תפריט

מהו "ספק סביר" על פי המשפט הפלילי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

המונח "ספק סביר" בו מרבים להשתמש עורכי דין פליליים מתאר אמת מידה נדרשת לשם הרשעה במהלך משפט. אמת מידה זו שהנה כלי מרכזי בהכרעת הדין, עולה ומופיעה במגוון רחב ביותר של תביעות, לרבות עבירות אלימות וגניבה ממעביד, כך שחשוב להבין את משמעותה והשלכותיה.

מהו ספק סביר?

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

כאמור, ספק סביר הנו מינוח נפוץ המשמש עורכי דין פליליים בעת ניהול תיקי הגנה וייצוג לקוחותיהם. משמעות המינוח היא כי בית המשפט ימצא את הנאשם אשם בעבירה המיוחסת לו רק במקרה שזו הוכחה מעבר לכל ספק סביר. מטרתו המרכזית של המינוח הנה למנוע ככל האפשר הרשעה של חפים מפשע, תוך שמירה על זכותו הבסיסית של האדם להגנה מפני הפללות, בין אם מדובר בעבירה חמורה או קלה.

הבעייתיות שבהגדרת הספק הסביר

8808432_sהשימוש בכלי הספק הסביר בבית המשפט הנו בעייתי ומורכב, מאחר שההגדרה אינה מספקת קנה מידה חד משמעי למידת הסבירות והוודאות הנחוצה, המשתנה לא פעם מאדם לאדם. לכן, בית המשפט בודק כל מקרה לגופו, וגם אם באופן תאורטי האשמה מסוימת הנה אפשרית, עדיין נבדקת מידת הסבירות למימושה.

במהלך הדיון המשפטי תנסה התביעה להוכיח כי ראיות הנאשם בדבר חפותו הנן חסרות ערך, וכי העובדות המוצגות אינן יכולות לנבוע מכל סיבה הגיונית אחרת. מאידך, עו"ד פלילי מיומן ידע כיצד להציג באופן המשכנע ביותר את טיעוני לקוחו, כך שיעמדו בהגדרת הספק הסביר.

נטל הוכחה גבוה

מן האמור לעיל, נובע כי גזר דין פלילי כרוך בהוכחת האשמה המיוחסת מעבר לכל ספק סביר, כלומר שכנוע בית המשפט בנכונות הטיעונים ובהיותם קרובים מאוד לוודאות או לאמת. דוגמא לכך מהווה מקרה של גניבה ממעביד בו הראיות הצביעו על אשמת העובד, אך לא הוכח קשר ישיר בין החסרים במלאי ובין פעולותיו, ולכן זוכה הנאשם מחמת הספק הסביר. במילים אחרות, גם אם קיימות נגד נאשם הוכחות וראיות משכנעות בדבר אשמתו, אם הן אינן מעל לדרגת הספק הסביר, יזוכה האחרון בבית המשפט. בשל מורכבות הנושא וחשיבותו, בעת עמידה בפני בית משפט פלילי, יש לקבל ייצוג משפטי מטעם עו"ד פלילי מנוסה ומיומן.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »