גניבה מחנות – מה העונש של גניבה מחנות

מה העונש על גניבה מחנות? מה העונש על גניבה מסופר? במה זה תלוי?

עבירת הגניבה כוללת בתוכה המון סעיפים ורכיבים ונחשבת לאחת העבירות המורכבות בתחום המשפטי. במאמר ננסה לעשות סדר לגבי השאלה הכללית “מה העונש על גניבה?”.

גניבה מחנות - מה העונש של גניבה מחנות

עבירת גניבה כוללת שני מופעים:

אדם גונב דבר אם הוא:

 1. נושא ונוטל דבר שיכול להיגנב ללא הסכמת הבעלים במרמה ומבלי תביעת זכות בתום לב כאשר הוא מתכוון בזמן הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע.
 2. בהיותו מחזיק כדין דבר הניתן להיגנב בפיקדון או בעלות חלקית, ושולח יד במרמה לשימושו שלו או של אחר שאינו בעל הדבר.

האיסור לגנוב הופיע כבר בתנ“ך, סוג של חוק בסיס שמטרתו להגן על זכות האדם לשמור ולהגן על הקניין שלו.

כמובן שיש סוגים שונים של גניבות והחוק מתייחס לכך בהתאם. הפעם בחרנו לדבר על גניבה מחנות ולהסביר מה העונש המירבי של גניבה מחנות, זאת בעקבות התרחבות התופעה.

אנו עדים למקרים רבים בהם אנשים מכל מיני גילאים נכנסים לחנות: זו יכולה להיות מכולת, סופרמרקט, חנות תכשיטים, בגדים או כל חנות אחרת ופשוט מכניסים לכיס או לתיק מוצר אחד או יותר ונעלמים או לפחות מנסים להיעלם בלי שאף אחד ישים לב. לא פעם אנו צופים בחדשות ורואים עדויות למקרים בהם מתבצעות גניבות מתועדות.

עצם העובדה שמרבית החנויות מאובטחות במצלמות אבטחה ויש גם על מוצרים רבים זמזמים לא תמיד מרתיעה את אותם אנשים שרואים מטרה אחת לנגד עיניהם. אותם אנשים לרוב לא יסתפקו רק בפעם אחת ואם הם לא נתפסו או שלחלופין בעל החנות החליט להעלים עין, הם ימשיכו לנסות שוב ושוב עד שבסוף יתפסו.

חשוב לציין שבאחוז גבוה מהמקרים, מדובר באנשים רגילים ולאו דווקא בעבריינים המוכרים למשטרה. הרבה מהאנשים שמתפתים ”לסחוב“ מוצרים ממדפים מחזיקים בעבודה לא רעה וממש לא מעבירים את הלילה על הספסל.

התייחסות החוק לעבירת גניבה

בתי המשפט בישראל פרשו את המושג ”נוטל ונושא“ ומדובר בעצם בלקיחה ממשית של חפץ או מוצר מסוים אותו מרחיקים מהמקום, במקרה שלנו מהחנות ושוללים את חזקת בעליו.

אם למשל קיים מקרה שבו החפץ או החפצים נשארו במקום שבו האירוע התקיים, לאחר בריחה של ”הגנבים“ האירוע לא ייחשב כגניבה משום שלא נשללה הזכות מהבעלים להחזיק את החפצים ולכן זו לא עבירת גניבה.

יחד עם זאת, עדיין התקיימה כאן עבירה ולכן יש להוכיח כי בעל החנות איבד את השליטה על הנכס, זאת ללא הסכמתו. נטילת החפץ יכולה להיעשות גם בטעות או בהפחדה או במרמה. בעברה, החוק כבר כי ניתן היה לגנוב רק דברים מוחשיים שהוחזקו בידי הזולת אך החוק עבר תיקון והיום כל דבר שניתן לגנוב כולל רכוש לא מוחשי נחשב לגניבה. בנוסף ללקיחת הנכס מהבעלים שלו, צריכה להתקיים גם הכוונה לגניבה.

על פי החוק, הגונב דינו מאסר של שלוש שנים והוא אם לא נקבע עונש אחר מסיבות שונות.

עונש על גניבה בסופר

העונש על גניבה בסופר משתנה בהתאם למספר גורמים, ביניהם:

 • שווי הסחורה שנגנבה: גניבה של סכום קטן (עד 500 ש”ח) תיחשב כעוון קל, ואילו גניבה של סכום גדול יותר תיחשב כעוון חמור.
 • עבר פלילי: אדם בעל עבר פלילי של גניבות צפוי לעונש חמור יותר.
 • נסיבות הגניבה: גניבה מתוכננת ומתוחכמת תיחשב כעבירה חמורה יותר מגניבה אימפולסיבית.
 • גיל העבריין: אדם קטין (מתחת לגיל 18) צפוי לעונש קל יותר מאדם בוגר.

בדרך כלל, העונש על גניבה בסופר נע בין קנס כספי למאסר בפועל.

להלן מספר דוגמאות:

 • גניבה של סכום קטן (עד 500 ש”ח): קנס כספי.
 • גניבה של סכום גדול יותר (500 ש”ח – 5,000 ש”ח): עבודות שירות או מאסר על תנאי.
 • גניבה של סכום גדול (מעל 5,000 ש”ח): מאסר בפועל.

חשוב לציין:

 • גניבה היא עבירה פלילית שעשויה להוביל להשלכות חמורות, כולל רישום פלילי.
 • אדם שנתפס גונב בסופר צפוי להיחקר על ידי המשטרה.
 • אדם שהורשע בגניבה בסופר צפוי להיענש על ידי בית המשפט.

חוק העונשין מרחיב על מקרים שבהם יש התווספות לגניבה ובהם עונש המאסר חמור יותר כמו למשל גניבה על ידי עובד ציבור, גניבה של עובד מהמעביד שלו וגניבה בידי מנהל או מורשה. העונש המירבי לעבירות מהסוג הזה נע בין 7-10 שנים.

קראו גם לגבי מה העונש על גניבה ממעביד?

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.