תפריט

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם אחר במטרה לבצע עבירה, להקניט, להפחיד או להעליב את האדם במחזיק בנכס או במיטלטלין, ייחשבו לעבירת הסגת גבול פלילית. 

הפעולות המוגדרות כהסגת גבול פלילית לפי חוק העונשין

להלן הפעולות שביצוען מוגדר על ידי החוק כעבירת הסגת גבול פלילית:

  1. כניסה לנכס אשר שייך לאדם אחר כדי להשיג מטרה שאינה חוקית.
  2. כניסה לנכס והישארות ובאותו נכס בניגוד לחוק, לצורך השגת מטרה שאינה חוקית.

במידה שאדם נכנס לנכס אשר שייך לאדם אחר ונשאר באותו הנכס בניגוד לחוק, על מנת להשיג מטרה שאינה חוקית, בעודו נושא נשק קר או חם, יהיה עונשו מאסר במשך 4 שנים.

פגיעה בזכויות קנייניות והגדרת המושג "מחזיק בנכס" 

אדם אשר מבצע עבירת הסגת גבול, פוגע בזכויותיו הקנייניות של אדם אחר. כניסה לנכס עשויה להתקיים גם אם אדם הכניס רק חלק מגופו אל נכס אשר שייך לאדם אחר. בעיטה בדלתו של אדם, צלצול באופן ממושך בפעמון דלתו של של אדם והכנסת יד או ראש לנכס של אדם, הינן פעולות הנחשבות להסגת גבול. 

יש לציין כי גבר אשר נכנס לבית של אשתו (גם אם הוא התגורר בבית זה), במהלך הליכי גירושין, מבצע עבירת הסגת גבול. ישנם מקרים רבים נוספים אשר נחשבים לעבירות הסגת גבול.

חשוב לדעת כי המחזיק בנכס אינו תמיד האדם עליו רשום הנכס וכי גם אדם אשר מחזיק בנכס באופן זמני מוגדר כמחזיק בנכס.

עבירת הסגת גבול

כיצד ניתן להוכיח שאדם ביצע עבירת הסגת גבול?

כדי להרשיע אדם בביצוע עבירת הסגת גבול, יש להוכיח כי הנכנס לנכס ביצע את פעולתו על מנת לבצע עבירה, להקניט, להעליב או להפחיד את המחזיק בנכס, במילים אחרות: הכניסה עצמה לנכס אינה מספיקה. למרות זאת, אין צורך להוכיח כי המחזיק בנכס יופחד, יוקנט או ייעלב על מנת להוכיח כי העבירה בוצעה. די בכך שזוהי הייתה מטרתו של מבצע העבירה או שמבצע העבירה ידע כי סביר שהתנהגותו תגרום להפחדה או לפגיעה באדם המחזיק בנכס. 

מעבר לזאת, די בכך שהמחזיק בנכס יחוש מאוים או מוקנט ברגע שהוא שמע שאדם אחר נכנס לנכס. תחושתו של המחזיק בנכס רלוונטית גם היא מופיעה בדיעבד, כתגובה לפעולתו של מבצע העבירה. 

חשוב להדגיש כי העבירה תקפה גם במקרה של הישארות בנכס לאחר כניסה כדין – במידה שאדם נכנס לנכס בהתאם לחוק, אך נשאר בו בניגוד לרצונו של המחזיק, ולאחר שהמחזיק בנכס דרש ממנו לעזוב, הרי שהוא מבצע עבירת הסגת גבול.

אם הואשמתם בביצוע עבירת הסגת גבול, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלי – עו"ד פלילי גיל באיער ולקבל ייעוץ מקצועי וסיוע לאורך כל הדרך.

 

אולי תרצו לקרוא גם לגבי: הטרדות בטלפון | מתי נסגר תיק פלילי

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »