מהן ההשלכות של תיק פלילי פתוח?

רבים לא מודעים לכך, אבל תיק פלילי פתוח יכול להשפיע בצורה משמעותית על חייו של הנאשם, על עתידו ועל עתיד משפחתו. הנה רשימה מסודרת ומפורטת של ההשלכות הקיימות, של מנת שתוכלו להבין מדוע עליכם לפעול בכל המרץ כדי להביא למצב של סגירת תיק פלילי שנפתח נגדכם, מוקדם ככל האפשר. סגירת תיק פלילי היא אמנם תהליך מורכב אך אפשרי בהחלט בנסיבות מסוימות, אם לצדכם עומד עורך דין פלילי מוצלח ומנוסה שמכיר את החוק מלפנים ומאחור.

פגיעה במשלח יד

רישום פלילי יכול להגביל במידה ניכרת את תחומי העיסוק של הנאשמים. ישנם מקצועות רבים שבהם לא יוכלו לעסוק נאשמים כמו למשל מקצועות רפואיים או פרא-רפואיים. בנוסף לכך, חשוב מאוד לציין שישנם מעסיקים פרטיים שכוללים בתהליך הקבלה לעבודה מעבר על התיק הפלילי של הנאשם. זכותם של כל אותם מעסיקים שלא לקבל עובדים שעברם הפלילי אינו נקי מרבב. כמו כן, חשוב מאוד לציין שבעוד שרישום פלילי אינו יכול למנוע מאדם ללמוד לימודים גבוהים, הרי שבהחלט יש בכוחו למנוע מאותו אדם לקבל רישיון לעסוק למשל בעריכת דין, בראיית חשבון ועוד.

קשיים בקבלת ויזה לחו”ל

עו כל עורך דין פלילי מן השורה יכול לספר לכם כי רשויות ושגרירויות זרות רשאיות מבחינת החוק לקבל מידי המשטרה מידע מסוים אודותיכם, לרבות פרטים בנוגע לתיקים פליליים. מאחר שהרשויות הזרות אינן כפופות לחוקים הנהוגים במדינת ישראל, הרי שהן יכולות לשלול מכם את הזכאות לוויזה, גם אם חוק ההתיישנות הישראלי חל על המקרה הספציפי שלכם. קחו זאת לתשומת לבכם.

משפחה ובית

בדיוק כמו שתיק פלילי יכול לפגוע במשלח ידו של אדם, כך הוא יכול לפגוע גם באפשרות שלו לאמץ ילד למשל. עמותות האימוץ השונות מקפידות לברר כמה שיותר פרטים על כל אדם שמגיש בקשה לאימוץ ולרוב רישום פלילי יכול לפגוע בסיכוייו של האדם לקבל את הצאצא לרשותו. הדבר נכון גם לגבי האפשרות להתקבל ליישובים שונים.

פגיעה בשם הטוב של האדם

עורך דין פלילי מנוסה מודע היטב לא רק להשלכות הבירוקרטיות של תיק פלילי, כי אם גם להשלכות הרחבות יותר. למרות שהרישום עצמו אמור להישאר חסוי, הרי שהדיון המשפטי מותר לפרסום. תיק פתוח יכול לגרום לארגונים שונים לנתק את הקשרים שלהם עם האדם נגדו מתנהל התיק, חברים קרובים יכולים להתרחק ממנו בעקבות פרסום הדברים ורבים מהנאשמים מדווחים כי עצם קיומו של תיק פלילי מהווה עבורם מעין אות קין שפוגעת בהם בכל תחומי החיים, ללא יוצא מן הכלל.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.