עו”ד פלילי גיל באיער – ההבדל בין רישום פלילי לקטינים לעומת בגירים

באתר “הארץ” פורסם על מעצר של חמישה צעירים, מתוכם שני קטינים, החשודים שתקפו אזרח חיפה שהעיר להם על רעש. הקורבן נפצע בינוני ונזקק לטיפול רפואי. החשדות למעשים פליליים והאישומים, אם אלו יוגשו נגד הקטינים, יובילו לרישום פלילי נגדם. מה ההשלכות של אותו רישום על הקטינים?

על פי חוק העונשין במדינת ישראל, כל אחד, המבצע עבירה פלילית חייב לשאת את הדין. אולם, כל זאת, בתנאי שגילו למעלה מ-12 שנים. חוק העונשין קובע התייחסות מיוחדת לקטינים בני 12 ומטה שנמצאו מבצעים עבירה פלילית. בשל גילם הצעיר של בני 12 ומטה, הם אינם נושאים באחריות למעשיהם ולכן חלים עליהם כללים מיוחדים, במסגרת שפיטתם.

מאפייניו של הרישום הפלילי לקטינים

רישום פלילי של קטין (ילד או נער, ועד גיל 18) מנוהל, בדומה לרישומו הפלילי של הבגיר (מעל לגיל 18), על ידי המשטרה עצמה וכולל, במסגרתו, את כל הרישומים המשטרתיים, שבגינם הובא הקטין למשטרה או לטיפולה. אולם, בשל גילו הצעיר מתייחס החוק אל רישומו הפלילי של הקטין באופן שונה מרישומו של הבגיר.

לפי חוק הנוער, המתייחס הן לשפיטתו והן לענישתו של הקטין, בית המשפט לנוער הנו הכתובת היחידה שיכולה לפסוק לגבי הרשעתו או לגבי אי הרשעתו של הקטין ובהתאם לבחור את דרכי הפעולה. החלטה זו של בית המשפט תצוין בתיק עצמו וזאת לצד הרישום הפלילי שנכתב על ידי המשטרה.

במקרה שבו מחליטה המשטרה לפתוח תיק פלילי לקטין, חשוב לפנות לשירותיו של עו”ד פלילי המתמחה בסיוע לקטינים, הנאלצים להתמודד עם מחיקת רישום פלילי או פתיחתו של תיק פלילי במשטרה. עו”ד פלילי מכיר היטב את הסוגיות הרלוונטיות לכך ויכול לסייע במחיקתו של הרישום, שעשוי לפגוע באופן משמעותי בעתידו של הקטין.

חשוב לזכור, שקיימות הגבלות רבות מאוד השייכות לרישומו הפלילי של הקטין. הגבלות אלה מתייחסות, בין היתר, למידת חשיפתו של התיק, הן בפני הקטין עצמו והן בפני אחרים. במקרים בהם מדובר בקטין בן 14 ומטה, ההגבלות חמורות עוד יותר, כדי למנוע נזק עתידי שעלול להיות קשה מנשוא. כל זאת, כמובן, לא תקף ונכון לגבי מידת חשיפתם של תיקים פליליים של בגירים, שנפתחו בשל חשד לביצוע עבירה פלילית כלשהי.

חשיבות הפנייה לעורך דין מתאים

פנייה לעו”ד פלילי לצורת מחיקת רישום פלילי היא, כאמור, אחת הדרכים להתמודד עם מצבים לא נעימים אלו, ובמיוחד כשמדובר בקטין צעיר מאוד. החוק אמנם מאפשר הגבלות רבות הקשורות בכך, ובעיקר כדי למנוע פגיעה בקטין, שעליו לא חלה האחריות הפלילית. המשטרה או כל גורם אחר שפועלים באופן לא נכון, עלולים בסופו של דבר לפגוע בקטין עצמו.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער