אלימות נגד נשים

תופעת האלימות נגש נשים הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות. אפשר לראות אלימות נפשית ופיזית אשר יוצרים חיים קשים מאד אצל הנשים בהיבטים שונים.

בעבר הייתה סברה כי קיים סטראוטיפ של קבוצות באוכלוסייה שההתנהלות האלימה משויכת לדפוסי ההתנהגות שלהם עקב אופיים, מוצאם וסיבות נוספות. במבחן המציאות, הסברה הזו כבר לא תקפה כיוון שהתופעה ניכרת בקבוצות רבות באוכלוסייה ללא קשר למגדר שאליו הגברים שייכים.

גורמים לאלימות נגד נשים

במהלך התקופה שבה בני זוג נמצאים יחד הן כבני זוג או כזוג נשוי מתגלעות ביניהם מחלוקות בדרגות שונות. קיימות נסיבות שהן עוצמתיות ובמקרים רבים הן אלה שמובילות למקרי אלימות שונים כמו לדוגמה:

  • בעיות כלכליות היוצרות לחצים ומחלוקות רבות.
  • גבר שאינו עובד ואינו תורם לפרנסת המשפחה.
  • גבר איתן החש שהשפעתה של האישה בתוך התא המשפחתי גוברת על השפעתו.
  • חשיבה על כך שהאישה אינה פועלת כנדרש ולכן המצב מצדיק אלימות נגדה.
  • זוגות בגילאים צעירים הם רוב האוכלוסייה בעלת בעיות אלימות.
  • דפוסי התנהלות נורמטיביים במשפחה ספציפית הכוללים קללות ואגרסיביות מילולית.
  • אלימות שקיימת גם במשפחה המורחבת של הגבר ומשליכה גם על ההתנהגות שלו במשפחה המצומצמת.

התפתחות של מצבים אלימים בין בני זוג

ההגעה למצב של אלימות אינה קורית ביום אחד. קודמים לכך מצבים שונים בין בני הזוג שיוצרים הגעה למצב קיצוני זה.

ברוב המקרים המצבים הבעייתיים מתחילים ממתח רב השורר בין בני הזוג שמוביל לאין ספור עימותים מילוליים, ויכוחים על נושאים רבים וכעסים. דרגת החוסר של שביעות הרצון ביניהם עולה ומחמירה עד שלב ההתפוצצות שמובילה לאלימות.

האלימות הפיזית כוללת מכות, שבירת איברים, חניקה ועוד. פרץ זה של אלימות עלול להתרחש כמה דקות או בכל יום לאורך כמה ימים. היא תיפסק עקב מעורבות של גורם חיצוני או עקב כך שהגורם הפוגע פרק את רגשותיו ושם הוא הפסיק.

לאחר מקרי אלימות, נשים רבות מתלוננות על המקרה בתחנת המשטרה ומבקשות להוציא צו הרחקה לגבר הפוגע או מבקשות לעבור למקלט לנשים מוכות.

קיימים גם מקרים שבהם הגבר מביע חרטה על מעשיו, מתנצל ומבטיח שהדבר לא יקרה שוב. יש לכך סיבות רבות ובעיקר החשש שלו מהתערבות משטרתית שתגרום לכך שהוא ייעצר או יורחק מהבית והסאגה הזו לא תסתיים כל כך מהר.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.