הטרדה מינית ברשתות החברתיות

תמונה ראשית עו"ד גיל באיער

עבירת הטרדה מינית ברשתות החברתיות- כל מה שצריך לדעת

ההתפתחות הטכנולוגית, מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות הביאו עימם יתרונות רבים לחיינו, ובמובנים רבים הפכו אותם נוחים יותר. זאת, מכיוון שהכל זמין יותר, מהיר יותר ונגיש יותר. יחד עם זאת, יש להם גם צד אפל. אספקט אחד של הצד האפל הזה הוא הטרדה מינית ברשתות החברתיות.

מהי הטרדה מינית ברשתות החברתיות?

קיימים שני סוגים של הטרדות מיניות באינטרנט או ברשתות החברתיות. הסוג הראשון מתייחס להטרדות מילוליות בעלות אופי מיני, פר אקסלנס. כך, למשל, כאשר בחור משוחח עם בחורה בצ’אט בפייסבוק ומחמיא לה על מראה החזה שלה הוא יכול להימצא אשם בבית המשפט בעבירה של הטרדה מינית, בין אם הבחורה הסבירה לו מפורשות שההערה איננה נעימה לה ובין אם לאו (תלוי בגילה).

סוג ההטרדה השני במרחב האינטרנטי מתקיים כאשר ישנו שידול למעשה שאופיו מיני שנועד לספק את המטריד. לדוגמא, כאשר גבר מבקש מאישה דרך צ’אט באחת מהרשתות החברתיות לגעת בעצמה, למרות שהיא הבהירה שאינה מעוניינת בכך, מתקיימת הטרדה מינית.

במידה שאותו גבר חשף, באופן פיסי, איבר מוצנע, מבלי שקיבל רשות לכך מהצד השני, גם אז יש סיכון להגשת תלונה בגין הטרדה מינית. חשוב לציין, כי כאשר אותו גבר מטריד בחורה צעירה שגילה מתחת ל-15 שנים, בין אם הייתה הסכמה לשליחת תמונת האיבר המוצנע ובין אם לאו ובין אם הבחורה סירבה לבצע את המעשה המיני שהגבר ביקש ממנה לבצע ובין אם לאו- עבירה של הטרדה מינית בוצעה והבחור יכול להיות מורשע בביצוע העבירה.

אם הנערה ביצעה את המעשה, הבחור אף עלול להיות מורשע בביצוע מעשה מגונה של ממש, גם אם לא היה פיסית במקום. אל הקונטקסט הזה נכנס גם המעשה המגונה, שברשת הוא מקבל משמעות קצת אחרת, והוא אינו חייב להתבטא במגע פיזי או בקשר עין בין הנאשם לבין הקורבן, אלא יכול להיות חילופי מסרים בעלי אופי מיני דרך הרשת או הטלפון. יש לציין כי על עבירה כזו עלול החשוד לקבל עונש של עד 10 שנות מאסר בפועל.phone-texting-02

העונשים יכולים להיות כבדים. לכן, כדאי מאוד להפעיל שיקול דעת.

הטרדה מינית ברשתות החברתיות היא מעין גרסה משוכללת של עבירת הטרדה מינית באמצעות מתקן בזק, לפיה, הטרדה מינית יכולה להיחשב ככזו, גם אם נעשתה דרך כל מתקן שהוא שמשדר או דרך כל אמצעי תקשורת, בין אם מדובר בהטרדות בטלפון, באינטרנט, בהודעות טקסט, בווטסאפ או ברשת החברתית.

הטרדות מיניות ברשתות החברתיות ובאינטרנט הן תופעה הולכת וגדלה, היות שהאפשרויות הווירטואליות כיום הן כה רבות. לכן, הסיכויים ששני צדדים ייפגשו במרחב המקוון הזה ושצד אחד יטריד את הצד השני באופן שייסב לו אי נוחות-  הם מאוד גבוהים.

על אף שמוטרדות רבות מאמינות שהן לא יכולות להוכיח את הנזקים שנגרמו להן כתוצאה מההטרדה, ולכן חלקן נמנעות מלתבוע – הרי שמספר התביעות על רקע הטרדה מינית, משני הסוגים, המתוארים-הולך וגדל, והעונשים יכולים לנוע מתשלום פיצויים, דרך מאסר בפועל ועד הטלת פיקוח ואמצעי טיפול של קצין מבחן על הנאשם לתקופה של עד שנתיים.

נעים להכיר

עו”ד פלילי גיל באיער

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

למה לבחור במשרד עו"ד גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה
ותמיד מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
למשרת שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות

הלקוחות שלנו מספרים

משרד עו”ד גיל באיער זכה למאות המלצות חיוביות (ר׳ למטה)

5.0 ★★★★★ (מעל 200 המלצות)

פתרונות המשרד

עבירות אלימות

עבירות סמים

עבירות מין

עבירות נוער

עבירות רכוש

מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

מאמרים קשורים