תפריט

הטרדה טלפונית – איך מתמודדים עם תלונה או תביעה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
החזרת תפוס
"כשם שזכותו של אדם להיות מוגן פיזית, זכותו להיות גם מוגן נפשית; ביתו הוא מבצרו – והטלפון הוא שלוחת ביתו" (כב' השופט העליון אליקים רובינשטיין).

טלפונים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, במיוחד בהשוואה לעבר בזכות הטלפונים הסלולריים שנמצאים כמעט בכל כיס. מכאן ברור מדוע גם הטרדות טלפוניות אינן כה נדירות – איום טלפוני על אדם פרטי, הטרדה מינית עם מסרון פוגעני, הודעת פרסומת שנשלחה ללא הסכמה, הודעות קוליות בעייתיות והרשימה ממשיכה – כל זה נחשב להטרדות בטלפון.

מהי למעשה הטרדה טלפונית? מהן ההטרדות הטלפונית השכיחות? מתי זה פלילי ומתי זה אזרחי? איך מתמודדים עם תלונה או תביעה? על כך בקצרה ברשימה שלפניכם.

מהי הטרדה טלפונית על פי החוק והפסיקה?

סעיף 30 לחוק התקשורת הוא הסעיף אשר עוסק בהטרדה טלפונית. על פי סעיף זה, הטרדה בטלפון נחשבת כך שכל המשתמש ב"מתקן בזק" באופן שעלול להפחיד, ליצור חרדה, לפגוע, להרגיז או להטריד שלא כדין עובר עבירה שדינה מאסר שלוש שנים. "מתקן בזק" הוא לא רק טלפון נייח של חברת התקשורת בזק. תחת מונח זה נכנסים כל הטלפונים – הניידים והנייחים – וכל צורות התקשורת – שיחה, מסרון, הודעה קולית וכו'.

שימו לב, למרות שהחוק קובע עונש מאסר מקסימלי של שלוש שנים לעבירה של הטרדה טלפונית, במרבית המקרים העונש יהיה קל יותר. עם זאת, הסנקציה הפלילית אשר קבועה בחוק התקשורת איננה הדרך היחידה להתמודד עם הטרדות טלפוניות. המוטרד יכול לדרוש פיצוי כספי ו/או צו למניעת הטרדה מאיימת (מכוח החוק למניעת הטרדה מאיימת).

איך נבחנת הטרדה טלפונית?

לא כל שיחת טלפון מרגיזה או הודעה לא מבוקשת הן עילה להגשת תביעה או תלונה להטרדות בטלפון, ולפתיחת תיק פלילי. הלכה פסוקה היא שבחינת הטרדה טלפונית תתייחס להיבטים הספציפיים של המקרה. לדוגמה – כמות ההטרדות, תוכן ההטרדות, מידת אי הנוחות שנגרמה למוטרד, התנהגות הצדדים לאחר הבקשה לחדול מההטרדה, מערכת היחסים בין הצדדים, הסכמתו או אי-הסכמתו של המוטרד וכו'. הטרדות טלפוניות הן עניין אשר נתון לפרשנות ותלוי באופן הצגת הדברים בפני בית המשפט.

man-on-public-phone

הטרדות בטלפון – איומים בטלפון

טלפונים יכולים להיות אמצעי לאיומים על אדם. איום טלפוני בשיחה או בהודעה הוא איום לכל דבר ועניין. קרי, איום שהינו עבירה פלילית לפי סעיף 192 לחוק העונשין. המוטרד יכול להגיש תלונה במשטרה לגבי האיום ובכך להביא להגשת כתב אישום כנגד המטריד. המוטרד יכול גם להיעזר בחוק למניעת הטרדה מאיימת המאפשר לו להפסיק את ההטרדה הטלפונית עם צו. צו להטרדה מאיימת רלבנטי גם להטרדה באמצעות מכשיר טלפון והוא ניתן לתקופה של עד שישה חודשים (עם אפשרות להאריכו בתום התקופה).

לגבי איום טלפוני על פי חוק העונשין, יש לדעת כי עבירת האיומים היא אחת העבירות היותר מורכבות במשפט הישראלי. לא כל שיחה טלפונית או הודעה מטרידה מהוות איום המצדיק הרשעה בבית המשפט. בהכרעת הדין בית המשפט יבחן את היסודות הנפשיים והעובדתיים אשר ישבו בבסיס מעשי הנאשם וכן את הדברים מנקודת מבטו של המתלונן.

הטרדה מינית בטלפון

מסרון לא הולם בעל אופי מיני, שיחת טלפון מינית לאדם שאיננו מעוניין בכך, תמונה בעלת מסר מיני ללא הסכמה – כולם מהווים הטרדה מינית טלפונית. הטרדה מינית בטלפון היא מנת חלקן של נשים רבות (וגם של גברים). הוראות החקיקה הרלבנטיות לגבי הטרדה מינית בטלפון הן שילוב של חוק התקשורת והחוק למניעת הטרדה מינית.

חוקים אלה קובעים הן סנקציה פלילית והן סנקציה אזרחית. יודגש כי התוצאה של הטרדה מינית בטלפון איננה תמיד מאסר בפועל. ההחלטה תלויה בנסיבות הספציפיות למקרה כמו סוג ההטרדה, תדירות ההטרדה, כיצד ההטרדה בוצעה, מהו טיב הקשר בין הצדדים, האם למטריד יש עבר פלילי, מהי עמדת המוטרד, מה הייתה התנהלות הצדדים לאחר חשיפת ההטרדה וכיוצא בזה.

אם יוחלט לנקוט כנגד המטריד בהליך פלילי, ובסופו של דבר האחרון יורשע בדין, המוטרד יוכל לדרוש פיצוי כספי במסגרת תביעה אזרחית נגררת לפלילים.

הוגשה כנגדי תלונה בגין הטרדה בטלפון, מה עליי לעשות?

במידה שהוגשה כנגדכם תלונה בגין הטרדה טלפונית כדאי לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום. עורך דין שיוכל לבחון ביחד אתכם את נסיבות המקרה ולהצליב אותן מול החוק והפסיקה. הפנייה לעורכי דין פליליים חשובה הן לגבי מצבים בהם אתם בטוחים שאתם חפים מפשע, והן כאשר ישנן ראיות כנגדכם בכל הנוגע להטרדה בטלפון.

ככל שמדובר על הטרדות טלפוניות או איום, מומלץ שלא לבצע פעולות פזיזות והכי חשוב להימנע לחלוטין מהתעמתות עם המתלונן/המתלוננת. כל מה שתעשו ללא עורך דין עלול רק לפגוע בכם ולגרום נזקים בעתיד. אם הוגשה כנגדכם תלונה אזרחית בגין הטרדה טלפונית (למשל, שלחתם הודעת פרסומת ללקוח וקיבלתם בתגובה כתב תביעה), ייעוץ משפטי הוא צו השעה.

התנהלות נכונה עם עורך דין יכולה להביא לצמצום משמעותי של התלונה/התביעה/החשד/כתב האישום ואף לביטול מוחלט של ההליכים. ככל שעסקינן בתלונת שווא, עורך דין מקצועי יוכל להביא "לחיסול" הטענות עוד לפני שלב בית המשפט.

אמנם העונש בגין הטרדה טלפונית עומד על שלוש שנים, אך מדובר במקרים נדירים בלבד בהם בית המשפט "ממצה את הדין". לרוב אפשר להגיע לתוצאה משפטית טובה בהרבה עד כדי ביטול כתב האישום, סיום התיק באי-הרשעה, גזר דין על תנאי בלבד, סגירת תיק פלילי וכדומה. בהליכים אזרחיים ניהול המשבר עם עורך דין יכול להוביל לצמצום סעד הפיצויים המבוקש או לדחיית התביעה.

 

הואשמתם בהטרדה טלפונית? פנו בהקדם למשרד עורכי דין באיער לקבלת יעוץ ויצוג משפטי מעו"ד פלילי מומחה בתחום.

תוכלו למצוא מידע רלוונטי בנושא הטרדות טלפוניות באתר של עו"ד גיל באיער.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »