אלמ”ב – מה העונש על אלימות במשפחה וכיצד ניתן להפחיתו?

אלימות במשפחה

מערכת המשפט מתייחסת בחומרה רבה לעבירות אלימות במשפחה. עבירות אלו מוגדרות כמצבים בהם בני משפחה פוגעים פיזית, מינית או מילולית בבני משפחה אחרים, כאשר בני משפחה יכולים להיות מקשרי דם, נישואין או זוגיות.

הענישה על עבירות אלימות במשפחה הינה מחמירה יותר מאשר זו של עבירות אלימות אחרות. כך למשל במידה והורשעת בתקיפה של אדם אחר אתה צפוי לעונש של עד שנתיים מאסר, אך במידה והורשעת בתקיפת בת זוג או בן משפחה אתה צפוי לעונש של עד ארבע שנות מאסר. יחד עם זאת, שיקולי הענישה בעבירות אלמ”ב (אלימות במשפחה) הינם שונים מאשר בעבירות פליליות אחרות ויכולים להביא במקרים מסוימים להקלה בעונש.

באמצעות ייצוג משפטי נכון של עורך דין המתמחה בתחום ניתן יהיה להביא להפחתה בעונש. על כן במידה ואתם מואשמים בעבירות אלמ"ב מומלץ לפנות לייעוץ וייצוג משפטי באופן מיידי, כבר עם הגשת התלונה או תחילת החקירה המשטרתית.

שיקולי ענישה כלליים

באופן עקרוני קיימים שלושה שיקולים מרכזיים בקביעת חומרת הענישה: שיקול גמולי, שיקול הרתעתי ושיקול שיקומי. השיקול הגמולי מבטא את היחס בין חומרת העבירה ותוצאותיה לחומרת הענישה. השיקול ההרתעתי מבטא את הרצון להניא את העבריין ועבריינים נוספים מלבצע את העבירה פעם נוספת בעתיד. השיקול השיקומי בוחן את האפשרות לשקם את העבריין ולהחזיר אותו למוטב ביחס לחומרת הענישה. שיקולים כלליים אלו באים לידי ביטוי באופן מיוחד ושונה מהרגיל בעבירות של אלימות במשפחה.

חומרת העבירה ותוצאותיה

כאמור לחומרת העבירה ותוצאותיה השלכות על חומרת הענישה ודין דחיפה אינו זהה לדין גרימת חבלה חמורה. כאן נכנס השיקול הגמולי למערכת השיקולים של השופט.

הגנה על הקורבן

שיקול מרכזי נוסף בקביעת העונש הוא ההגנה על הקורבן. חשש לאלימות חוזרת, במיוחד כאשר שני הצדדים מתגוררים יחדיו (כמו במקרי אלמ"ב רבים) הינו שיקול להחמרה בעונש. וכך גם להיפך, אם הוכח שהסבירות לאלימות נוספת הינה שולית עד לא קיימת ושישנה הפרדה בין הנאשם למשפחתו כך שהוא אינו מהווה עוד סכנה, הנטייה תהיה להפחית בעונש.

נורמטיביות העבריין

בעוד שלרוב, העובדה שמדובר באדם נורמטיבי ללא רישום פלילי, שהינו חלק מהחברה וזוהי לו עבירה ראשונה מהווה שיקול לטובת הפחתה בעונש, אין כך הדבר במקרים של אלימות במשפחה. פעמים רבות ייבחר בית המשפט להחמיר עם מי שביצע עבירת אלימות במשפחה, גם אם מדובר באדם נורמטיבי, בכדי להעביר את המסר שעבירות אלו אינן נחלתם הבלעדית של עבריינים והן מתרחשות גם בחברה "הנורמטיבית" ואין בנורמטיביות של העבריין כדי להקל בכך ראש. זהו פן מיוחד של השיקול ההרתעתי שנועד לבוא ולומר שמערכת המשפט מתייחסת בחומרה לכל מקרה של אלימות במשפחה, מבלי קשר לרקע של הנאשם. יחד עם זאת, אם הצליח הנאשם, באמצעות עורך דינו, להוכיח כי אכן מדובר במעידה חד פעמית שלא תחזור על עצמה, ייטה בית המשפט להקל בעונשו.

שיקום וטיפול

זהו אחד השיקולים המרכזיים בהפחתת הענישה על עבירות של אלימות במשפחה. נאשם המביע נכונות לעבור הליכי טיפול ושיקום למניעת אלימות עתידית מצדו יזכה בדרך כלל לאהדתו של בית המשפט אשר ייטה להקל בעונש במקרה כזה. הדבר נכון ביתר שאת כאשר מדובר בנאשם שכבר תוך כדי ההליכים המשפטיים החל בשיקום וטיפול. בהקשר זה יתחשב בית המשפט גם באפשרות שטיפול ושיקום של הנאשם יכולים להוביל גם לשיקום של התא המשפחתי.

חשיבות הייצוג המשפטי

כאמור, לאור החומרה בה מתייחסת מערכת המשפט לעבירות אלימות במשפחה, ישנה חשיבות עצומה בפנייה לייצוג משפטי באופן מידי. לרוב מי שמואשם על אלמ”ב ייעצר עוד טרם המשפט ויישאר במעצר במהלך המשפט. ייצוג משפטי נכון בשילוב תסקיר מבחן והערכת מסוכנות יוכל להוביל לשחרור בערבות למשך ההליכים המשפטיים. עורך דין המתמחה בתחום גם ידאג שהנאשם ייכנס כמה שיותר מהר למסגרת שיקומית וטיפולית ויפחית בכך את חומרת הענישה.

קיראו גם: אלימות במשפחה נגד ילדים

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער