שימוש ברכב ללא רשות הוא עבירה פלילית! שימו עין על הילדים המתבגרים שלכם

הסעת שוהים בלתי חוקיים

עבירת שימוש ברכב ללא רשות נחשבת לעבירה פלילית, וככזו, בית המשפט מתייחס אליה ברצינות גדולה.  העניין הוא, שזוהי עבירה שבני נוער מוצאים את עצמם מבצעים בקלות רבה מאוד. לכן, אם הבן שלכם קטין, אם אתם מזהים אצלו פוטנציאל להתנהגות עבריינית או אם הוא כבר נעצר בגין עבירה של שימוש ברכב ללא רשות- להלן כל האינפורמציה שחשוב שתדעו.

מהי עבירת שבל"ר ומהו העונש עליה?

שימוש ברכב ללא רשות, או בקיצור שבל"ר, היא עבירה המתבצעת כאשר נעשה שימוש ברכב ללא רשות בעליו, כמו, למשל, כאשר בן נוהג ברכב של הוריו, ללא רשותם, או קטין נוהג על קטנוע שאינו שלו. נהוג לבלבל בין עבירת שימוש ברכב ללא רשות לבין עבירת גניבת, אך ההבדל ביניהן הוא שבעוד שגניבת רכב נעשית ללא כוונה להחזירו לבעליו, הרי שבעבירת  שבל"ר, הרכב ננטש בסיום השימוש.

עבירת השבל"ר הנפוצה ביותר נעשית כאשר נער לוקח את הרכב של הוריו, מבלי שקיבל רשות לכך, ויוצא לבלות. הנהג יכול להיתפס ולהיות מואשם בעבירה כאשר הוא נדרש להציג רישיון על רקע בדיקה משטרתית אקראית, במסגרת מרדף משטרתי, או אם, חלילה, היה מעורב בתאונה עם הרכב. יצויין, כי האשמה בשבל"ר, במקרים רבים, נעשית יחד עם האשמה בנהיגה ללא ביטוח ו/או רישיון נהיגה. עבירת שבל"ר היא עבירה פלילית, וככזו העונש עליה אינו קל. העונש המקסימאלי הקבוע בחוק בגין עבירה זו עומד על בין 3 ל-5 שנות מאסר. במידה שאין לנאשם עבר פלילי מהשנים האחרונות בתחום עבירות הרכוש, התביעה יכולה להמתיק את העונש על ידי שתטען לרף ענישה נמוך יותר, כזה שבין עבודות שירות לבין מאסר בפועל קצר.police_arrest

מדוע חשוב כל כך לפנות לעורך דין מנוסה?

מאחר שעבירת השימוש ברכב ללא רשות היא רצינית מבחינת התייחסותם של בתי המשפט ומכיוון שהעונשים בגינה עלולים להיות כבדים, אל תתייחסו בביטול לחקירה, אליה זומן הילד שלכם. ללא ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין, הילד שלכם יכול למצוא את עצמו מרצה עבודות שירות או אף מאחורי סורג, וכל החוויה הזו עלולה לשבש לו את כל החיים ולהותיר כתם גדול על עברו, אשר ימנע ממנו לעבור בדלתות, דרכן הוא היה רוצה לעבור בעתידו המקצועי. לכן, חשוב להתייעץ עם סנגור בעל ניסיון, המכיר את החקיקה והפסיקה בעניין, כדי לקבל הנחיה כיצד לפעול, החל משלב החקירה ועד המשפט הפלילי עצמו, כדי ליהנות מהייצוג הטוב ביותר למען השגת התוצאות הרצויות. במקרים רבים, ניתן לתקן כתב אישום שהוגש בגין גניבת רכב-לעבירה של שבל"ר, ובמקרים רבים ניתן למחוק כתב אישום של שבל"א, כאשר התביעה לא הוכיחה כי לא ניתנה רשות של בעל הרכב. גם כאשר הראיות מבוססות ולא ניתן למחוק את כתב האישום, הרי שברוב המקרים, סנגור מנוסה יכול להביא את התיק למצב של ענישה מקלה בדרך של העלאת הנאשם לדרך של טיפול וענישה שיקומית, אשר תמנע בד"כ הטלת עונש מאסר ולעתים רבות אף תמנע הטלת עונש של עבודות שירות.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער