רצח ילדי משפחת גור: אכיפת צו הגנה בעייתית מאוד

בעקבות מקרה הרצח המזעזע שבו הושלכו שני ילדים אל מותם מגג בניין על ידי אביהם, שהתאבד לאחר המעשה, הושמעו טענות על הטיפול הלקוי באב, מצד אם המשפחה.

באתר גלי צה"ל נכתב כי משפחת גור ובה הילדים עדן ויהב ז"ל, הייתה מוכרת לרשויות הרווחה, אבל האסון לא נמנע. רונית, אמם של השניים, טענה שהתריעה כל העת שחיי הילדים וחייה שלה נמצאים בסכנה, אבל אבי הילדים אלי, היתל במשטרה וברשויות הרווחה. לדעתה של האם, הרשויות לא הבינו עד כמה חמור המצב.

מקרים רבים של אלימות במשפחה נענים מצד הרשויות בצו הרחקה נגד אלי גור הוצא צו הרחקה, שהיה אמור למנוע קרבה פיזית בין השניים. בכתבה צוין כי נשים שבמקרה שלהן הוצא צו הגנה, עדיין לא מרגישות מוגנות, בגלל אוזלת היד של המשטרה ורשויות החוק, שלא מטפלות בהפרות של צו ההגנה.

המשמעות של צו ההגנה

צו הגנה ניתן על ידי בית משפט השלום, למי שאינם קרובי משפחה, או על ידי בית המשפט לענייני משפחה. כשניתן צו שכזה, הוא אוסר על יצירת קשר עם המבקשת ועל קרבה אליה למשך מספר חודשים. עם זאת, אין דרך לאכוף את קיום הצו. במקרה של הפרתו, ניתן להגיש תלונה במשטרה בגין הפרת צו הגנה. לרוב, המשטרה לא תעצור את החשוד, אלא רק תחקור אותו. עם זאת, מדובר בעבירה פלילית לכל דבר, שבה נתקלים עורכי דין פליליים.

את המקרה הספציפי של רצח הילדים, לדעתי היה קשה מאוד עד בלתי אפשרי למנוע. גם אם המשטרה הייתה מגישה כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים נגד האב, בהיעדר עבר פלילי, סביר להניח שהוא היה משתחרר לחלופת מעצר. במקרה כזה, לא היה ניתן למנוע ממנו לבצע את מה שביצע.

האם למשטרה חלק באשמה במקרים כאלו?

אני סבור שבכל מקרה של טענה מוצקה להפרת צו הגנה, על המשטרה לעצור את המפר ולהביאו בפני שופט. לא יעלה על הדעת שאנשים יפרו החלטות שיפוטיות מבלי לשאת באחריות. קיים סיכוי מסוים, כי לו היה נעשה כך לאחר ההפרה, הבעל היה נמנע מלבצע את שביצע. עם זאת, חשוב להבין שעבירות כאלה מבוצעות על רקע רגשי ופחות רציונלי, ללא שיקולי רווח והפסד מקובלים. זו הסיבה שקשה לצפות אותן, ועל אחת כמה וכמה למנוע אותן.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער