היחס של בתי המשפט לעבירות סחר בסמים וגידול סמים

באתר "וואלה" ובאתרים נוספים דווח על מעצר שני חשודים בהנחת מטען בבית ספר בפתח תקווה. החשודים נעצרו בעקבות מידע מודיעיני שהגיע ליאחב"ל ובחיפוש שנערך על גופם נמצא המטען וגם חומר שחשוד כסם. בעקבות החומר שנמצא, נחשד אחד משני החשודים בסחר בסמים. מהי המשמעות של עבירה זו וכיצד מתייחס בית המשפט אליה ואל גידול סמים?

ישנם אנשים רבים שמגדלים סמים לא חוקיים בביתם, בדגש על צמחי מריחואנה, כיוון שהם מאמינים באמת ובתמים כי מדובר בתחביב בלתי מזיק. ייתכן שאותם אנשים שמעו על מכרים שבדירותיהם נתפסו כמויות קטנות של סם שהוגדרו ככמויות לשימוש עצמי ובסופו של דבר לא נפתח נגדם אפילו תיק פלילי. אכן, סגירת תיק פלילי מחוסר עניין לציבור בהחלט יכולה להתרחש במקרים בהם מדובר בעבירות בהן נתפסו בחזקתו של מאן דהוא כמויות זעירות של סם לשימוש עצמי, אך הדברים נראים אחרת לגמרי כשמדברים על עבירות של גידול סמים.

ידו הקשה של החוק

למעשה, בראי החוק, העונש שצריך להיות מוטל על מי שמגדל סמים במדינת ישראל שקול לעונש של זה שמכין סמים, מפיק אותם, מייצר אותם או ממצה אותם מחומרים אחרים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלפי החוק, האדם שמגדל סמים לא יכול לדעת לאן יתגלגלו הסמים שגידל ולכן טענה לפיה האדם גידל את הסמים לשימוש עצמי אינה מתקבלת. העונש המרבי על גידול סמים במדינת ישראל הוא 20 שנות מאסר בפועל. השופטים אינם מהססים להטיל מאסרים קצרים בפועל או בדרך של עבודות שירות גם במקרים קלים יחסית, על מנת להתריע ולהרתיע.

ומה לגבי עבירות סחר בסמים?

אנחנו מניחים שכעת התמונה מתחילה להתבהר, לכל הפחות בנוגע לחשיבות שבעבודה מול עורך דין פלילי, גם במקרה שבו אדם נתפס עם עציץ מריחואנה תמים למראה בביתו. אותו עורך דין פלילי יכול להיות הגורם היחיד שיפריד בין האדם שנתפס לבין ריצוי מאסר בפועל. עם זאת, רבים לא מודעים לכך שסחר בסמים הוא עבירה לא פחות חמורה. למעשה, תיק פלילי שעניינו הוא עבירות סחר בסמים עלול להוביל לריצוי תקופת מאסר בת מספר שנים.

לסיכום

תיק פלילי בגין עבירות סחר בסמים או עבירות של גידול סמים, הגם שלשימוש עצמי, יכול לשנות את חייו של האדם המואשם מאותה נקודה שבה הוגשו כתבי האישום והלאה. אי לכך, כבר בשלב החקירה עשו את הדבר הנכון וצרו קשר עם עורך דין פלילי לענייני עבירות סמים להתייעצות ראשונית.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער