אלמ”ב – שיקולי הענישה של בית המשפט בעבירות אלימות במשפחה?

בכתבה שפורסמה לאחרונה ב-mynet, נכתב על עבירות אלימות במשפחה רבות המתרחשות לאחרונה בעיר מודיעין. באחד המקרים שדווח למשטרה, גבר הכה את גרושתו, ירק בפניה ושבר את מכשירה הסלולרי כשניסתה ליצור קשר עם המשטרה – מה שהוביל למעצרו. בדיווח אחר למשטרה, נחשד גבר שהכה את אשתו ברחוב בעיר, איים להרוג אותה, לפגוע באביה ובאמה ולקחת את ילדיה. גם במקרה זה, החשוד נעצר, נכלא והובא להארכת מעצר.

למרבה הצער, אלמ”ב בישראל הנה תופעה נפוצה, כשרק המקרים הקיצוניים מגיעים לידיעת הציבור. מצב זה הוביל את רשויות האכיפה לאמץ מדיניות מחמירה יותר כנגד מי שנפתח נגדו תיק פלילי, והואשם בגין עבירות אלימות במשפחה. יחד עם זאת, מדיניות הענישה בעבירות מסוג זה מגובה במספר שיקולים המבוססים על רקע כללי ואישי. את הקריטריונים ניתן ללמוד בעזרת עורך דין פלילי המתמחה בתיקי אלימות במשפחה.

אלמ"ב
עורך דין פלילי גיל באיער – הכתבה מ-mynet

שיקולי הרתעה מול שיקול תגמולי

במקרים בהם מדובר בעבירת אלימות ראשונה, בית המשפט יכול להחמיר את פסק הדין על מנת להרתיע מפני ביצוע עבירות שכאלו בעתיד. מנגד, באלימות חוזרת, חומרת הענישה תישען על גישה תגמולית, כלומר שהיחס לענישה הולם לחומרת העבירות. יחד עם זאת, לא אחת בית המשפט יקבל את המלצתו של עורך הדין של הנאשם להקל בעונש, לטובת נכונותו של הנאשם לעבור הליכי טיפול ושיקום שיכולים לשפר ולמנוע מעשי אלימות בעתיד.

חומרת מעשי אלימות במשפחה

באופן כללי, מעשי אלמ”ב קלים אינם עומדים לרוב לטובת הנאשם, ומנגד מעשי אלימות חמורים בהחלט עשויים להוות שיקול בהחמרת הענישה. בכל מקרה, חשוב לפנות אל עורך דין מנוסה על מנת לדעת כיצד מדורגת חומרת המעשה בחוק, ומהי הענישה עליו.

אופי נורמטיבי של הנאשם בעבירות אלימות במשפחה

בדרך כלל, היעדר תיק פלילי מהווה נקודת זכות המקלה בענישה. ואולם, במקרי אלמ”ב כמו תקיפת בת זוג, הטענה לנורמטיביות כמו עבודה מוסדרת, שירות צבאי וסיוע לחברה, לאו דווקא תעמוד לזכותו של הנאשם. זאת מתוך תפיסה שאלימות במשפחה הנה נחלת הכלל, ולכן יש ליצור מנגנון התרעה גם עבור אשמים נורמטיביים לכאורה. יחד עם זאת, ההוכחה כי מדובר במעידה חד פעמית שהסבירות שתחזור היא נמוכה ביותר, יכולה לתרום להקלה בפסק הדין.

שיקולי ענישה בהתאם למבנה ולצורכי התא המשפחתי

גורם נוסף שמשפיע על שיקולי הענישה, הנו מבנה ומצב התא המשפחתי. להלן שתי דוגמאות:

  • הפרדת משפחה – זהו מצב שעבור אשמים נורמטיביים שאינם מסוכנים לחברה יכול להקל על חומרת הענישה. הסיבה לכך היא שנאשם אינו מסכן את המשפחה ממנה הופרד.
  • שמירה על תא משפחתי – בית המשפט עשוי להעדיף שיקום וטיפול על פני ענישה מחמירה כמו מאסר, אשר עלולה לפרק את התא המשפחתי ולמנוע את יכולת האדם לכלכל את עצמו.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער