תפריט

אלימות במשפחה – האם מומלץ להקליט את בת הזוג?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מקרים של אלימות במשפחה מהווים למרבה הצער תופעה נפוצה בחברה הישראלית, בין אם מדובר באלימות פיזית, כלכלית, נפשית או מינית. מאידך, בשנים האחרונות גם גוברת מגמת הגשת תלונות השווא במשטרה על אלימות מצד בן זוג, הקשורות להליכי גירושין וניסיון לייצר לחץ על הצד השני. בשני המקרים הללו עשויות להוות הקלטות של בן הזוג ראיות חשובות ביותר להוכחת הטענות, אך עליהן להיעשות באופן חוקי ובתבונה, וזאת לאחר התייעצות עם עורך דין המתמחה באלימות במשפחה (או אלמ"ב כפי שנקרא בעגה המשפטית).

הקלטת בן זוג אלים

הקלטת בן או בת הזוג - כדאי?
הקלטת בן או בת הזוג – כדאי?

ראשית, אם קיימת התנהלות אלימה מצד בן הזוג כלפי אשתו או הילדים, יש להתייעץ עם עו"ד פלילי וכמובן לפנות למשטרה, שבסמכותה להרחיק את הבעל לתקופה קצרה ובמקרים מסוימים לעצור אותו. בשלב זה, הקלטה של אירוע אלים עשויה בהחלט לעמוד לרשות המתלוננת ולסייע לשוטרים המטפלים במקרה להורות על הרחקה או מעצר.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

לעתים קרובות פניות מעין אלה נעשות לאחר תקופה ארוכה של אלימות, במהלכה לומדת האישה לזהות את הסימנים המקדימים. על כן, רצוי להכין מראש מכשיר הקלטה תקין ולהפעילו מבעוד מועד על מנת לתעד את אלימות בן הזוג. בתוך כך, חשוב מאוד לתכנן דרך פעולה על מנת שלא להסתכן בפגיעה ממשית, ואם נגרמו נזקים נראים לעין יש לתעדם ולצלמם על מנת שיסייעו בהוכחת הטענות במשטרה.

הקלטת תלונת שווא על אלימות

עד כה הובאה הזווית של הצד המתלונן, אך לעתים קרובות פונים אל עו"ד פלילי אנשים שהואשמו על לא עוול בכפם בתקיפת בת זוג, על רקע הליכי גירושין. במקרים אלו, הקלטה של המתלוננת שמתוודה על מעשיה וכוונותיה עשויה להועיל מאוד בעת דיונים בבית דין רבני או בבית משפט לענייני משפחה, להוביל אל סגירת התיק הפלילי ולהביא לכך שהמתלוננת תיתן דין על מעשיה. יש לציין כי ההקלטה אינה חייבת להיעשות על ידי החשוד או הנאשם, וניתן לגייס לשם כך בן משפחה או אדם המקורב גם לבת הזוג.

חוקיות ההקלטות

לפני שמבצעים הקלטה של בן או בת הזוג, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין אלימות במשפחה, וזאת ממספר סיבות. ראשית, על מנת שההקלטה תהיה חוקית ולא תיחשב להאזנת סתר שעלולה לסבך את המקליט. שנית, על מנת שתהיה קבילה בבית המשפט תוך עמידה בבחינות טכניות ומהותיות. באופן כללי ניתן לומר, כי בתי המשפט נוטים לבחון הקלטות ולייחס להן חשיבות בהכרעתם, ואולם משקלן של ראיות אלה עולה ככל שהן מבוצעות באופן חוקי וקביל, ומכאן חשיבות ההתייעצות עם עו"ד פלילי לפני ביצוען.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »