תפריט

שימוש ברכב ללא רשות (שבל"ר)

שימוש ברכב ללא רשות הוא עבירה פלילית הגובלת, במידה מסוימת, בגניבת רכב. בעוד שגניבת רכב היא, כמובן, ללא כוונה להחזירו, כאן אין כוונה כזאת. המטרה הנה להשתמש ברכב ולהחזיר אותו לבעליו או, לחלופין, לנטוש אותו במקום אחר.

שימוש ברכב ללא רשות – מקרים נפוצים

המקרה הנפוץ ביותר של אישום בשבל"ר הוא בני נוער ש"שואלים" את הרכב מההורים, בלי לקבל מהם רשות, ויוצאים לטיול לילי ברכב. המקרה השני הוא של נהג שנתפס ברכב שאינו שלו בבדיקת רישיונות אקראית או לאחר מרדף משטרתי. אם לא ניתן להוכיח כי התכוון לגנוב את הרכב ולא, למשל, לנטוש אותו במקום אחר או אפילו להחזיר אותו, יואשם בשימוש ברכב ללא רשות ולא בגניבת רכב.

אבחנות בין מספר מצבים של שימוש ברכב ללא רשות

שימוש ברכב ללא רשות בעל הרכב והחזרתו של הרכב למקומו או נטישתו בסמוך למקום ממנו נלקח הם עבירה פלילית שעשויה לגרור עד שלוש שנים מאסר בפועל. כשהרכב ננטש במקום רחוק מהמקום ממנו נלקח, העונש הוא עד 5 שנות מאסר. בנוסף, בית המשפט יכול לפסול את רישיונו של הנהג לתקופה משמעותית:

  • מי שאין לו רישיון נהיגה – פסילת רישיון למשך 3 שנים לפחות (לא מתייחס למי שהרישיון שלו פג בגלל אי תשלום אגרה).
  • מי שיש לו רישיון נהיגה – פסילת רישיון לתקופה של 6 חודשים לפחות.

שבל"ר והתרת נהיגה

מה קורה במידה שבעל הרכב טוען שהוא נתן את רשותו לנהוג ברכב לנאשם? אם לנאשם אין רישיון נהיגה בתוקף או רישיון נהיגה כלל, בעל הרכב יכול למצוא את עצמו מול אישום בהתרת נהיגה. מקרים אלו נפוצים כאשר הורים מנסים להגן על המתבגרים שלהם אחרי שנתפסו עם הרכב שלקחו ללא רשות.

במידה שקטין או בגיר נעצר בגין עבירה של שימוש ברכב ללא רשות – מומלץ ליצור קשר עם משרד עו"ד באיער על מנת לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ומפגש עם העצור טרם חקירתו. זאת, ע"מ להימנע מטעויות חמורות בשלב החקירה, אשר עלולות להביא להגשת כתב אישום ואף לבקשה למעצר עד לתום ההליכים.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מאמרים מהאתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »