האישה הגישה נגדך תלונה במשטרה? גם לך יש זכויות!

בעשור האחרון, רשויות האכיפה ובתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לתופעה של אלימות נגד נשים.
בין אם זהו ניסיונה של המדינה לפצות על שנים רבות של התייחסות בלתי רצינית מספיק לפניות של נשים למשטרה על רקע אלימות נגד נשים מצד בן הזוג, ובין אם זוהי חלק ממגמה נרחבת ליצור שוויון זכויות מלא בחברה לציבור הנשים- כיום, גם תלונות קטנות ביותר מצד נשים מטופלות, באופן מיידי וביד ברזל.

אכיפת זכויות הנשים עלולה לפגוע בזכויות הגברים

השינוי הזה הוא, בעיקרו, חיובי, והוא מצביע על מודעות הולכת וגוברת לזכויותיה של האישה, שבמשך שנים נחשבה לאנדרג דוג, ולרצון להבטיח, שהיא לא תופלה לרעה, לא תנוצל ושמעמדה יהיה שווה למעמדו של הגבר. העניין הוא, שהרצון להיטיב עם נשים ולתקן את העוול שנגרם להן במשך שנים, פוגע בגברים, כאשר ה”תיקון” החברתי נעשה על חשבונם. מה משמעות הדבר וכיצד זה בא לידי ביטויאלימות נגד נשים [האישה הגישה נגדך תלונה במשטרה] עו

בפועל, המצב הוא כי נשים יכולות להשתמש לרעה ברגישות החברתית הקיימת כלפיהן, על ידי הצגת בני זוגן בצורה שקרית, מוגזמת ומעוותת, שאינה תואמת את המציאות. כך, למשל, המציאות מלמדת כי, פעמים רבות, נשים מתגרות בבני זוגן, נוטות לנפח ולהוציא מפרופורציה מריבה שגרתית ויוצרות פרובוקציות כדי לגרום לבעל להתפרץ, כך שיהיה להן בסיס להגשת תלונה. התוצאה היא, כי משברים נפוצים או וויכוחים, שהם חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים, הופכים לאירוע פלילי, שהבעל משלם עליו ביוקר. למותר לציין, כי הדבר מתרחש במיוחד במצבים בהם בני הזוג נמצאים בסכסוך משמעותי, כגון טענות לבגידה, רצון לפירוד/גירושין וכד’.

שמור על עצמך ופנה מיידית לעורך דין

כאמור, בשל רגישותן של הרשויות לנושא, הן נוקטות ביד קשה כנגד גברים, מה שבא לידי ביטוי בעיכובים לחקירה של גברים ובמעצרים, חדשות לבקרים, בצווי הרחקה מהבית לפרקי זמן של שבוע/שבועיים, במעצרי בית, במעצרים בפועל ועוד. כל הסנקציות הללו, פעמים רבות, הן חמורות מידי, אינן נמצאות בהלימה להתרחשות, שבאמת אירעה בפועל בין בני הזוג, והן נועדו גם כדי להוות גורם מרתיע לגברים אחרים, ובכך להפחית את ההיקף של מקרי אלימות נגד נשים.

הבשורה הטובה בתוך כל זה היא, כי עם עורך דין מקצועי המתמחה בייצוג גברים על רקע אירועי אלימות במשפחה, אפשר לא רק להתכונן כראוי להליך החקירה ולדעת מה לומר ואיך לומר (ומה לא רצוי לומר) ומהן זכויותיך בחקירה וכיצד למזער את הסיכוי להיעצר או “לבלות” במעצר בית או בהרחקה משמעותית מהבית אלא גם להביא לסגירת התיק, לפעמים, או לצמצום מימדי העונש הפוטנציאלי במידה ותהיה הרשעה (ולעתים אף להביא לסיום התיק בפסק דין ללא הרשעה, כך שהפגיעה העתידית תהא מינימלית).

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.