מעשה מגונה שלא בהסכמה

מעשה מגונה הוא סוג של עבירת מין חמורה שדינה מאסר בפועל. מעשה מגונה שלא בהסכמה נוגע לעשיית פעולה התנהגותית שהיא בעלת אופן מיני, כלפי אדם אחר שאינו הביע את הסכמתו לכך או מעשה שנעשה בכוח תוך הפעלת כוח ואיומים.

המושג “מעשה מגונה שאינו בהסכמה” מביא לשאלה – האם קיים דבר כזה מעשה מגונה שהוא בהסכמה? כאן יש להבין כי מעשה מגונה יכול להתרחש גם במרמה, כאשר אדם משטה באדם אחר לצורך השגת טובת הנאה מינית. מעשים מגונים שמתרחשים במרמה מאפיינים לרוב עבירות מין הנעשים בקטינים, כיוון שאנשים יכולים לנצל את חוסר האונים והתמימות של ילדים קטנים, וכך להצליח להשיג במרמה טובת הנאה עבור עצמם. החוק מחמיר במיוחד עם ביצוע מעשים מגונים הנוגעים לקטינים, כך שאדם המורשע בעבירה מגונה כנגד קטין צפוי לעונש מאסר של עד 7 שנים. 

מהי ההגדרה בחוק של מעשה מגונה?

ההגדרה המשפטית של מעשה מגונה הוא “מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים”. מעשים מגונים מתייחסים למכלול של מעשים מיניים שנעשים ללא הסכמה של אחד מהצדדים ביניהם – מעשים של נגיעה באיברים מוצנעים כלפי אדם אחד, או כל התנהגות שאינה ראויה אחרת שמטרתה היא סיפוק, גירוי או ביזוי מעל אופי מיני.

מעשה מגונה שאינו כולל מגע ישיר באדם אחר אך בעל אופי ותוכן מיני כמו חשיפת איברים מוצנעים בפומבי, נגיעה עצמית בפני אדם אחר ומעשה מיני אחר ללא מגע ושלא נעשה בהסכמה – הינו מוגדר בחוק כבמעשה מגונה בפומבי.

בשונה מעבירות מין אחרות כמו אינוס או מעשה סדום, מעשה מגונה אינו תחום בפעולות ומעשים המוגדרים שחור על גבי לבן בחוק – אלא בשורה ארוכה של מעשים מיניים שונים הפוגעים בחירותו, כבודו ופרטיותו של אדם אחר. למעשה ניתן לומר כי כל מעשה מיני שאינו מוגדר כאינוס או מעשה סדום, הינו מעשה מגונה.

עבירות מין – לא רק כלפי זרים

עבירות מין אינן מתייחסות רק למעשים מיניים שאינם בהסכמה כלפי אדם זר, אלא גם לעבירות מין המתרחשות בין מכרים, בני משפחה ואף בני זוג. כל מעשה מיני המתקיים בין שני אנשים מוכרח להיות תחת הסכמתם של שניהם, אחרת מדובר על מעשה אסור על פי החוק. ישנם מקרים בהם עבירות המין נעשות במרמה תוך הפעלת מניפולציות על האחר כמו בין הורה לילד, מעביד ועובד או כל קשר אחר בין שני אנשים שיש ביניהם היכרות הנוגעת לתלות, מרות, סמכות ועוד.

גם בין בני זוג יכול להתבצע מעשה מגונה שלא בהסכמה, גם אם מדובר על בני זוג שיוצאים יחד במשך זמן רב וקיים ביניהם קשר זוגי רגיל. בכל מקרה בו אחד מבני הזוג מביע אי הסכמה למעשה מיני כמו נגיעה באיבר מוצנע, ובן הזוג אינו מכבד זאת ומבצע אותו בכל מקרה – גם כאן מדובר על מעשה מגונה שלא בהסכמה.

מהם העונשים הקבועים בחוק?

מערכת המשפט רואה בחומרה את כל נושא עבירות המין, ובייחוד עבירות מין הנעשות כלפי קטינים או אנשים חסרי ישע. אדם שהורשע בביצוע מעשה מגונה צפוי לעונש מאסר בפועל שיכול להגיע עד 10 שנים, וזאת בהתאם לסוג ואופי העבירה שנעשתה.

העושה מעשה מגונה שלא בהסכמה, דינו מאסר של שלוש שנים. העושה מעשה מגונה שלא בהסכמה במרמה או תוך הפעלת כוח ואיומים מילוליים, דינו מאסר של שבע שנים. העושה מעשה מגונה בנסיבות מחמירות הכוללות איום פיזי במכות או נשק, דינו מאסר של עשר שנים.

במקרה של אישום בגין מעשה מגונה שלא בהסכמה, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ משפטי אצל עו”ד גיל באיער. במשרדנו תקבלו ליווי וייצוג מקצועי ויעיל מול מערכת המשפט, למידע נוסף צרו אתנו קשר. 

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.