מהו “ספק סביר” על פי המשפט הפלילי?

המונח “ספק סביר” בו מרבים להשתמש עורכי דין פליליים מתאר אמת מידה נדרשת לשם הרשעה במהלך משפט.

אמת מידה זו שהנה כלי מרכזי בהכרעת הדין, עולה ומופיעה במגוון רחב ביותר של תביעות, לרבות עבירות אלימות וגניבה ממעביד, כך שחשוב להבין את משמעותה והשלכותיה.

מהו ספק סביר?

כאמור, ספק סביר הנו מינוח נפוץ המשמש עורכי דין פליליים בעת ניהול תיקי הגנה וייצוג לקוחותיהם. משמעות המינוח היא כי בית המשפט ימצא את הנאשם אשם בעבירה המיוחסת לו רק במקרה שזו הוכחה מעבר לכל ספק סביר.

מטרתו המרכזית של המינוח הנה למנוע ככל האפשר הרשעה של חפים מפשע, תוך שמירה על זכותו הבסיסית של האדם להגנה מפני הפללות, בין אם מדובר בעבירה חמורה או קלה.

הבעייתיות שבהגדרת הספק הסביר

"ספק סביר" על פי המשפט הפליליהשימוש בכלי הספק הסביר בבית המשפט הנו בעייתי ומורכב, מאחר שההגדרה אינה מספקת קנה מידה חד משמעי למידת הסבירות והוודאות הנחוצה, המשתנה לא פעם מאדם לאדם.

לכן, בית המשפט בודק כל מקרה לגופו, וגם אם באופן תאורטי האשמה מסוימת הנה אפשרית, עדיין נבדקת מידת הסבירות למימושה.

במהלך הדיון המשפטי תנסה התביעה להוכיח כי ראיות הנאשם בדבר חפותו הנן חסרות ערך, וכי העובדות המוצגות אינן יכולות לנבוע מכל סיבה הגיונית אחרת.

מאידך, עו”ד פלילי מיומן ידע כיצד להציג באופן המשכנע ביותר את טיעוני לקוחו, כך שיעמדו בהגדרת הספק הסביר.

נטל הוכחה גבוה

מן האמור לעיל, נובע כי גזר דין פלילי כרוך בהוכחת האשמה המיוחסת מעבר לכל ספק סביר, כלומר שכנוע בית המשפט בנכונות הטיעונים ובהיותם קרובים מאוד לוודאות או לאמת.

דוגמא לכך מהווה מקרה של גניבה ממעביד בו הראיות הצביעו על אשמת העובד, אך לא הוכח קשר ישיר בין החסרים במלאי ובין פעולותיו, ולכן זוכה הנאשם מחמת הספק הסביר.

במילים אחרות, גם אם קיימות נגד נאשם הוכחות וראיות משכנעות בדבר אשמתו, אם הן אינן מעל לדרגת הספק הסביר, יזוכה האחרון בבית המשפט. בשל מורכבות הנושא וחשיבותו, בעת עמידה בפני בית משפט פלילי, יש לקבל ייצוג משפטי מטעם עו”ד פלילי מנוסה ומיומן.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער