מעשה מגונה

תמונה ראשית עו"ד גיל באיער

סעיף 349 לחוק העונשין מגדיר מעשה מגונה כעבירת מין אשר נעשית לשם סיפוק, ביזוי או גירוי מיניים של אחד הצדדים, וזאת ללא הסכמת הצד השני. המעשה המגונה יכול לכלול נשיקה, נגיעה בחזה או בירכיים של נוסעת באוטובוס וכלה בהצלפה על גופו של תלמיד ישיבה. על פי החוק עונשו של אדם אשר יורשע בביצוע מעשה מגונה (בנסיבות רגילות) הנו עד שלוש שנות מאסר.

ענישה בעבירת המעשה המגונה

handcuffs בה בעת, באם מדובר במעשה מגונה שבוצע בקטין\ה שמלאו לו 14 שנים תוך ניצול יחסי תלות, השגחה, עבודה חינוך או מרות – יהיה עונשו של הנאשם עד ארבע שנות מאסר. לחילופין, באם עבירת המעשה המגונה התבצעה בהסכמתה של קטינה שטרם מלאו לה ארבע עשרה שנים, אך זו הושגה במרמה, תוך ניצול העובדה כי מדובר בקטינה המעורערת בנפשה או הלוקה בשכלה – יעמוד העונש על שבע שנות מאסר.

לבסוף, באם הדברים אמורים במעשה מגונה שבוצע בקטינה שטרם מלאו לה 16 שנים, תוך שימוש בנשק קר או חם, התעללות וגרימת חבלה גופנית מכוונת, ובהשתתפות אנשים אחרים שהיו שותפים לביצוע המעשה – דינם של המבצעים יהיה עד עשר שנות מאסר. המחוקק אף קבע כי בעבירות מעשה מגונה ישנו סעיף עונש מינימלי אשר קובע כי על כל אדם אשר הורשע במעשה מגונה לא יושת עונש מאסר שאורכו פחות מרבע מהעונש המירבי – וזאת למעט בנסיבות אישיות סבוכות וקשות ביותר. עם זאת, בפסיקה נקבע כי עונש המאסר יכול שיוטל בדרך של מאסר ע”ת.

הערך המוסף של עורך הדין בעבירות מעשים מגונים

הערך המוסף שיכול לספק עו”ד פלילי ללקוח אשר מואשם בביצוע מעשה מגונה, נעוץ בעיקר בייעוץ הראשוני שיכול להעניק עורך הדין למרשו עוד לפני תחילת החקירה במשטרה. התנהלות נכונה וקרת רוח במסגרת החקירה עשויה להביא את צוות החוקרים למסקנה כי כלל אין מקום להגיש כנגדכם כתב אישום. זאת, כאשר יוצג, למשל, קו הגנה הטוען לנגיעה אקראית (במקרה המתאים) או להכחשה גורפת של הביצוע (כאשר אין עדים וקיימות ראיות כנגד מהימנותה של המתלוננת). מנגד, נאשם אשר לא מתייעץ עם עורך דין לפני החקירה עלול להילחץ מהמעמד הלא פשוט ולהפליל את עצמו לחינם.. איך שלא תסתכלו על זה – סיוע של עורך דין מנוסה הבקיא בתחום הינו בבחינת הכרח.

אנו, במשרד עורכי דין גיל באיער מתמחים בייצוג ומתן סיוע משפטי לנאשמים בעבירת המעשה המגונה. אנו מתחייבים להעניק לכל אחד ואחת מלקוחותינו את הליווי ואת המענה המקיף והמקצועי ביותר בכל שלבי ההליך: החל מראשית החקירה הפלילית במשטרה, דרך המגעים מול הפרקליטות לביטול כתב האישום (אם בכלל יוגש) וכלה בייצוג הנאשם בבית המשפט באם יהיה בכך צורך.

מעשה מגונה הינה ההגדרה השנייה בחומרתה אחרי אונס והינה מוגדרת בסעיף 348 לחוק העונשין. ההגדרה של מעשה מגונה בכוח הינה כל פעולה שמתבצעת על ידי אדם לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים אשר התלווה לה שימוש בכוח פיזי או לחצים נפשיים על ידי המטריד. ישנו הבדל משמעותי בין עבירה של “מעשה מגונה בכוח” לבין “מעשה מגונה” בלבד ועל מנת לעשות סדר בדבר, חוק העונשים מציג תנאים על מנת להגדיר עבירות כמעשים מגונים בכוח או שלא בכוח.

רמות של מעשים מגונים

החוק מפריד בין מעשה מגונה אשר נעשה בפומבי לבין כזאת שלא וכמו כן זה מבדיל גם בין מעשה מגונה בכוח לבין “מעשה מגונה”. על מנת להבין מה לא נחשב למעשה מגונה בכוח, נצטרך להסתכל על ההגדרה של מעשה מגונה בכוח. מעשה מגונה בכוח נחשב לכזה שלא התבצע בפומבי והתבצע תוך כדי שימוש בכוח, איום או אמצעי לחץ אחרים כלפי הקורבן.

“מעשה מגונה”

פעולה אשר נעשתה לצורך סיפוק, ביזוי או גירוי מיני וכיוצא מזאת מעשה מגונה יכול להיות גם חשיפה של איברים מוצנעים וכו’. הדבר נחשב לעבירה כאשר מתבצע ללא הסכמה או בהסכמה כאשר היו יחסי מרות בין שני הצדדים.

מעשה מגונה שנעשה באופן בפומבי

כאשר נעשה מעשה מגונה בפומבי לפני אדם שגילו עולה על 16 שנים, עונש יעמוד על עד שנה אחת אך במידה ונעשה בפני אדם שגילו נמוך מ-16 שנים, העונש יכול להגיע גם ל-3 שנות מאסר בפועל. מעשה מגונה שלא בכוח ייחשב לכזה גם אם נחשף איבר מין, התבצעה אוננות בפני אדם ללא הסכמתו או בהסכמה אך היו יחסי מרות או השגחה ועוד.

מעשה מגונה שלא נעשה באופן פומבי

אם מעשה מגונה נעשה כנגד בן אדם שגילו עולה על 16 שנים, העונש מגיע עד שלוש שנות מאסר. כנגד אנשים שגילם 14-18 והמעשים התבצעו תחת יחסי מרות, חינוך, השגחה או תלות, העונש יכול להגיע ל-4 שנים. כאשר מעשה מגונה שלא נעשה באופן פומבי נעשה כנגד אדם שגילו הינו מעל 18 שנים תוך ניצול יחסי מרות, העונש יכול להגיע גם כן ל-4 שנות מאסר בפועל.

מעשה מגונה ללא שימוש בכוח.

מעשה מגונה

חשיבות היעזרות בעו”ד בהתמודדות עם האשמות במעשה מגונה

 

אין ספק שאדם אשר נחשד במעשה מגונה לראשונה בחייו עלול להסתבך ובהתקיים תנאים מסוימים, יכול הדבר לסבך אותו גם למשך כל חייו.

עו”ד פלילי בעל ידע וכמו כן ניסיון בתחום הבקיא בתקדימים ומקרים מהנושא יכול לייעץ לאדם אשר עומד בפני אשמה מסוג זה. ההמלצה הינה להיוועץ בעורך דין העוסק בתחום בשלב המוקדם ביותר שניתן, כבר כאשר מוגשת נגדו התלונה על מנת שיוכל לקבל הנחיות לקראת השימוע אל מול החוקר, הוא יקבל מהעורך דין ייעוץ כיצד יש להתנהל וכמו כן גם איך להימנע מביצוע טעויות שיכולות לסבך אותו בהמשך ויקשו על מהלך ההגנה המשפטית.

בעת שאדם מיוצג בבית המשפט, זה יכול להיעזר בחוות דעת שונות אודותיו וכמו כן בהמלצות ממקורות מהימנים על מנת לבסס טיעונים.

על מנת להימנע מהסתבכות מיותרות, רצוי להשיג פסיקות המטיבות אתו וכמו כן במקרים מורכבים, המטרה הינה לקבל עונשים קלים ולעבור את התקופה שמתאפיינת בקשיים רבים במהירות ובכמה שיותר קלות יחסית ולצאת אל שיקום עתידי במידת הצורך.

יש לציין שבתי המשפט הדנים בסוגיות אלו מתחשבים ומתייחסים למשתנים רבים הכוללים את הנסיבות, היחסים, הגורמים ועוד הקשורים באופי וקיום המעשה המגונה.

דוגמא להחלטה בדבר סגירת תיק רישום משטרתי סגור בגין מעשה מגונה

סגירת תיק מעשה מגונה

דוגמא להחלטה בדבר מחיקת רישום משטרתי סגור בגין מעשה מגונה בקטין

דוגמא להחלטה בדבר מחיקת רישום משטרתי סגור בגין מעשה מגונה בקטין

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו”ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

נעים להכיר

עו”ד פלילי גיל באיער

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

למה לבחור במשרד עו"ד גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה
ותמיד מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
לתפקיד שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות

הלקוחות שלנו מספרים

משרד עו”ד גיל באיער זכה למאות המלצות חיוביות (ר׳ למטה)

5.0 ★★★★★ (מעל 200 המלצות)

פתרונות המשרד

עבירות אלימות

עבירות סמים

עבירות מין

עבירות נוער

עבירות רכוש

סדר דין פלילי

מאמרים קשורים

מעשה מגונה שלא בהסכמה

מעשה מגונה שלא בהסכמה

מעשה מגונה הוא סוג של עבירת מין חמורה שדינה מאסר בפועל. מעשה מגונה שלא בהסכמה נוגע לעשיית פעולה התנהגותית שהיא בעלת אופן מיני, כלפי אדם

קרא עוד »