תפריט

הודה במעשה רצח של אשתו בחקירה – האם תהיה השפעה על עונשו?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

באתר "הארץ" פורסם על מקרה קיצוני של אלימות במשפחה בבאר שבע: אישה נמצאה ללא רוח חיים בדירתה כאשר סימני אלימות קשים בפלג גופה העליון. מיכאל ונטיק, בן זוגה, נעצר והוא חשוד שביצע את הרצח. בית משפט השלום בבאר שבע החליט להאריך את מעצרו ב-11 יום.

עו"ד פלילי גיל באיער - הכתבה על הרצח בב"ש
עו"ד פלילי גיל באיער – הכתבה על הרצח בב"ש

 

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

ונטיק חשוד שהכה באמצעות חפץ חד את אשתו למוות. בכתבה צוין כי בעבר הוגש כתב אישום נגד החשוד בגין אלמ"ב (אלימות במשפחה), ומאסר על תנאי נגזר עליו. במהלך מעצרו, ניסה החשוד לפגוע בעצמו, ולכן שלח אותו השופט דניאל בן טולילה להסתכלות פסיכיאטרית. מהחקירה במשטרה עולה שהחשוד קושר עצמו למעשים ואף הודה שביצע אותם. יתרה מזאת – השוטרים שהגיעו לדירה מצאו את ונטיק בבגדים מגואלים בדם.

אציין כי במידת האפשר, במקרים כאלו, רצוי מאוד להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה. חשוב לדעת כי בשיטת המשפט הישראלית, חשוד אינו חייב להפליל את עצמו, משום שבמקרים רבים, לולא הודאת הנאשם בחקירה – לא היה מוגש כתב אישום והתיק כבר היה נסגר מחוסר ראיות. במקרה שלפנינו, מכיוון שהחשוד נמצא בדירה, בגדיו היו מגואלים בדם, וככל הנראה לא היו סימני פריצה לבית, ספק אם התוצאה הייתה משתנה, גם אם לא היה מודה בחקירה במיוחס לו.

עו"ד פלילי גיל באיער
החשוד נמצא כאשר בגדיו מגואלים בדם (תמונה: Simon Howden)

עוד צוין כי ב-2011 הוגשה תלונה על תקיפת בת זוג נגד הבעל, תלונה שהביאה למעצרו ולהגשת כתב אישום נגדו בבית משפט השלום בבאר שבע. מאז, לדברי קרובי המשפחה, לא נרשמו תלונות על אלימות או אירועים אלימים מצידו.

מהי הענישה הצפויה אם תהיה הרשעה?

עו"ד פלילי באיער מסביר כי רצח גורר אחריו בחוק עונש חובה קבוע של מאסר עולם. לכן, אין משמעות לקיומו של תיק פלילי קודם, אף אם הוטל בגינו מאסר על תנאי התלוי ועומד. החריגים היחידים לעונש זה מתקיימים כאשר הרצח בוצע על רקע:

  • הפרעות נפשיות קשות שמנעו מהנאשם להבין את מעשיו (וזו הסיבה שבגינה הוא נשלח להסתכלות)
  • כאשר הנאשם/ת סבלו ממצוקה נפשית קשה עקב התעללות חמורה ומתמשכת על ידי קורבן הרצח (ראו מקרה כרמלה בוחבוט).
  • כאשר מדובר בנאשם קטין הצעיר מגיל 14 (ניתן רק להשימו במעון סגור).

אם נאשם מורשע ברצח, אין רלוונטיות לאכזריות ביצוע העבירה. הבדל בעונש יכול להתקיים כאשר מדובר ברצח של מספר קורבנות, שאז מוסמך בית המשפט לגזור מאסרי עולם במצטבר (המשמעות הפרקטית תהיה שנאשם זה לא יזכה לחנינה לאחר 20 שנה, כפי הנוהג הקיים כיום ברוב המקרים).

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »