מתי צריך להוציא תעודת יושר ואיך עושים את זה?

מנסים להתקבל לעבודה חדשה והמעסיק מבקש מכם "תעודת יושר"? רוצים להוציא רישיון לנשיאת כלי נשק, להתחיל תהליך אימוץ או להתקבל ליישוב קהילתי? רוב הסיכויים שתתבקשו להנפיק תעודת יושר. אז רגע לפני שנבין מתי ולמי מותר לבקש מכם תעודת יושר, בואו נעשה קצת סדר במינוחים:

document-approval-02תעודת יושר היא למעשה אישור רשמי על העדר רישום פלילי. כלומר מדובר בהעתק של הרישום הפלילי של אדם כפי שהוא שמור במאגרי המידע של משטרת ישראל. הרישום הפלילי כולל רישומים לגבי הרשעות ועונשים שנקבעו על ידי בתי משפט ובתי דין בשל עבירות שעונש המקסימום לגביהן עולה על שלושה חודשי מאסר ומידע לגבי צווים שונים שניתנו על ידי בתי המשפט דוגמת צווי מבחן וצווים לביצוע שירות לתועלת הציבור. מעבר לרישום הפלילי בדבר הרשעות קיים גם רישום משטרתי אשר כולל מידע אודות חקירות ומשפטים שעדיין מתנהלים ותיקי חקירה שנסגרו מסיבות שונות ללא העמדה לדין.

באופן עקרוני הרישום הפלילי של אדם הינו חסוי וגורמים פרטיים אינם יכולים לקבל מידע בדבר רישום פלילי. קיימת רשימה של גופים ציבוריים, דוגמת השב"כ או מס הכנסה, אשר לצורך מילוי תפקידם רשאים לעיין ברישום הפלילי של אדם. בנוסף לזאת לכל אדם זכות לעיין ברישום הפלילי שלו עצמו ולקבל העתק ממנו, ובהסכמת האדם ניתן להעביר עותק של הרישום הפלילי שלו לגופים ציבוריים שונים לצורך השתתפות במכרז, קבלת רישיון עבודה וכיוצא בזה.

תעודת יושר מהמשטרה עבור מעסיק עתידי

כפי שצויין, למעסיק פרטי אין אפשרות לבדוק באופן עצמאי את הרישום הפלילי של אדם, על כן מעסיקים רבים דורשים ממועמדים לעבודה להציג להם "תעודת יושר" שמעידה כי אין להם רישום פלילי. ישנם מקצועות המחייבים נשיאת נשק או עבודה עם ילדים בהם דרישה זו הגיונית ומתבקשת, אך בפועל הדרישה להצגת תעודת יושר מהמשטרה אינה מוגבלת רק למקצועות מסוג זה. למרות שהמעסיק אינו יכול להכריח אתכם לחשוף בפניו את הרישום הפלילי שלכם, לרוב, אם תתבקשו להציג תעודת יושר ולא תעשו זאת, פשוט לא תתקבלו לעבודה…

המעסיק אולי לא יודע אבל זו עבירה פלילית לבקש ממועמד לעבודה גיליון רישום פלילי. למרות זאת, אם ברצונך לעשות רושם טוב ולהתקבל לעבודה, אפשר פשוט לתת למעסיק רק את העמוד הראשון שהתקבל מהמשטרה (ובו פרטיך האישיים) ולומר לו שזה כל מה שקיבלת. הוא לא יוכל לדעת אם יצאו עמודים נוספים. גורם ציבורי הזכאי לקבל מידע מהמשטרה- יוכל לקבל אותו ישירות מהמשטרה.

תעודת יושר מהמשטרה

במידה ואתם זקוקים לתעודת יושר עליכם לגשת אל תחנת משטרה (רצוי בשעות הבוקר-צהריים) כאשר אתם מצויידים בשתי תעודות מזהות (תעודת זהות ודרכון) ושתי תמונות פספורט. יהיה עליכם למלא טופס בקשה עם פרטים מזהים ולאחר שהשוטר יאמת את זהותכם הוא ידפיס לכם במקום את גיליון הרישום הפלילי שלכם, ללא עלות. במידה והרישום הפלילי שלכם נקי אך יש לכם רישום משטרתי בגין חקירות ומשפטים שנסגרו, התיישנו או שעדיין מתנהלים, אין בחובתכם לחשוף זאת בפני המעסיק ותוכלו למסור לו רק את הדף הראשון של התדפיס העוסק ברישום פלילי ומהווה את תעודת היושר המבוקשת.

תעודת יושר עבור גופים ציבוריים

ישנם מקרים מיוחדים בהם, בכפוף להסכמתו של האדם, תמסור המשטרה מידע מתוך הרישום הפלילי שלו ישירות לגוף ציבורי. כך במקרה שאדם מעוניין להשתתף במכרז של גוף ציבורי שחלה עליו חובת מכרז או במקרה שאדם מבקש לקבל רישיון מקצועי (דוגמת רישיון עריכת דין, רפואה וכד') שאחד השיקולים בהענקתו הוא העבר הפלילי של האדם.

תעודת יושר עבור שגרירות

במידה ואתם נדרשים להציג תעודת יושר לשגרירות זרה, על מנת לקבל אשרת שהייה, אזרחות, אישור אימוץ וכיוצא בזה, עליכם לפנות למשטרה לאחר שמילאתם טופס בקשה לאישור בדבר העדר מרשם פלילי/תיקים תלויים ועומדים. בטופס תתבקשו לציין את סיבת הבקשה ואת הגורם (שגרירות/קונסוליה) אשר אליו אתם מבקשים לשלוח את הבקשה. עוד יש לצרף לטופס צילום של העמוד הראשון של הדרכון שלכם. לאחר הגשת הבקשה המשטרה תעביר את האישור ישירות לשגרירות ולא ניתן לקבל אותו לידיכם. את הליך הבקשה ניתן לבצע גם באמצעות מיופה כוח.

תעודת יושר מהמשטרה באנגלית

לפעמים על מנת להתקבל לעבודה או ללימודים בחו"ל אתם נדרשים להציג תעודת יושר בשפה האנגלית. לאחר שהוצאתם מהמשטרה תעודת יושר, עליכם לפנות לנוטריון (עו"ד עם ותק של 10 שנים שהוסמך לאימות מסמכים) על מנת לבצע תרגום נוטריוני. מחיר התרגום קבוע בתקנות ועומד על כ- 370 ש"ח. חשוב להבהיר כי תרגום נוטריוני נדרש רק כאשר מדובר בגוף פרטי בחו"ל המעוניין שתציגו בפניו תעודת יושר. כאשר הדרישה באה מהשגרירות של מדינה זרה, המשטרה, כאמור, מעבירה להם את המידע ישירות.

תעודת היושר לא נקייה? מה ניתן לעשות?

במידה ויש בגליונכם רישום פלילי – ניתן לפנות לנשיא המדינה, באמצעות מחלקת חנינות של משרד המשפטים, בבקשה לקצר את תקופת ההתישנות כדי לנקות את תעודת היושר. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי שמתמחה בתחום והיודע כיצד לנסח את הפניה המתאימה בזמן המתאים.

במידה ויש תיק פתוח בעניינכם, מומלץ לפעול מול המשטרה או הפרקליטות ולנסות למנוע העמדה לדין. בשל מורכבות העניין והמומחיות הנדרשת מומלץ להגיש בקשה מתאימה באמצעות עו"ד הבקיא בתחום – דבר העשוי לשפר מאוד את סיכויי ההצלחה של הבקשה.

 

זקוקים למחיקת רישום פלילי? פנו עוד היום למשרד עורכי דין באיער לקבלת יעוץ ויצוג משפטי מעו"ד פלילי המומחה בתחום מחיקת הרשעות ורישומים פליליים.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

[contact-form-7 id="473" title="טופס יצירת קשר 1"]

שיתוף הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp