חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת מדווחים על כך שהם נפגעו.

במקרים רבים התלונות בגין הפגיעות מוגשות לאחר שחלף זמן ממושך, לפעמים התלונות הללו נבדקות, אך במקרים אחרים הן נסגרות במהירות בשל חוק ההתיישנות.

לפני שנסביר מה קובע חוק ההתיישנות בנוגע לפגיעות מיניות, נסביר מהן פגיעות מיניות, לרבות מהי הטרדה מינית.

פגיעות מיניות והטרדה מינית – הגדרת החוק ומהם העונשים בגין ביצוע העבירות?

עבירות מין כוללות מגוון עבירות: מעשה מגונה, מעשה סדום, בעילה אסורה בהסכמה, פדופיליה, אונס, הטרדות מיניות ועבירות נוספות. למרות שהחוק מגדיר את העבירות, עשויים להיווצר מצבים בהם נוצרות פרשנויות שונות לעבירות מסוימות, ביניהן: הטרדות מיניות.

לפי החוק, מוגדרת הטרדה מינית כאמירות והצעות שאופיין מיני, בעוד האדם שאליו הן מופנות מסרב להן, אמירה משפילה על רק נטייה מינית, השפלה שאופייה מיני, סחיטה באיומים שאופייה מיני, ובנוסף לכך, פרסום תמונה או סרטון של אדם בניגוד לרצונו, כאשר התמונה או הסרטון מתמקדים במיניותו. עבירות נוספות הן התנכלות והתנכלות על רקע מיני.

העונשים בגין ביצוע העבירה מתחילים משנתיים מאסר ועשויים להגיע לארבע שנות מאסר, כאשר העונש בגין ביצוע עבירת מין יכול גם להגיע ל-20 שנות מאסר. לפי החוק, יכול האדם שנפגע מהטרדה מינית להגיש נגד הפוגע תביעה אזרחית.

על חוק ההתיישנות

ההגדרה של התיישנות היא סיומה של תקופה שלאחריה אי אפשר לקיים הליך אזרחי או פלילי נגד חברה או נגד אדם. ספירת תקופת ההתיישנות מתחילה מהמועד שבו בוצעה העבירה.

החוק סבור שאם בוצעה עבירה פלילית או אם נעשה מעשה שפגע באדם, על הנפגע לפעול במהירות ולא להמתין עד לקיומם של ההליכים המשפטיים. לפי החוק, חלק מההגדרה של משפט שנעשה בצורה הגונה היא לקיים את המשפט בהקדם.

המטרה של חוק ההתיישנות היא גם להגן על הצד שמואשם בביצוע העבירה ולמנוע מצבים בהם הזיכרון אינו חד בשל חלוף הזמן, במצבים אלו קשה מאוד להתגונן בפני האשמות.

התיישנות על פגיעה מינית

כאשר מדובר על החוק למניעת הטרדה מינית, קובע חוק ההתיישנות בנוגע להליכים פליליים שיש להבדיל בין העונשים: על כל עבירות ההטרדה המינית, חוץ מעבירת התנכלות או התנכלות שמתווספת להטרדה מינית, חל עונש של שנתיים, עבירות אלו, שעונשן מאסר של שנתיים, נחשבות לעבירות מסוג “עוון”.

במידה שהעבירה שהתבצעה היא התנכלות או התנכלות והטרדה מינית, ינוע עונש המאסר בין שלוש עד ארבע שנים.

במידה שהעבירה היא מסוג “פשע”, היא תתיישן לאחר שיחלפו עשר שנים. לאחר שחולפת תקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק, לא יכול הנפגע להגיש כנגד הפוגע כתב אישום.

יש לציין שחקירות פליליות שמתבצעות במהלך תקופת ההתיישנות מפסיקות את מרוץ ההתיישנות. כמו כן – וכפי שצוין – יכול הנפגע לקיים גם הליכים אזרחיים. במקרה של הליכים אזרחיים, תמשך תקופת ההתיישנות שבע שנים ברוב המקרים.

הואשמתם בביצוע פגיעה מינית?

במידה שהואשמתם בביצוע פגיעה מינית, חשוב שתפנו אל עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה שצבר ניסיון נרחב במתן ייעוץ וייצוג למואשמים בביצוע עבירות מין.

קיצור תקופת התיישנות על ידי נשיא המדינה

 

קיצור תקופת התיישנות חנינה מהנשיא

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער