מה העונש על החזקת סמים? מה העונש על שימוש עצמי בסמים? כל התשובות

הנתונים מדברים בעד עצמם. למעלה מ-20,000 תיקים אשר עוסקים בעבירות סמים מונחים על שולחנה של משטרת ישראל. כ-40% מהם בגין עבירות סחר בסמים ו/או החזקת סמים שלא לשימוש עצמי. אם אתם מתמודדים עם טענות וחשדות בדבר החזקת סמים שלא כחוק או גידול סמים, אינכם לבד. אז מה בעצם ההבדל (אם בכלל קיים) בין סוגי הסמים והכמות המוחזקת? והאם זה משפיע על חומרת העונש? מה עושים ולמי פונים במידה והואשמתם בהחזקת סמים? הכל במאמר שלפניכם.

מהי החזקת סמים ומה העונש על החזקת סמים?

various-drugs המסגרת הנורמטיבית לגבי החזקת סמים מצויה בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל”ג-1973. סעיף 7(א) לפקודה קובע כי אדם לא יחזיק סם מסוכן, ולא יעשה שימוש בסם מסוכן, אלא אם הדבר הותר בפקודה, בתקנותיה או לפי רישיון. מהו סם מסוכן? ובכן, רשימת הסמים המסוכנים מפורטת בתוספת הראשונה לפקודה לצד כמות רלבנטית לכל סם.

שימו לב, החזקת סמים לא חייבת להיות ברשות האדם. על פי הפקודה, ניתן לפתוח בהליכים פליליים על בסיס עבירה זו גם אם הסמים של החשוד/הנאשם הוחזקו אצל אדם אחר (ואפילו ללא ידיעתו). פקודת הסמים מוסיפה וקובעת שהחזקה יכולה להיות גם מצב שבו הסמים נמצאו במקום אחר וגם אם מקום זה איננו ברשות, בהשגחה או נתון לפיקוח אדם.

במילים פשוטות, החזקת סמים היא עבירה רחבה ביותר לפי החוק הישראלי. כל עוד החשוד/הנאשם לא עומד בתנאי ההחזקה או השימוש המותרים (סעיפים 11 ו-12 לפקודה), הוא עלול להתמודד עם פתיחת תיק פלילי והגשת כתב אישום. תיק סמים הוא תיק בעל השלכות קשות לעתיד. יש בו כדי להכתים לא רק סוחר סמים מדופלם אלא גם אדם נורמטיבי וצעיר שבסך הכל רכש קצת מריחואנה לשימוש עצמי ביחד עם חבריו.

האם יש משמעות לסוג הסם?

אחת התפיסות הידועות לגבי סמים היא חלוקה בין “סמים קלים” (מריחואנה וחשיש) ל”סמים קשים” (הרואין, קוקאין וכו’). בעניין זה, חשוב להדגיש כי פקודת הסמים איננה מתייחסת לחלוקה הנ”ל. מבחינת החוק היבש, החזקת סמים היא החזקת סמים, לא משנה הסוג.
כלומר, זה לא משנה אלו חומרים מסוכנים הוחזקו בפועל ואם תרצו – דין “סטלן” כדין “נרקומן”. עם זאת, בפרקטיקה, כאשר אדם מתמודד עם כתב אישום בגין החזקת סמים, יש משמעות לסוג הסם שנתפס. בעיקר בעת מתן גזר דין לאחר הרשעה אך לעיתים גם במשפט עצמו ולפניו.

לא אחת, אם מדובר על סמים “קלים” ועבירת סמים ראשונה, ייתכן והתביעה אף תימנע מהגשת כתב אישום ותסתפק באזהרה בלבד. קרי, החשוד לא יהפוך לנאשם על כל המשתמע מכך. חשוב לזכור כי “מעידה נוספת” עלולה להוביל לכתב אישום שיכלול גם את המעשה הראשון.

מהו שימוש עצמי? ומה העונש על שימוש עצמי בסמים

אחת הטענות הנפוצות בקרב חשודים ונאשמים בעבירות של החזקת סמים היא “שימוש עצמי”. טענה כי הסמים לא היו מיועדים לסחר אלא לצריכה עצמית בלבד. שימו לב, למרות שפקודת הסמים המסוכנים מכירה בשימוש עצמי, אם השימוש לא היה מותר, מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. הוכחת צריכה עצמית היא משימה קשה ככל שכמות הסמים שנתפסה היא גדולה יותר.

smoking-weed-01 נטל ההוכחה במקרה כזה מוטל על הנאשם, ועל מנת לעמוד בו יש לסתור את “חזקת הכמות”. לדוגמה, על ידי פרמטרים כמו תדירות שימוש, מקורות מימון, אופן החזקת הסמים ונסיבות נוספות שרלבנטיות למקרה הספציפי. יודגש שגם אם הנאשם מצליח להוכיח את הצריכה העצמית הוא איננו חומק מההליך הפלילי. העבירה שבה הוא יורשע תהיה “החזקת סמים לצריכה עצמית” ולא “החזקת סמים שלא לצריכה עצמית“. המשמעות באה לידי ביטוי בעיקר בעונש על החזקת סמים לאחר ההרשעה.

מה בנוגע לקטינים?

דו”ח המועצה לשלום הילד משנת 2014 הצביע בבירור על עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער (וכן על עלייה בשיעור ההתנסות בסמים אצל קטינים). בדומה לכל הליך פלילי, קטינים, מעצם גילם הצעיר, יכולים “ליהנות” מנסיבות מקלות. כן, גם בעבירות סמים.

ניהול נכון של ההליכים הפליליים עשוי להביא לאי העמדתו של הקטין לדין, לסיום הליך בבית המשפט באי הרשעה או במתן גזר דין מקל. סוגיות שיכולות לעמוד לצדו של קטין ושיש להציגן היטב בפני גורמי התביעה ובית המשפט הן עבר פלילי נקי, שיתוף פעולה, רצון להשתקם, סביבה, נסיבות אישיות, תוכניות עתידיות לגבי שירות משמעותי בצה”ל וכדומה.

מהי הענישה בגין עבירות סמים?

הסעיף הרלבנטי בפקודת הסמים המסוכנים לגבי ענישה בגין החזקת סם מסוכן הוא סעיף 7(ג). על פי סעיף זה, החזקת סמים טומנת בחובה עונש מקסימלי של 20 שנה אם לא מדובר בצריכה עצמית, ו-3 שנים בגין החזקה לשימוש עצמי בלבד (החוק קובע גם שניתן להטיל קנס על הנאשם המורשע).

מצד אחד, בתי המשפט מתייחסים לעבירות סמים כ”מכת מדינה” ובגזרי דין רבים ננקטת מדיניות של אפס סובלנות בעניינים אלה. מצד שני, הענישה היא אינדיבידואלית. שני נאשמים אשר יורשעו באותן עבירות סמים ובאותו היקף אינם צפויים לעונש דומה. נסיבות מקלות אשר עשויות לעמוד לזכותו של נאשם בהחזקת סמים יכולות להיות עבר פלילי נקי או לא מכביד, שיתוף פעולה, הודאה בדבר העבירה, רצון להשתקם וכדומה. קיימת משמעות אדירה לאופן שבו הדברים יוצגו בפני נציגי התביעה ובית המשפט, ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך הדין המייצג אתכם.

הענישה מושפעת גם מעבירת הסמים הספציפית, כאשר קיים הבדל בחוק בין החזקת סמים לצריכה עצמית לבין החזקת סמים שלא הוכחה שהייתה לשם צריכה עצמית. בתי המשפט מתייחסים לסוג הסמים שנתפסו, לכמות הסמים שנתפסה, לאופן החזקת הסמים (למשל, האם הסמים חולקו למנות בשקיות נפרדות לטובת סחר) וכדומה. משקל רב ניתן גם להתנהלות החשוד מול השוטרים במועד החיפוש וחשיפת הסמים.

במקרים בהם מדובר על עבירת סמים ראשונה, ניתן לעיתים להביא לאי הרשעה בבית המשפט. נתיב זה כרוך לרוב בשיתוף פעולה ומאמץ אך ההשלכות הן מרחיקות לכת. אדם שהורשע בעבירת סמים עלול להתמודד עם אתגרים בעתיד כמו בקבלה לעבודה מסוימת, הוצאת ויזה לארה”ב וכו’. עורך דין מטעם הנאשם יכול לנסות ולהביא לאי הרשעה בבית המשפט גם לאחר הגשת כתב אישום.

הואשמתם בהחזקת סמים? פנו עוד היום למשרד עורכי דין באיער לקבלת יעוץ ויצוג משפטי מעו”ד פלילי מומחה בתחום עבירות הסמים.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו”ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

[contact-form-7 id=”473″ title=”טופס יצירת קשר 1″]

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.