תפריט

עבריינות נוער

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
עבריינות נוער

עבריינות נוער הן פעולות בלתי חוקיות שמבצעים בני נוער כמו לדוגמה מעשי אלימות ופגיעה ברכוש כל הנושא מטופל באופן רוחבי על ידי המשטרה, הרשות השופטת ומחלקות הרווחה ברשויות המקומיות.

פעולות לא חוקיות של ילדים ונערים 

ילדים צעירים המבצעים פעולות שונות שאינן חוקיות אינם מודעים לחומרת מעשיהם. אם גילם הוא עד גיל 8, מעשיהם אינם נרשמים כמעשים עברייניים עקב החוסר שלהם בידע ועקב קבלת החלטות שגויות. זאת מכיוון שהם אינם מבינים את עוצמתה של הפעולה שביצעו על כל היבטיה. 

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נערים מבוגרים יותר מבצעים פעולות עברייניות רבות אשר מהוות נתח משמעותי מתוך כלל הפעולות העברייניות הקורות ברחבי ישראל. 

הסיבות לביצוע פעולות עברייניות על ידי בני נוער

מחקרים רבים תהו על קנקנם של הדור הצעיר והסיבות שיוצרות פעילות עבריינית כה ענפה. יש לכך כמה סיבות שהעיקריות הן הפרעות שונות באישיות שלהם המובילה להפרעת התנהגות בדומה לדמויות בוגרות שהם מכירים. ההפרעות נובעות מסיבות גנטיות, מחלוקות משפחתיות, חוסר בהכוונה של ההורים או משפחות שבהן הילדים גדלים ללא ליווי ותמיכה של הורים. בני נוער רבים מידרדרים לעבריינות עקב שימוש בסמים על סוגיהם השונים, הפרעות נפשיות, חוסר מסוגלות להתחבר לחברים או חיבור לגורמים עברייניים כך שהם מתכננים ומבצעים עבירות שונות יחד . החוסר בבקרה עצמית ובהסקת מסקנות נכונות, גורר רבים מהם לבצע מעשים הדומים לאלו שעושים קרובי משפחה או חברים שהם מכירים, שחלקם מבוגרים יותר מהם.

לאחר שהם נתפסים או מבינים את חומרת מעשיהם, חלק מהם מבינים כי פעלו בדרכים לא כשרות ומפסיקים לאלתר סוג זה של פעולות לא חוקיות ומקצתם ממשיכים עם הפעילות הזו גם לאחר ההכרה בכך שאין מדובר בפעולות חוקיות.

עבריינות נוער: מה אומר חוק הנוער?

מערכת השיפוט לבני הנוער היא מערך נפרד המטפל בכל המכלול של חוק הנוער, שפיטה, ענישה ודרכי טיפול שונות. המערכת מותאמת לטיפול בבני נוער צעירים שהם בני 12 ומעלה שאמורים להיות אחראים למעשיהם בדיוק כמו אנשים בוגרים.

בני נוער צעירים יותר מטופלים על ידי רשויות הסעד המכוון את כל נושא הטיפול וההשגחה עליהם כדי שלא ידרדרו על ידי המשך מעשי העבריינות ואף יבצעו מעשים חמורים יותר מאלו שנתפסו עליהם.

עבריינות נוער: מה אומר חוק הנוער?

הליך בדיקת העבירות של בני נוער 

בני נוער הנתפסים כחשודים לביצוע מעשים פליליים עוברים הליך המתחיל בתחקור בתחנת המשטרה המוביל לגביית הודעה על המעשה שביצעו או שלא ביצעו לטענתם. החומר של עבריינות נוער נבדק מכל היבטיו ובהתאם לממצאים התובע המשטרתי מקבל החלטות המובילות לכתב אישום ומשפט אם קיימות הוכחות חותכות על פרטי המקרה. 

לכל הקטינים קיימות זכויות שנקבעו רק עבורם אם הם נקלעים לסיטואציה מסוג זה לאור ההשלכות הרבות על עתידם האישי אם אכן יורשעו. בכל מקרה נבחנות נקודות מהותיות כמו אם מדובר במעידה חד פעמית או שהיו כמה וכמה עבירות קודמות, הגדרת תפקידו הספציפי של הקטין במהלך הפשע המשולב שבוצע על ידי כמה אנשים יחד, חומרת העבירה והיקפה, תוצאות העבירה בהיבטים אישיים על הנפגע או על הציבור, הסיבות שגררו אותו לבצע פעולה לא חוקית זו, מצבו האישי שמנע ממנו להפעיל שיקול דעת וחשיבה נוספת של הגורמים המשטרתיים בעניינו של הקטין בכל מקרה לגופו. 

בהמשך ההליך המשפטי בבית המשפט לנוער, יחליט השופט עם החשוד יואשם במקרה הספציפי ואם כן יוטל עליו העונש המתאים הכולל לעיתים מאסר, קנס או העברה למעון סגור. 

המטרה של בית המשפט היא לעצור את הסחף ולהחזיר את הצעיר למוטב באחת מתוך דרכי הטיפול האפשריות. 

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר: