תפריט

קיבלה עבודות שירות על מעשים מגונים: מתי ניתן להקל בעונש?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

באתר וואלה פורסם לאחרונה על מורה שביצעה מעשים מגונים בתלמידה במשך מספר שנים, ובית המשפט גזר עליה שישה חודשי עבודות שירות ופיצוי כספי למתלוננת. עבודות שירות הנן שירות למען הקהילה המוטל על אדם בגין תיק פלילי. מדובר בעונש קל יחסית ובחלופה למאסר בפועל, המפוקחת, מבוקרת ומחויבת בדיווח למערכת המשפטית.

עבודות אלה מוטלות על אשמים שלגביהם נמצא כי יוטב להם ולקהילה אם לא יישבו מאחורי סורג ובריח, וניתן לבצען במשק המקומי עם שכר בצידן או כעבודות ציבוריות ללא שכר. כך גם במקרה המדובר: המורה היא אם חד הורית, שבמקרה של מאסר, לא יהיה מי שיטפל בבתה. יחד עם זאת, אם האדם אינו עומד במחויבותו לעבודות השירות, ניתן להחליפן בעונש מאסר.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מתי מקבלים עבודות שירות?

עבודות שירות נקבעות על פי החלטת בית המשפט, וזאת כחלופה או בנוסף לעונש כספי או למאסר בפועל של עד חצי שנה, באופן מלא או חלקי. חשוב לדעת כי ההחלטה לשנות את גזר הדין ניתנת רק לאחר שנגזרו מאסר או קנס כספי, ובתנאי שנמצא ממונה על עבודות שירות המאשר את קיומן עבור הנאשם. יש לציין כי במקרים רבים הפסיקה מתקבלת בעזרת עו"ד פלילי מנוסה המתמחה בהקלות עבודות שירות.

אפשרויות עבודות שירות

עבודות השירות מתבצעות לאורך מספר הימים שנקבעו בעונש המאסר, כאשר עבודות המהוות חלופה למאסר חייבות להתחיל בתאריך מדויק המוגדר על ידי בית המשפט. לעומת זאת, עבודות שירות כחלק ממאסר בפועל מתחילות עם סיום תקופת המאסר. על מנת לזכות בעבודות אלה באופן המלא והמקל ביותר, חשוב לקבל סיוע מטעם עורך דין פלילי, שביכולתו להגיש ערעור או עתירה על החלטות בית המשפט.

שירות לתועלת הציבור

חשוב לדעת כי שירות לתועלת הציבור, או בקיצור של"צ, נחשב לענישה הקלה ביותר ומבוצע ללא תמורה לטובת הקהילה. שלא כמו עבודות שירות רגילות, השל"צ יכול להינתן גם לאחר סגירת תיק פלילי ואי הרשעת הנאשם, בהתאם לקביעת בית המשפט.

יש לציין כי אופן פריסתו וביצועו הנו גמיש ומאפשר גם המשך עבודה רגילה, אך אדם המחויב בו ולא ביצע אותו בצורה ראויה, מסתכן בפתיחה מחודשת של הליכים פליליים. כמו כן, אם השל"צ ניתן לאחר הרשעה, ניתן להחליף את הענישה במאסר בפועל או בכל ענישה קודמת שהוטלה על הנאשם.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »