מהי הסגת גבול ומהו ההבדל בינה לבין התפרצות?

במהלך החיים, אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים שיכולים להיחשב כעבירות של הסגת גבול. עם זאת, לא כל מקרה שבו השכן החליט להחנות את רכבו בחנייה הפרטית שלנו או מקרה בו מחוסר בית החליט ללון במרתף של הבניין, אכן, נחשבים לעבירות שיכולות להגיע לכדי תיק פלילי.

באופן כללי, העונש המקסימלי הקבוע החוק שניתן להטיל על הסגת גבול הוא של שנתיים מאסר, אך ישנם גם מקרים רבים שניתן לפתור ללא התערבות משפטית כלל. בכל מקרה, בו הואשמתם בעבירה של הסגת גבול, או שאתם חוששים שבוצעה כזו עבירה כלפיכם, ישנו צורך להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה בתחום על מנת לקבל חוות דעת מקצועית.

המורכבות של תביעות הסגת גבול

הסגת גבול - סוגיה שיכולה להיפתר גם ללא בית משפט
הסגת גבול – סוגיה שיכולה להיפתר גם ללא בית משפט

הגדרתה של הסגת גבול נמצאת בסעיף 447 בחוק העונשין. כדי להבין מהי הסגת גבול, ראשית, יש להבין מיהו בעל הנכס ומהו בכלל "נכס". לאחר מכן, יש להבין מהי כניסה אל הנכס. קחו, לדוגמא, מקרה בו אדם עזב את ביתו מכיוון שהוא ואשתו נמצאו, באותה התקופה, בהליכי גירושין. ערב אחד, הוא החליט לחזור לביתו ולהיכנס לחדר השינה של אשתו. מצד אחד מדובר, בביתו שלו, על פי חוק. מצד שני, האם יש לו זכות להיכנס לחדר השינה הפרטי של אשתו? בית המשפט דן בדיוק במקרה כזה, שהתרחש בין בני זוג ברעננה וקבע כי האדם הסיג גבול.

את מורכבות של התחום ניתן להמחיש בעזרת שאלות נוספות: האם, למשל, אדם שעובד במשרד, שהוקצה לו על ידי המעסיק, הוא זה שמחזיק בנכס, ועל כן חדירה למשרדו עשויה להוות הסגת גבול כלפיו למרות שהוא אינו הבעלים הרשמי של הנכס? מעניין לגלות כי החוק קובע שגם מי שמחזיק בנכס, באופן ארעי או זמני, נחשב לבעל הנכס בכל הקשור לנפגע עבירה של הסגת גבול.

הישארות בנכס והיבטים נוספים של הסגת גבול

ישנם גם מקרים רבים, בהם אדם קיבל אישור כניסה לדירה, למשל, אך כאשר ביקש ממנו בעל הנכס להתפנות, סירב לעשות כן ונשאר בתוך הנכס. זוהי צורה מסוימת של הסגת גבול וגם כאן ניתן להתלונן כנגד מסיג הגבול בגין עבירה פלילית (וכן, שיהיה בהצלחה עם זה… נוכח העובדה שאין מדובר בפלישה "טריה" בת 30 יום, משטרת ישראל לא תטפל בתלונה). למעשה, החוק מגדיר לא מעט פעולות תחת הגדרת המטריה של "הסגת גבול" גם אם אינן מתחברות לנו באופן אסוציאטיבי להסגת גבול, הלכה למעשה.

כך למשל, צלצול מטריד, באופן בלתי פוסק, בפעמון הכניסה לבית או לדירה יכול להיחשב כהסגת גבול, בעיטה חזקה בדלת ללא כניסה פיזית לנכס גם כן נופלת תחת ההגדרה, הכנסה של חלק מסוים מהגוף אל תוך המבנה (ראש או יד) ועוד. מאחר שמדובר בלא מעט דקויות, כפי שציינו, עורכי דין פליליים מכירים סוגיות אלה ואת ההשלכות שלהן, ולכן, נוכחותם מומלצת מאוד בתלונות שכאלה.

יש לציין שגם ישיבה על הקטנוע של האדם לו הקטנוע שייך, הכנסה של חלק מהגוף לנכס, צלצול ממושך או בעיטה בדלתו של האדם הינם מקרים שנחשבים להסגת גבול, כל זאת כאשר מתלווה לכניסה מטרה שאינה חוקית. לדוגמה: מקרים בהם אדם נכנס לנכס של אדם אחר בניגוד לרצונו של בעל הנכס ונשאר בו למרת שבעל הנכס התנגד לכך, כאשר מבצע העבירה נכנס במטרה לפגוע – להקניט, להעליב או להפחיד את בעל הנכס.

ישנם מקרים נוספים שנחשבים להסגת גבול, מקרים אלו חלים על מצבים שבהם חל שינוי פיזי בנכס: שבירה של חלון או כניסה לשטח פרטי, הינן פעולות שנחשבות גם הן להסגת גבול. יחד עם זאת, במידה שאדם נכנס למבנה נטוש במטרה לבחון אותו בלבד ולא מתוך כוונה רעה, לא תחשב פעולתו (ברוב המקרים) כהסגת גבול.

מה ההבדל בין הסגת גבול להתפרצות במשפט הפלילי?

באתר News1 פורסמה כתבה לפיה פורץ נתבע לפצות את הקורבן בגין הרכוש הגנוב שטרם נמצא ובגין פגיעה בביטחון האישי של הקורבן ושל משפחתו. מהכתוב, עולה כי הנאשם שהורשע הנו אדם המרצה מאסר, שפרץ לבית המגורים של הקורבן, תוך פירוק סורגים וניפוץ חלון הבית. הפורץ גנב 300 אלף ש"ח, תכשיטים ומכשיר סלולרי.

17-01
החוק בישראל מבחין בין סוגים שונים של גניבה, כלומר, נטילת רכוש של אחר, ללא הסכמתו, וזאת בהקשר של כניסה ללא רשות למבנה מגורים או ציבורי, ואף לכלי רכב, או גניבה ממקום העבודה. בעבירות אלה קיים סיווג, בהתאם למידת החומרה, אך הוא מטושטש למדי במציאות המשפטית. על מנת להוכיח עבירה שכזו או להפריכה – יש להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי המומחה בתחום.

עבירות התפרצות ההגדרות בחוק

חוק העונשין בישראל מגדיר "נכנס" או "כניסה", כמי שמכניס חלק מגופו או כלי שבשימושו לבניין. פעולה זו, בפני עצמה, איננה בגדר עבירה, אלא אם היא מלווה בהתפרצות או פריצה המיועדות לביצוע מעשה גניבה או כל פשע אחר. לאדם שנחשד או מואשם במעשה זה נפתח תיק פלילי, והוא צפוי לעונשים כבדים. חשוב להבין כי עבירות פריצה נחשבות לחמורות, בעיני החוק, מכיוון שהן פוגעות בביטחונו של אדם, לפיכך, בכל מקרה של תלונות מסוג זה יש לדאוג לייצוג משפטי מטעם עו"ד פלילי מנוסה. עבירת ההתפרצות הנה כניסתו או יציאתו של פורץ ממבנה, בין אם בגופו או בעזרת כלי עבודתו, ומתוך כוונה לבצע בו גניבה או פשע אחר. מעשה זה נחשב לעבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר. פריצה הנה פעולת כניסה לבניין על ידי שבירה או פתיחה. כניסה לבניין נחשבת לפריצה אם נעשתה דרך פתח של דלת, חלון, תריס או כל אמצעי אחר שנועד לכסות או לסגור את המבנה.

פריצה והתפרצות לעומת הסגת גבול

חשוב לציין כי על מנת להוכיח עבירת פריצה על התביעה להראות שהייתה כוונה לביצוע מעשה גניבה או פשע אחר. במילים אחרות, בהתפרצות לבניין או בפריצה לרכב, יש צורך להוכיח פתיחה של דלת או חלון וכוונה לגנוב. לכן, במקרים של חשד לכניסה למטרות התפרצות חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המתמחה בנושאים אלו. בהיעדר הוכחת הכוונה לגנוב, ניתן להאשים (או לתקן את כתב האישום) להסגת גבול בלבד, עבירה שחומרתה קטנה בהרבה ותגרור עונש קל בהרבה.

הפעולות המוגדרות כהסגת גבול פלילית לפי חוק העונשין

להלן הפעולות שביצוען מוגדר על ידי החוק כעבירת הסגת גבול פלילית:

  1. כניסה לנכס אשר שייך לאדם אחר כדי להשיג מטרה שאינה חוקית.
  2. כניסה לנכס והישארות ובאותו נכס בניגוד לחוק, לצורך השגת מטרה שאינה חוקית.

במידה שאדם נכנס לנכס אשר שייך לאדם אחר ונשאר באותו הנכס בניגוד לחוק, על מנת להשיג מטרה שאינה חוקית, בעודו נושא נשק קר או חם, יהיה עונשו מאסר במשך 4 שנים.

עבירת הסגת גבול

כיצד ניתן להוכיח שאדם ביצע עבירת הסגת גבול?

כדי להרשיע אדם בביצוע עבירת הסגת גבול, יש להוכיח כי הנכנס לנכס ביצע את פעולתו על מנת לבצע עבירה, להקניט, להעליב או להפחיד את המחזיק בנכס, במילים אחרות: הכניסה עצמה לנכס אינה מספיקה. למרות זאת, אין צורך להוכיח כי המחזיק בנכס יופחד, יוקנט או ייעלב על מנת להוכיח כי העבירה בוצעה. די בכך שזוהי הייתה מטרתו של מבצע העבירה או שמבצע העבירה ידע כי סביר שהתנהגותו תגרום להפחדה או לפגיעה באדם המחזיק בנכס.

מעבר לזאת, די בכך שהמחזיק בנכס יחוש מאוים או מוקנט ברגע שהוא שמע שאדם אחר נכנס לנכס. תחושתו של המחזיק בנכס רלוונטית גם היא מופיעה בדיעבד, כתגובה לפעולתו של מבצע העבירה.

חשוב להדגיש כי העבירה תקפה גם במקרה של הישארות בנכס לאחר כניסה כדין – במידה שאדם נכנס לנכס בהתאם לחוק, אך נשאר בו בניגוד לרצונו של המחזיק, ולאחר שהמחזיק בנכס דרש ממנו לעזוב, הרי שהוא מבצע עבירת הסגת גבול.

קיראו גם על:

גניבה ממעסיק

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מן העיתונות

באתר פוסטה: כתב אישום: נהג אמבולנס עקץ עשרות אלפי שקלים מקשישים שהסיע בן 39 ממזרח ירושלים מואשם שהצליח לגנוב מהקשישים בדרכים שונות באמצעות כרטיסי האשראי

קרא עוד »

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »

בלוג

  גניבה מסופר פארם 6 באוגוסט 2017 אין תגובות מה העונש על גניבה מסופר פארם? אנשים רבים מגיעים למשרדי (רובם נשים), לאחר שנתפסו גונבים מוצרים

קרא עוד »

הטרדה מינית ברשתות החברתיות

עבירת הטרדה מינית ברשתות החברתיות- כל מה שצריך לדעת ההתפתחות הטכנולוגית, מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות הביאו עימם יתרונות רבים לחיינו, ובמובנים רבים הפכו אותם נוחים

קרא עוד »

הסדר מותנה

"הסדר מותנה" הוא הליך משפטי חדש יחסית, שהונהג בישראל רק בשנים האחרונות, בהסתמך על תיקון חקיקה. בעקבות הליך משפטי זה, למעשה, לרשותה של התביעה עומד

קרא עוד »

מאמרים מהאתר:

סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »
הסדר מותנה

הסדר מותנה

מהו הסדר מותנה? הסדר מותנה הוא הסכם משפטי שנחתם בין רשויות התביעה השונות של מדינת ישראל (כגון: הפרקליטות, שלוחת התביעות של משטרת ישראל וכל מי שהיועמ"ש הסמיך לכך) לבין החשוד.

קרא עוד »
Paste your AdWords Remarketing code here