סגירת תיק פלילי בהסדר מותנה

בעת שאדם פרטי או תאגיד גדול הסכימו להודות בעובדות של העבירה המיוחסת להם, תוך שהם הסכימו לקבל עליהם תנאים שהוצגו בפניהם במסגרת הסכם ידוע מראש, ניתן לסגור את תיק החקירה שלהם תחת עילה של “סגירה בהסדר”. חוק ההסדר המותנה נותן את הזכות לגופי תביעה לסגור את תיק החשודים. אותו הסדר נחתם ומוסכם בין החשוד ובין התביעה. בעוד החשוד מתחייב לכבד את תנאי ההסכם כפי שהם יפורטו בפניו, על התובע להתחייב שלא להגיש כתב אישום ולסגור את התיק תחת העילה של “סגירה בהסדר”. אותו חוק המון פעמים מקל על החשודים, אך באותה הנשימה הוא גם מקל את העומס בבתי המשפט.

תוכנו המלא של ההסדר המותנה

איך נראה הסדר שכזה? בהסכם יש לפרט את ההתחייבות של כל אחד מהצדדים. על מנת שהסכם שכזה יתקיים, על החשוד מראש להודות בעובדות המצויינות שהינן הבסיס לעבירות שמיוחסות לו. הסנקציות שמוטלות על החשוד משתנות בהתאם להסדר, כאשר הן יכולות להיות התחייבות של החשוד שלא לשוב ולבצע את מעשיו, קנס כספי, פיצוי, פסילת רישיון הנהיגה, מכתב התנצלות המיועד לקורבן העבירה, עבודות שירות ולעתים מדובר גם על תכנית שיקום וטיפול. התחייבות נוספת היא של התובע כלפי החשוד: זה מתחייב שלא להגיש כתב אישום ולסגור את התיק.

סגירת תיק פלילי בהסדר מותנה

באילו מקרים ניתן לקיים את ההסדר המותנה?

תיקים שנסגרים בהסדר המותנה מוכרחים להיות תיקים הרלוונטים לעבירות של חטא ועוון, אך גם ישנם מקרים מסוימים בהם העבירות הן עבירות פשע. ישנם מספר תנאים לביסוס ההסדר: ראשית, כל עוד דעתו של התובע קובעת כי העונש המתאים לאותה העבירה אינו מצדיק מאסר בפועל. כמו כן, יש להבטיח כי הנאשם לא ביצע כל עבירה בחמשת השנים האחרונות, תוך שגם הנאשם לא יועמד לדין כל עוד הוא קיים את תנאי ההסדר.

הסדר מותנה: על אילו עבירות מדובר?

מובן כי ההחלטה בדבר הסדר מותנה מבוססת על פרמטרים נוספים מלבד העבירה לכשעצמה, אך כן חשוב לדעת אילו עבירות נכללות במסגרת הסדר שכזה: נזק שנעשה לרכוש על ידי מבצע העבירה, מעשה גניבה שלא כלל אלימות, תקיפה שלא גרמה לחבלה, הטרדה טלפונית, העלבה של עובד ציבור, מכירה של אלכוהול לקטינים ואיומים.

הדגשים בחתימה על הסדר מותנה: ליווי של עורך דין

חתימה על הסכם שכזה צריכה להתבצע רק בנוכחות עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי. תפקידו של עורך הדין במעמד החתימה הוא לעיין בחומרי החקירה, תוך שעליו לעיין בטיוטות של כתב האישום המצורף. ישנם מספר סעיפים שחשוב להעניק להם תשומת לב כמו סעיף העבירה המצויין, העובדות בכתב האישום וכמובן שגם הפיצוי הנדרש לטובת החתימה על ההסדר המותנה. עורך דין מומלץ ומנוסה יוכל להשיג הסדר מותנה איכותי, הוגן יותר ומקל יותר.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.