תפריט

מתי חיזור הופך להטרדה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מתי חיזור הופך להטרדה?

הטרדות מיניות הינן מכת מדינה ומדי יום אנו שומעים וקוראים על מקרים של הטרדות מיניות שמתבצעות במגוון מסגרות ומקומות – אם בקרב המשפחה, בעבודה, בין בני זוג, בברים, בבתי ספר, במסגרת יחסי תלות – כמו למשל: בין מטפל ומטופל ובמסגרות ומקומות אחרים.

חשודים רבים בביצוע הטרדות מיניות מעידים מצידם כי הסיבה להטרדה נבעה מחוסר הבנה וכי הם נהגו בתמימות, שכן הם בסך הכל לא הבינו את הסיטואציה בצורה נכונה, על ידי הצגת טענה זו מייחלים החשודים להיות פטורים מאחריות. 

ואכן, בחלק מהמקרים הגבול בין חיזור ובין הטרדה מינית מטשטש וחשוב להבחין בהבדל שבין השניים, אך לפני שנעסוק בהבדל שבין הטרדה וחיזור, יש להבהיר כיצד מוגדרת הטרדה מינית על פי החוק.

מהי הטרדה מינית?

מתי חיזור הופך להטרדה?

החוק קובע  כי ישנן 5 התנהגויות שמהוות הטרדה מינית: סחיטה באיומים שמטרתה להביא לכך שהמוטרד יבצע פעולה שאופייה מיני, מעשים מגונים, הצעות חוזרות שאופיין מיני כלפי אדם שהביע בפני המטריד חוסר עניין, המוטרד אינו "צריך" להביע חוסר עניין במקרים בהם ההצעות החוזרות מתבצעות תחת ניצול יחסי מרות, הפצה של תמונות או הפצה של סרטונים ששייכים למוטרד ובעלי תוכן מיני, כאשר ההפצה מתבצעת ללא קבלת רשות מהמוטרד והתייחסות משפילה או מבזה כלפי אדם בשל מינו, נטייתו המינית או מיניותו.

ההבדל בין הטרדה מינית ובין חיזור

חיזור הינו חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו. קירבה אישית נחוצה לכולנו וכל עוד היא נעשית בהסכמה בין הצדדים הרי שהיא דבר חיובי שמוסיף עניין, ריגוש ותוכן לחיינו, זאת מעבר לעובדה הפשוטה שהחיזור נחוץ להמשכיותו של המין האנושי. חשוב מאוד להכיר בהבדלים שבין חיזור ובין הטרדה מינית ולהבין שישנן אמירות והתנהגויות נורמטיביות.

קראו גם על הטרדה טלפונית

אז מתי חיזור הופך להטרדה? לצד כל המצוין, לא משנה מהי הכוונה – החשובה היא ההתנהגות – מספיק שהאדם הסביר יחוש כי ההתנהגות מהווה הטרדה מינית כדי שההתנהגות תהיה הטרדה מינית. כדי לדעת האם מדובר על הטרדה מינית על האדם לענות על שתי שאלות – השאלה הראשונה היא: האם ההתנהגות פגעה בו בצורה ממשית או האם היא אינה חורגת מהנורמות? והשאלה השנייה היא: האם הייתה הסכמה או התנגדות להתנהגות?

כיצד מוגדר האדם הסביר?

האדם הסביר מגלם את האדם הראוי בעיני החוק, אדם זה אינו מוגדר על ידי התפיסות של הגבר הרגיל או האשה הרגילה, אלא על ידי בית המשפט, כך שבית המשפט מוצא את התנהגותו ראויה, או במילים אחרות: ההתנהגות של האדם הסביר עומדת בקנה אחד עם העקרונות והערכים שמנחים את החברה.

במידה שהואשמתם בביצוע הטרדה מינית, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עו"ד גיל באיער ומשרדינו ילווה אתכם לאורך כל הדרך. 

תוכלו ליצור קשר עם המשרד באמצעות הטלפון או על ידי מילוי הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »