גניבה מחנות – מה העונש של גניבה מחנות

גניבה מחנות - מה העונש של גניבה מחנות

מה העונש על גניבה מחנות? מה העונש על גניבה מסופר? במה זה תלוי?

עבירת הגניבה כוללת בתוכה המון סעיפים ורכיבים ונחשבת לאחת העבירות המורכבות בתחום המשפטי. במאמר ננסה לעשות סדר לגבי השאלה הכללית “מה העונש על גניבה?”.

גניבה מחנות - מה העונש של גניבה מחנות

עבירת גניבה כוללת שני מופעים:

אדם גונב דבר אם הוא:

  1. נושא ונוטל דבר שיכול להיגנב ללא הסכמת הבעלים במרמה ומבלי תביעת זכות בתום לב כאשר הוא מתכוון בזמן הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע.
  2. בהיותו מחזיק כדין דבר הניתן להיגנב בפיקדון או בעלות חלקית, ושולח יד במרמה לשימושו שלו או של אחר שאינו בעל הדבר.

האיסור לגנוב הופיע כבר בתנ“ך, סוג של חוק בסיס שמטרתו להגן על זכות האדם לשמור ולהגן על הקניין שלו.

כמובן שיש סוגים שונים של גניבות והחוק מתייחס לכך בהתאם. הפעם בחרנו לדבר על גניבה מחנות ולהסביר מה העונש המירבי של גניבה מחנות, זאת בעקבות התרחבות התופעה.

אנו עדים למקרים רבים בהם אנשים מכל מיני גילאים נכנסים לחנות: זו יכולה להיות מכולת, סופרמרקט, חנות תכשיטים, בגדים או כל חנות אחרת ופשוט מכניסים לכיס או לתיק מוצר אחד או יותר ונעלמים או לפחות מנסים להיעלם בלי שאף אחד ישים לב. לא פעם אנו צופים בחדשות ורואים עדויות למקרים בהם מתבצעות גניבות מתועדות.

עצם העובדה שמרבית החנויות מאובטחות במצלמות אבטחה ויש גם על מוצרים רבים זמזמים לא תמיד מרתיעה את אותם אנשים שרואים מטרה אחת לנגד עיניהם. אותם אנשים לרוב לא יסתפקו רק בפעם אחת ואם הם לא נתפסו או שלחלופין בעל החנות החליט להעלים עין, הם ימשיכו לנסות שוב ושוב עד שבסוף יתפסו.

חשוב לציין שבאחוז גבוה מהמקרים, מדובר באנשים רגילים ולאו דווקא בעבריינים המוכרים למשטרה. הרבה מהאנשים שמתפתים ”לסחוב“ מוצרים ממדפים מחזיקים בעבודה לא רעה וממש לא מעבירים את הלילה על הספסל.

התייחסות החוק לעבירת גניבה

בתי המשפט בישראל פרשו את המושג ”נוטל ונושא“ ומדובר בעצם בלקיחה ממשית של חפץ או מוצר מסוים אותו מרחיקים מהמקום, במקרה שלנו מהחנות ושוללים את חזקת בעליו.

אם למשל קיים מקרה שבו החפץ או החפצים נשארו במקום שבו האירוע התקיים, לאחר בריחה של ”הגנבים“ האירוע לא ייחשב כגניבה משום שלא נשללה הזכות מהבעלים להחזיק את החפצים ולכן זו לא עבירת גניבה.

יחד עם זאת, עדיין התקיימה כאן עבירה ולכן יש להוכיח כי בעל החנות איבד את השליטה על הנכס, זאת ללא הסכמתו. נטילת החפץ יכולה להיעשות גם בטעות או בהפחדה או במרמה. בעברה, החוק כבר כי ניתן היה לגנוב רק דברים מוחשיים שהוחזקו בידי הזולת אך החוק עבר תיקון והיום כל דבר שניתן לגנוב כולל רכוש לא מוחשי נחשב לגניבה. בנוסף ללקיחת הנכס מהבעלים שלו, צריכה להתקיים גם הכוונה לגניבה.

על פי החוק, הגונב דינו מאסר של שלוש שנים והוא אם לא נקבע עונש אחר מסיבות שונות.

חוק העונשין מרחיב על מקרים שבהם יש התווספות לגניבה ובהם עונש המאסר חמור יותר כמו למשל גניבה על ידי עובד ציבור, גניבה של עובד מהמעביד שלו וגניבה בידי מנהל או מורשה. העונש המירבי לעבירות מהסוג הזה נע בין 7-10 שנים.

קראו גם לגבי מה העונש על גניבה ממעביד?

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער