישת כמות הסם שהחזיק (ולמימון צריכתו השוטפת). חזקת הכמות הקבוע בחוק הנה זו: 15 גרם קנביס, 0.3 גרם הרואין, 0.3 גרם קוקאין.

ומה לגבי המדיניות החדשה שחלה על שימוש עצמי בקנאביס בבגירים?

הזכרתי מקודם את המדיניות החדשה לגבי שימוש עצמי בקנאביס, מדיניות זו הינה אי הפללה של צרכני קנאביס. לפי המדיניות, יוטלו בתחילה קנסות מנהלתיים על אנשים בגירים שמשתמשים בסם, כאשר כמות הסם לא עולה על 15 גרם.

במידה שהבגיר ייתפס פעם נוספת, יוטל עליו קנס כפול. במידה שהאדם ייתפס בפעם השלישית בהחזקת קנאביס, והוא יודה בכך שהוא החזיק בקנאביס ונתפס בפעם השלישית, ובנוסף לכך, יבטיח להימנע מהחזקת הסם בעתיד או יעמוד בפיקוח שירות המבחן, המקרה יעבור לסגירת התיק בהסדר מותנה ולא יוגש נגד המחזיק כתב אישום. נוסף על כך, עשוי בית המשפט לשלול את רישיון הנשק של המחזיק בסם או לשלול את רישיון הנהיגה שלו.

במידה שהבגיר נתפס בהחזקת סם פעם נוספת ואף יותר מכך, ייפתח כנגדו תיק פלילי ובנוסף לכך, ייתכן שייפתח נגדו כתב אישום ושהוא יועמד לדין פלילי. מעבר לזאת, עשויה המשטרה לערוך למחזיק בדיקת רוק כדי לגלות האם הוא נהג תחת השפעת סמים.

עורך דין סחר בסמים גיל באיער לשירותך!

אז אם אתם מחפשים עורך דין פלילי עבירת סמים, עו”ד פלילי גיל באיער, הוא האיש שתרצו לצדכם כבר מהרגע הראשון. גיל מתמחה במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים אשר להם מיוחסות עבירות סמים כמו ייבוא סמים או סחר בסמים. חשוב לדעת שהמפתח לניצחון בתיק עבירת סמים, טמון בעבודה יסודית שתאפשר לבחון את החשדות כנגדכם ולוודא שתוכלו לעבור את הרגעים הקשים, בקור הרוח הנדרש.

 

במקרים של עבירות סמים, אחד הדברים הראשונים הנבדקים הוא האם מדובר בשימוש לצריכה עצמית. מכאן, נשאלת השאלה מהי החזקה שאינה למטרת צריכה עצמית? ההבחנה בין החזקה לשימוש עצמי לבין החזקה שלא לשימוש עצמי היא קריטית, מבחינה משפטית. העונש על עבירת החזקה או שימוש בסמים לשימוש עצמי יהיה נמוך, משמעותית, ממקרים של עבירת החזקה שלא לצריכה עצמית ועבירת גידול, סחר, או יבוא  סמים, ובמקרים אלו העונש הקבוע בחוק הוא 20 שנות מאסר.

החוק קובע כי עד כמות של 15 גרם של גראס וחשיש מדובר בהחזקה לצריכה עצמית ומעבר לכמות הנ”ל זו החזקה שלא לצריכה עצמית, מה שאנשים מכנים בטעות “סחר”. אין מדובר בסחר בסמים: סחר יתקיים רק כאשר הוכח שנמכרו סמים תמורת כסף. כמו כן, החזקת עד 3 טבליות אקסטזי ועד 0.3 גרם קוקאין והרואין נחשבת להחזקה לצריכה עצמית ומעבר לכך – שלא לצריכה עצמית. בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, כדי להוכיח שכמות גדולה יותר של סם הוחזקה לצריכה עצמית-יש להוכיח צריכה גדולה של סם (המצדיקה את החזקת הכמות שנתפסה) וכן מקור מימון חוקי לרכישת הסם שנתפס. 

במקרה של תיק ראשון של החזקה לצריכה עצמית/שימוש עצמי – התיק ייסגר בקבלת דוח בסך 1,000₪ ובמקרה שני-בדוח בסך 2,000₪. במקרה שלישי-סגירת התיק תותנה בשיתוף פעולה עם קצינת מבחן למבוגרים שתכלול מתן בדיקות שתן נקיות משרידי סם וביצוע כ-40 שעות שירות לתועלת הציבור (ואז, התיק ייסגר במסגרת הסדר מותנה) ובמקרה של תיק רביעי (אם יהיה מי שיצליח להיתפס בפעם הרביעית, אז באמת שמגיע לו…), יוגש כנגד החשוד כתב אישום.

עם זאת, במידה שהסם נתפס ברכב (להבדיל מתפיסת סם בבית או על גוף, ברחוב)-ייתכן כי יוגש כנגדכם כתב אישום, אף אם עברכם הפלילי הוא נקי.

העונשים על החזקה שלא לצריכה עצמית מול צריכה עצמית הם שונים מאוד (עונש מקסימלי של 20 שנה לעומת 3 שנים). אך בפועל, העונש תלוי מאוד בקיומו של עבר פלילי (בעיקר בתחום הסמים), בסוג ההחזקה המיוחס לכם, בסוג הסם ובכמותו, באופי עסקת הטיעון שסגר עורך הדין שלכם עם התביעה ובמידת שיתוף הפעולה שלכם עם קצינת המבחן, בהנחה שאתם מבקשים לסיים את התיק בצורה “עדינה”, ככל האפשר, שתפגע כמה שפחות בעתיד שלכם.

פקודת הסמים המסוכנים משתמשת במונחים “קלים” ו”קשים”. אולם בפועל, מקובל להבחין בין “גראס” (מריחואנה) וחשיש”, לבין סמים “קשים”, כגון: אופיום, אקסטזי, הרואין וקוקאין. אם אדם נתפס  מחזיק סמים בלתי חוקיים, בפעם הראשונה, ייצוג משפטי הולם על ידי עורך דין יוביל לרוב לסגירת תיק ללא כל עבר פלילי של הרשעה בעבירת סמים.

עברייני סמים הם אנשים רגילים ללא עבר פלילי המתמודדים לראשונה בחייהם עם חקירה או הליך מעצר משטרתי. לכן חשוב מאוד לפנות בהקדם לעורך דין פלילי המתמחה בעבירות סמים. עורך דין פלילי עבירת סמים, יוכל לעזור לך לעמוד על זכויותיך ולעבור באופן רגוע ובקור רוח, את הליך החקירה והסיטואציה המלחיצה כל אדם נורמטיבי. ליווי עורך דין מנוסה בעבירות סמים יוביל לתוצאה הטובה ביותר עבורך בנסיבות המקרה.

במקרה כזה עדיין עברת עבירת גידול סם שהעונש התיאורטי עליה זהה להחזקת סם שלא לצריכה עצמית ולסחר בסם. התביעה במקרים כאלה יוצאת מנקודת הנחה שאולי מכרת חלק ממה שצמח שם, בעבר, לאנשים אחרים, תמורת כסף.

בכל מקרה, גם אם לא נעצרת ושוחררת למעצר בית, צפויה לך תקופה ארוכה של כאב ראש.

בהנחה שתשתף פעולה עם קצינת המבחן ובהנחה שמצאת עורך דין שיוכל ללוות אותך בצורה נכונה, יש סיכוי לא רע שתצא מזה החל מפסק דין ללא הרשעה (במידה שהעבירה תתוקן להחזקת סם לצריכה עצמית) , עבור להרשעה והטלת מאסר על תנאי בלבד או הרשעה ומספר חודשי עבודות שירות, תלוי אם גידלת מספר קטן של עציצים ומשקל הסם בהם או גידלת מספר גדול של עציצים.

הליך פלילי נפתח עם הגשת כתב אישום על ידי הפרקליטות/שלוחת התביעות.

סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי מחייב את התביעה לשלוח לחשוד בעבירת פשע (כל עבירה שהיא מעל לשימוש בסם או להחזקת סם לצריכה עצמית) מכתב המיידע אותו בדבר זכותו לשימוע. התביעה שולחת לחשוד את המכתב, בהתאם לכתובת הידועה לרשויות החוק (לרוב, זאת שמסר בחקירתו). המכתב כולל את הכתובת אליה ניתן לפנות במקרה של בירורים (אם אתה לא מכיר את ההליך, כדאי שתוותר על הניסיון לעשות זאת לבדך). הודעה שנשלחת בדואר רשום, רואים אותה כהתקבלה גם ללא חתימה על אישור מסירה. בהתאם למכתב היידוע, באפשרותך להגיש לתביעה בקשה מנומקת, בתוך 30 יום מיום קבלת המכתב,  להימנע מהגשת כתב אישום (כבר אמרנו כשלא כדאי לנסות לבד)… במידה שהחשוד נמצא במעצר, התביעה פטורה משליחת מכתב יידוע.

בעבירות מסוג פשע, בהן העונש הקבוע בחוק עולה על 3 שנים, כלומר – החזקה שלא לצריכה עצמית או גידול, סחר ויבוא, לפני שהתביעה מגישה כנגד החשוד כתב אישום (כל עוד הוא אינו עצור), היא חייבת ליידע אותו לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי בדבר זכותו לקיים שימוע (יידוע על הזכות לשימוע).

במקרה כזה, מומלץ לפנות לעו”ד פלילי המתמחה בעבירות סמים, שכן לזכות החשוד יש רק 30 ימים לפנות לתביעה בבקשה לקיים שימוע.

בשימוע, לאחר צילום חומר הראיות ע״י ב״כ החשוד, ניתן להעלות טענות ראייתיות, במטרה לנסות להביא לאי הגשת כתב אישום כנגד החשוד או להסכים, מראש, על הגשת כתב אישום “מרוכך”, לפעמים עם הסכמות עונשיות קלות, יחסית.

בהנחה שהצו הוא בכתובת שבה אתם גרים ועל שמכם, אין טעם להתנגד לחיפוש ויש לאפשר אותו על מנת שלא להסתבך בעבירה של הכשלת שוטר או תקיפת שוטר (גם אם רק הרמתם קול לטענתכם, לא ניתן לדעת מה השוטר יכתוב אח”כ בדוח הפעולה שלו, שכן מדובר באקט של התנגדות).

במקרה שהחזקתם סמים בבית, סביר להניח שהשוטרים הגיעו אליכם בעקבות מידע מודיעיני מדויק והם יודעים היכן הסמים נמצאים. בהנחה שלא הזזתם את הסמים מהמקום בהם היו, חסכו לעצמכם מהפכה בבית ותנו את הסמים לשוטרים, מיוזמתכם.

אגב, מותר לשוטר להיכנס לביתכם גם ללא צו, כאשר יש לו חשד סביר שיש בו סמים. למשל אם ריח של גראס עולה מן הדירה או אם גידלתם עציץ גראס בחלון הבית או על המרפסת, כשניתן לראות אותו מבחוץ, או אם הזמנתם שוטר לבית (בעקבות פריצה לדוגמא) ושכחתם שיש עציץ גראס בבית או כאשר שוטר נכנס לבית בעקבות סכסוך משפחתי.

על פי פסיקת ביהמ”ש העליון, חיפוש על אדם או במכוניתו, ללא חשד סביר (חשד סביר יכול להיות חשוד שמעשן סיגריה שעולה ממנה ריח של גראס, חשוד שנראה בורח משוטר המסמן לו לעצור לביקורת שגרתית, חשוד שמראש נוסע בנסיעה מסוכנת ועוד), יכול להתקיים אך ורק אם השוטר הסביר לאדם כי אינו חייב להסכים לחיפוש וכי הסירוב לא ייזקף לחובתו והאדם הסכים לכך. בעברית פשוטה: “הסכמה מודעת”.

למעשה, ביהמ”ש העליון הכשיר חיפוש בלתי חוקי על גופו של אדם, בכליו (תיק, למשל) ובמכוניתו, במקום שאין כל חשד סביר נגדו (לדוגמא: ישב ברכבו והמתין לבת זוגו או כאשר הסתובב בשכונה בלילה) ובתנאי שהשוטר יכתוב, לאחר מכן, בדוח הפעולה שלו כי החשוד (שהוא בכלל לא חשוד בשלב הזה) “הסכים” לביצוע החיפוש, למרות שלא היה חייב לעשות זאת.

במקרים מעטים, בהם הסכמת ה”חשוד” אינה מופיעה בדוח הפעולה של השוטר או שקיימות בעיות אחרות בחומר הראיות, ניתן יהיה לבטל את כתב האישום מחמת החיפוש הבלתי חוקי, כל עוד לא יהיה מדובר בכמויות גדולות מאוד של סמים (איזון של הפגיעה בזכויות החשוד מול האינטרס הציבורי).

במידה שזומנת לחקירה ואתה עומד בפני אפשרות של כליאה, גם אם היא נראית לך בעלת סיכויים נמוכים, הצעד הראשון שלך צריך להיות התייעצות עם עורך דין, אשר יסביר את זכויותיך ויציע עצות טובות כיצד להתמודד עם המצב. לאחר מכן, עליך להגיש את הניירת המתאימה כדי לקבל את עזרת עורך הדין שלך. חשוב לקבל ייצוג משפטי בזמן. אל תלך לבית המשפט ללא עורך דין.

במידה והואשמת בעבירת סמים והחלטת לשכור שירותי עורך דין פלילי עבירת סמים (ברור…), נסה להבין עד כמה הוא קשוב למקרה שלך, למצוקה הרגשית שלך, לעבר הפלילי שלך, במידה ויש, וכו’. בדוק מה אומרים עליו ברשת ואם יש עליו המלצות מהימנות באתר או באתרים חיצוניים. דבר איתו ותרגיש את הנכונות שלו להירתם ולעזור לך. בכל מקרה, עדיף להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי עבירת סמים, עם הרבה ניסיון בתחום והיכרות של עבודת המשטרה ‘מבפנים’.

עבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית מסתיימת, לרוב, במנעד ענישה שנע בין מאסר על תנאי לבין עבודות שירות (תלוי בסוג הסם ובכמותו). 

עבירת גידול סם מסתיימת, לרוב, במנעד ענישה שנע בין פסק דין ללא הרשעה (ותיקון סעיף החיקוק לגידול סם לצריכה עצמית או החזקת סם לצריכה עצמית), למאסר על תנאי, לעבודות שירות לנאסר בפועל, והכל תלוי בכמות העציצים ובמשקל הסם שבהם (אין דין גידול עציץ אחד ובו גרמים בודדים של קנאביס כדין גידול אלפי עציצים במעבדת סם תעשייתית של ממש במשקל של מאות ק״ג).

עבירת סחר בסם מסתיימת, לרוב, בענישה שנעה בין עבודות שירות (לתקופה של 6-9 חודשים) לבין מאסר בפועל לתקופה של 12-24 חודשים (תלוי בסוג הסם, בכמות ובמספר המקרים בו נמכר).

עבירת יבוא סם מסתיימת, לרוב, בענישה שנעה בין מאסר על תנאי (ליבוא של מספר זרעי קנאביס), עבודות שירות ומאסר בפועל לתקופה של 12-60 חודשים (תלוי בסוג הסם ובמשקלו ובמספר הפעמים, בהם יובא ע״י הנאשם).

מהם בכלל סמים? על פי ההגדרה, סמים הם חומרים פסיכו-אקטיביים הגורמים למניפולציה על המערכת העצבית בגוף האדם וגורמים לשינוי תודעתי. קיימים סמים טבעיים המופקים מצמחים המכילים את החומר הפסיכו-אקטיבי (כגון קנאביס), או סמים סינטטיים המורכבים ב’מעבדה’ בתהליכים כימיים. החוק מונה רשימה של סמים אסורים ומוכרים ובנהם: קנאביס, חשיש (שרף קנאביס), קוקאין, הרואין, אופיום. MDMA, LSD ועוד. יחד עם זאת קיימת רשימה ארוכה של סמים ששמם פחות מוכר, ועל פי רוב, הן למעשה תרופות הנמכרות בבתי המרקחת! על פי החוק, ניתן להשתמש בסמים לצורך רפואי, אך רק במידה שנרשם לכך מרשם על ידי רופא מוסמך לכך. החוק אוסר על תרכיב כלשהו מהחומרים המפורטים ברשימה בין אם התרכיב מופק מהצמח ובין אם הוא מופק ממלחיו.

בחודש מארס 2012 קבע בית המשפט העליון בפסק דין חשוב, כי במידה שלא הוסברה לחשוד זכותו לסרב לחיפוש שנערך עליו, אשר נערך ללא חשד סביר (בדבר היותו נושא סכין או סמים), הרי שבמידה שהחשוד סירב לחיפוש – החיפוש אינו חוקי ובמידה שנתפסו סמים – הם פסולים לשמש כראיה. עם זאת, מומלץ שלא לסרב פיסית לחיפוש ולא להתנגד לו אלא בע”פ בלבד (מחשש שתואשמו בתקיפת שוטר). בנסיבות שכאלה, קיימים סיכויים טובים לביטול כתב האישום בכל הנוגע להחזקת הסמים.

החל מחודש מארס 2016, בכתבי אישום שיוגשו בעבירות של החזקת סם לצריכה עצמית (וכן שימוש), יוכל חשוד לפנות לתביעה בבקשה למחוק את כתב האישום כחלק מהליך שנקרא “הסדר מותנה”.

הכוונה היא להסכמת החשוד לחתימה על התחייבות כספית (קנס על תנאי) שלא לבצע עבירת סמים בעתיד, אפשרות לתשלום תרומה לעמותה כלשהי, ובמקרים מסויימים, קבלת טיפול בנושא סמים וחוות דעת חיובית מקצינת המבחן, במיוחד כאשר ישנם תיקי עבר סגורים בנושא.

היתרון בהליך חדשני זה הוא שהוא אינו גורר רישום של הרשעה/אי הרשעה, כפי שגורר הליך שמתקיים בביהמ”ש, אלא מסתיים כפי שמסתיים תיק שנסגר במשטרה.

עורך דין סמים קלים:

עורך דין סמים קלים הוא עורך דין פלילי המתמחה בעבירות הקשורות לסמים מסוכנים, תוך התמקדות בעבירות הקשורות לסמים “קלים” כמו קנאביס. עבירות אלו יכולות לכלול:

  • אחזקת סמים לצריכה עצמית
  • גידול סמים בכמות קטנה
  • שימוש בסמים

עורך דין המתמחה בתחום זה יכיר את החוקים והפסיקה הרלוונטיים, ויהיה בעל ניסיון בניהול תיקים מסוג זה מול מערכת המשפט.

חשיבות בחירת עורך דין מומחה:

  • עבירות סמים, גם “קלות”, הן בעלות השלכות משפטיות ופליליות שעשויות להשפיע על חייו של הנאשם.
  • עורך דין מומחה ידע כיצד להתמודד עם המורכבות של תיקים אלו, תוך שמירה על זכויותיו של הנאשם וטיפול מקצועי ומותאם.
  • ניסיון העורך דין יהווה גורם מכריע בהשגת תוצאות חיוביות עבור הנאשם, הן מבחינת הענישה והן מבחינת ההשלכות על חייו האישיים.

טיפים לבחירת עורך דין סמים קלים:

  • קבלת המלצות מחברים, משפחה או גורמים מקצועיים.
  • חיפוש באינטרנט ובאתרים ייעודיים.
  • בחינת ניסיון העורך דין והצלחותיו בתיקים דומים.
  • קיום פגישה אישית להתרשמות מהעורך דין ומההתאמה שלו לטיפול בתיק.

חשוב לזכור:

בחירת עורך דין פלילי היא החלטה חשובה שעשויה להשפיע באופן משמעותי על עתידך.

נעים להכיר

עו”ד פלילי גיל באיער

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

למה לבחור במשרד עו"ד גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה
ותמיד מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
למשרת שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות

הלקוחות שלנו מספרים

משרד עו”ד גיל באיער זכה למאות המלצות חיוביות (ר׳ למטה)

5.0 ★★★★★ (מעל 200 המלצות)

פתרונות המשרד

עבירות אלימות

עבירות סמים

עבירות מין

עבירות נוער

עבירות רכוש

מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

מאמרים קשורים