הסדר טיעון – מה משמעותו ומה יתרונותיו?

הסדר טיעון – מה משמעותו ומה יתרונותיו?

הסדר טיעון ידוע לציבור גם בשם עסקת טיעון. אותו הסדר הוא בסופו של דבר הסכם ידוע מראש במשפט הפלילי, כאשר השותפים לו הם התביעה והנאשם. ישנם מקרים שונים בהם הסדר הטיעון מסתמן כפתרון הטוב ביותר עבור שני הצדדים, כאשר על הנאשם להודות באשמה, תוך שהודות להסדר מיוחסים לו אישומים פחות חמורים.

הסדר הטיעון הוא ההסכם הסופי המתקבל על שני הצדדים, כאשר קודמים לו שלל שלבים מקדימים. תחילה, ישנם מפגשים הנערכים בין הצדדים, כאשר המטרה היא לנסות ולהגיע להסכמה לגבי סעיפים, האשמות וגם העונש שיקבל הנאשם בסופו של דבר. המשפט הפלילי עושה שימוש בכלי הזה לא מעט, והוא משרת את שני הצדדים: הנאשם והתביעה.

הסדר הטיעון כפשרה בין שני הצדדים

אפשר לומר כי הסדר הטיעון יוצר גשר בין שני הצדדים – הנאשם והתביעה. על כל אחד מהצדדים לוותר ולהתגמש, כאשר המטרה היא להגיע לסיומו של הסכסוך וההליך המשפטי. חשוב לציין כי ההסדר אינו פוטר את הנאשם מהמיוחס לו, אלא שחתימתו על ההסדר המוקדם, מזכה אותו בהקלות שונות במטרה לקדם את סיום הסכסוך. הקלות שכאלו כאמור יכולות להיות האשמות פחות חמורות המיוחסות לו, ובהתאם גם עונש מופחת שמקל עליו.

כל אחד מהצדדים מחזיק באינטרס אחר המסתמן כמוטיבציה לחתימה על ההסדר. עבור הנאשמים, ישנו אינטרס ברור להביא לסיום ההליך, תוך שגם ישנה הקלה משמעותית בעונש. מהצד השני, התביעה רוצה להבטיח כי לאורך המשפט לא ייווצר מצב בו הנאשם זוכה לחלוטין.

חתימה על הסכם טיעון מגלמת בתוכה סט של יתרונות

ישנם משפטים מוכרים מאד לקהל הישראלי, לאורכם הוצע לנאשם לחתום על הסדר טיעון. אחד מאותם מקרים ידועים הוא של הנשיא לשעבר משה קצב, שהוצע לו לחתום על הסדר טיעון וכך לסיים את הפרשה. לאחר החתימה על ההסדר שסביר כי היה מקל את עונשו של הנשיא לשעבר, קצב חזר בו ולכן הוגש כנגדו כתב אישום. אם כן, מה הם היתרונות של ההסדר?

ראשית, ידוע לשני הצדדים לקראת מה הולכים. במשפט, הנאשם לא יכול לדעת איך ישפטו אותו ואיזה עונש ייגזר עליו, תוך שהתביעה לא יודעת אילו טיעונים יוצגו ואיך יסתיים המשפט. הסדר הטיעון הוא הסכם הנחתם מראש, תוך שעל כל אחד מהצדדים להסכים לכל הסעיפים הנחתמים. כך, הנאשם יודע היטב במה הוא נאשם, במה עליו להודות ומה העונש הצפוי לו. סעיף זה קריטי מאחר וחוסר הוודאות המון פעמים יוצר אי נוחות ומתחים נפשיים אצל הנאשמים, כך שההסדר מעניק להם וודאות והם יודעים מה צפוי להם.

בנוסף, הסדר טיעון המון פעמים גם מאפשר לנאשם לחזור למסלול חייו מהר יותר. משפט פלילי משפיע בצורה ישירה על חייו של הנאשם. ההשפעות ניכרות גם במישור האישי-משפחתי, וגם בקריירה שלא אחת קורסת בעקבות ההתמסרות הטוטאלית למשפט. הסדר הטיעון יכול לסיים את הפרשה במהירות יחסית, כך שהנאשם יוכל לקבל עליו את העונש וגם לחזור מהר יותר לשגרת חייו.

הייצוג המשפטי הינו קריטי לקבלת הסדר הוגן ונכון לנאשם

חתימה על הסכם טיעון חייבת להתבצע בליווי של עורך דין. מדובר על הסכם עדין מאד, שמשפיע באופן ישיר על עתידו של הנאשם. עורך דין פלילי יכול להבטיח כי התנאים בהסדר שיחתם יהיו הטובים ביותר עבור הנאשם בהתבסס על אופי התיק. לפני החתימה על ההסדר, יש לפנות אל עורך דין המנוסה בחתימה על הסדרי טיעון, כך שיהיה ניתן להגיע להסדר האידיאלי והמקל ביותר.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער