תפריט

האם כל הטרדה מינית נחשבת מעשה מגונה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
האם כל הטרדה מינית נחשבת מעשה מגונה?

הטרדה מינית הינה התנהגות של כפייה מינית. הטרדה מינית כוללת גם הבטחות לתגמול עבור אינטראקציות מיניות. 

הטרדות מיניות יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים – אם כמגע מיני, הערות מיניות, הטרדות פיזיות או הטרדות מילוליות שקשורות לגוף ומגדר, קישוטי גוף ולבוש. 

ההטרדה המינית יכולה לבוא לידי ביטוי כהערה שנאמרה פעם אחת או מספר הערות, כאשר רמת החומרה מושפעת מהמטרה של האמירה, מהאופן שבו היא נאמרה ומתוכנה (עד כמה התוכן היה מיני). לצערנו, נשים רבות אינן מדווחות על הערות מיניות למרות שהן נחשבות בהחלט להטרדה מינית. 

הטרדות מיניות מסוג נוסף כוללות מגע כפוי באברי הגוף שנחשבים למיניים, גם במקרים אלו עשויות נשים שחשות חוסר נוחות שלא לדווח על הפגיעה משום שישנה עמימות מסוימת בין התנהגות פסולה – שהיא הטרדה מינית ובין חיזור, במקרים אלו עשויה אשה אחת לחוש חוסר נוחות בעוד אשה אחרת תהיה סבורה שמדובר בחיזור. כדי להבדיל בין הטרדה מינית ובין חיזור קובע החוק כי הטרדה מינית תתקיים כאשר הפעולה שנעשתה התבצעה בניגוד לרצונו של אחד הצדדים. 

איך ניתן לדעת באופן מדויק יותר האם מדובר על הטרדה מינית?

אחת השאלות שעשויות לעלות בהקשר של הטרדה מינית היא: "האם כל הטרדה מינית נחשבת למעשה מגונה?", כדי לענות על שאלה זו ננסה להרחיב עוד יותר על הטרדות מיניות ונסביר מעט על החוק שחוקק במדינת ישראל.

החוק למניעת הטרדה מינית נחקק בישראל בשנת 1998. לפי החוק ישנם חמישה סוגים של התנהגויות שנחשבים הטרדה מינית. לפי החוק, כל אחד מסוגי ההתנהגויות המנויים בחוק הינו עבירה פלילית ועוולה אזרחית. להלן חמשת סוגי ההתנהגויות הנחשבות להטרדה מינית:

  1. סחיטה באיומים – המעשה נחשב להטרדה מינית במקרה שהמטריד דורש מאדם אחר לבצע פעולה בעלת אופי מיני.
  2. מעשים מגונים – מעשה מגונה הוא מעשה שנועד לשם ביזוי מיני, סיפוק או גירוי, כאשר המוטרד אינו מסכים למעשים אלו.
  3. התייחסויות חוזרות וממוקדות במיניות – התייחסויות חוזרות שמתמקדות במיניות של אדם, כאשר האדם הראה למטריד שהוא  אינו מעוניין בהן. במקרים בהם ההתייחסויות החוזרות מתבצעות תוך ניצול יחסי מרות, טיפול, חינוך או תלות של המטופל במטריד, אין המטורד צריך להראות חוסר עניין.
  4. יחס למין ונטייה מינית – התנהגות מבזה או משפילה כלפי אדם בשל נטייתו המינית, מיניותו או מינו.
  5. הפצת סרטונים או תמונות שתוכנם מיני – הפצה של סרטונים או תמונות שתוכנם מיני ושייכים לאדם אחר, כאשר הסרטונים או התמונות מופצים באינטרנט ללא רשותו של המוטרד.

מכל המצויין ניתן להבין כי לא כל הטרדה מינית נחשבת למעשה מגונה. 

במידה שהואשמתם בביצוע הטרדה מינית או בביצוע מעשה מגונה, אתם מוזמנים לפנות אל משרדינו – משרד עורכי דין באיער.

 משרדנו מתמחה במתן ייעוץ משפטי לנאשמים בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות ואנו מלווים את לקוחותינו לאורך כל הדרך.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »