מתי צריך להוציא תעודת יושר ואיך עושים את זה?

מנסים להתקבל לעבודה חדשה והמעסיק מבקש מכם “תעודת יושר”? רוצים להוציא רישיון לנשיאת כלי נשק, להתחיל תהליך אימוץ או להתקבל ליישוב קהילתי? רוב הסיכויים שתתבקשו להנפיק תעודת יושר. אז רגע לפני שנבין מתי ולמי מותר לבקש מכם תעודת יושר, בואו נעשה קצת סדר במינוחים:

תעודת יושר מהמשטרהתעודת יושר היא למעשה אישור רשמי על העדר רישום פלילי. כלומר מדובר בהעתק של הרישום הפלילי של אדם כפי שהוא שמור במאגרי המידע של משטרת ישראל. הרישום הפלילי כולל רישומים לגבי הרשעות ועונשים שנקבעו על ידי בתי משפט ובתי דין בשל עבירות שעונש המקסימום לגביהן עולה על שלושה חודשי מאסר ומידע לגבי צווים שונים שניתנו על ידי בתי המשפט דוגמת צווי מבחן וצווים לביצוע שירות לתועלת הציבור. מעבר לרישום הפלילי בדבר הרשעות קיים גם רישום משטרתי אשר כולל מידע אודות חקירות ומשפטים שעדיין מתנהלים ותיקי חקירה שנסגרו מסיבות שונות ללא העמדה לדין.

באופן עקרוני הרישום הפלילי של אדם הינו חסוי וגורמים פרטיים אינם יכולים לקבל מידע בדבר רישום פלילי. קיימת רשימה של גופים ציבוריים, דוגמת השב”כ או מס הכנסה, אשר לצורך מילוי תפקידם רשאים לעיין ברישום הפלילי של אדם. בנוסף לזאת לכל אדם זכות לעיין ברישום הפלילי שלו עצמו ולקבל העתק ממנו, ובהסכמת האדם ניתן להעביר עותק של הרישום הפלילי שלו לגופים ציבוריים שונים לצורך השתתפות במכרז, קבלת רישיון עבודה וכיוצא בזה.

יושר או יושרה נחשבים לבין הנושאים החשובים הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הפרטי של כל אדם ואדם שמנסה לחיות חיים נורמלים ותקינים. כל עבירה או מעשה שאנחנו עושים יכול להיכנס למאגר המכונה רישום פלילי. ביום יום, הדברים האלה לא באמת מעסיקים אותנו אבל כשאנחנו רוצים לעשות שינוי או לצאת לדרך חדשה, הרבה פעמים יבקשו מאיתנו טופס שנהוג לכנות אותו תעודת יושר או תעודת אמינות.

תעודת יושר מהמשטרה עבור מעסיק עתידי

כפי שצויין, למעסיק פרטי אין אפשרות לבדוק באופן עצמאי את הרישום הפלילי של אדם, על כן מעסיקים רבים דורשים ממועמדים לעבודה להציג להם “תעודת יושר” שמעידה כי אין להם רישום פלילי. ישנם מקצועות המחייבים נשיאת נשק או עבודה עם ילדים בהם דרישה זו הגיונית ומתבקשת, אך בפועל הדרישה להצגת תעודת יושר מהמשטרה אינה מוגבלת רק למקצועות מסוג זה. למרות שהמעסיק אינו יכול להכריח אתכם לחשוף בפניו את הרישום הפלילי שלכם, לרוב, אם תתבקשו להציג תעודת יושר ולא תעשו זאת, פשוט לא תתקבלו לעבודה…

המעסיק אולי לא יודע אבל זו עבירה פלילית לבקש ממועמד לעבודה גיליון רישום פלילי. למרות זאת, אם ברצונך לעשות רושם טוב ולהתקבל לעבודה, אפשר פשוט לתת למעסיק רק את העמוד הראשון שהתקבל מהמשטרה (ובו פרטיך האישיים) ולומר לו שזה כל מה שקיבלת. הוא לא יוכל לדעת אם יצאו עמודים נוספים. גורם ציבורי הזכאי לקבל מידע מהמשטרה- יוכל לקבל אותו ישירות מהמשטרה.

תעודת יושר מהמשטרה

במידה ואתם זקוקים לתעודת יושר עליכם לגשת אל תחנת משטרה (רצוי בשעות הבוקר-צהריים) כאשר אתם מצויידים בשתי תעודות מזהות (תעודת זהות ודרכון) ושתי תמונות פספורט. יהיה עליכם למלא טופס בקשה עם פרטים מזהים ולאחר שהשוטר יאמת את זהותכם הוא ידפיס לכם במקום את גיליון הרישום הפלילי שלכם, ללא עלות. במידה והרישום הפלילי שלכם נקי אך יש לכם רישום משטרתי בגין חקירות ומשפטים שנסגרו, התיישנו או שעדיין מתנהלים, אין בחובתכם לחשוף זאת בפני המעסיק ותוכלו למסור לו רק את הדף הראשון של התדפיס העוסק ברישום פלילי ומהווה את תעודת היושר המבוקשת.

תעודת יושר עבור גופים ציבוריים

ישנם מקרים מיוחדים בהם, בכפוף להסכמתו של האדם, תמסור המשטרה מידע מתוך הרישום הפלילי שלו ישירות לגוף ציבורי. כך במקרה שאדם מעוניין להשתתף במכרז של גוף ציבורי שחלה עליו חובת מכרז או במקרה שאדם מבקש לקבל רישיון מקצועי (דוגמת רישיון עריכת דין, רפואה וכד’) שאחד השיקולים בהענקתו הוא העבר הפלילי של האדם.

תעודת יושר עבור שגרירות

במידה ואתם נדרשים להציג תעודת יושר לשגרירות זרה, על מנת לקבל אשרת שהייה, אזרחות, אישור אימוץ וכיוצא בזה, עליכם לפנות למשטרה לאחר שמילאתם טופס בקשה לאישור בדבר העדר מרשם פלילי/תיקים תלויים ועומדים. בטופס תתבקשו לציין את סיבת הבקשה ואת הגורם (שגרירות/קונסוליה) אשר אליו אתם מבקשים לשלוח את הבקשה. עוד יש לצרף לטופס צילום של העמוד הראשון של הדרכון שלכם. לאחר הגשת הבקשה המשטרה תעביר את האישור ישירות לשגרירות ולא ניתן לקבל אותו לידיכם. את הליך הבקשה ניתן לבצע גם באמצעות מיופה כוח.

תעודת יושר מהמשטרה באנגלית

לפעמים על מנת להתקבל לעבודה או ללימודים בחו”ל אתם נדרשים להציג תעודת יושר בשפה האנגלית. לאחר שהוצאתם מהמשטרה תעודת יושר, עליכם לפנות לנוטריון (עו”ד עם ותק של 10 שנים שהוסמך לאימות מסמכים) על מנת לבצע תרגום נוטריוני. מחיר התרגום קבוע בתקנות ועומד על כ- 370 ש”ח. חשוב להבהיר כי תרגום נוטריוני נדרש רק כאשר מדובר בגוף פרטי בחו”ל המעוניין שתציגו בפניו תעודת יושר. כאשר הדרישה באה מהשגרירות של מדינה זרה, המשטרה, כאמור, מעבירה להם את המידע ישירות.

מהי תעודת יושר?

הרבה פעמים אנחנו נתקלים במושג תעודת יושר או אדם שיש לו תעודת יושרה. למעשה, מדובר במושג שנטמע בשפה העברית אבל בפועל זה לא באמת קיים. אנשים נוטים להתבלבל ולכנות מה שנקרא פלט רישום פלילי או מידע פלילי מלא ר.פ שזה משהו שיש לכל אזרח במדינת ישראל במשטרת ישראל ולכנות אותו תעודת יושר. אותו רישום בעצם מעיד בצורה כזו או אחרת על רמת ההגינות והאמינות שלו ומוכיח כי אנחנו נקיים מעבירות או להיפך, מוכיח שלא כך הדבר.

למעשה, כל אדם שנולד, זוכה למספר תעודת זהות, מקבל את הפלט הזה ונרשם במשטרת ישראל במסגרת של פלט רישום פלילי. הפלט הזה יכול להיות ריק לגמרי, כלומר לא להכיל שום דבר או שהוא יכול להכיל כל מיני פרמטרים.

  1. פלט נקי לגמרי – אדם שלא היה מעולם במשטרה, לא נפתח בגין מעשים שעשה אישום פלילי ולא נחקר באזהרה. למעשה, כל אדם שיגיע למשטרת ישראל במטרה לקבל את הפלט, יקבל עמוד אחד שבסיומו חותמת וחתימה של משטרת ישראל. בפלא זה יופיע המשפט ”לא נמצא רישום פלילי בעניינך“.
  2. תיק סגור – פלט אדם שנחקר במשטרה ולא הוגש כנגדו כתב אישום, כלומר התיק נסגר מכל מיני סיבות. כשהתיק סגור, אותו אדם שיש לו את התיק יכול גם לדעת בגין איזו עילה נסגר התיק: חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור או חוסר אשמה.
  3. תיק הממתין לבירור דין או מב“ד – אדם שנחקר אבל עדיין לא יודעים מה קורה עם התיק.

אדם שהורשע יראה את אותה הרשאה מופיעה ברישום הפלילי שלו.

האם כל אחד יכול לקבל את גיליון הרישום הפלילי או מה שנהוג לכנות ”תעודת יושר“?

כל אדם רשאי לקבל את הרישום הפלילי שלו בתחנת המשטרה. בעבר, כדי לקבל את הרישום היה צריך לרכוש בולים בגין הנפקדת הגיליון, אבל היום החוק השתנה וניתן להנפיק את גיליון הרישום הפלילי ללא תשלום.

מדוע אני צריך ”תעודת יושר“?

בדרך כלל מי שמבקש לראות ”תעודת יושר“ אלו הם גופים אשר רוצים לראות אם מועמד שהם שוקלים לקבל לעבודה יש עבירות על רקע פלילי. עבירות אלה בדרך כלל מעידות על רמת האמינות של המועמד. רק אותו אדם יכול לקבל תדפיס של הרישום הפלילי.

איך אני מנפיק תדפיס רישום פלילי?

  1. ניגשים לתחנת המשטרה הקרובה לאזור המגורים שלכם עם תעודת זהות ומבקשים להנפיק העתק של הגיליון הפלילי.
  2. תקבלו אחד משני סוגי תדפיסים: תדפיס עם מידע על הרשעות והחלטות שיפוטיות ותדפיס מידע פלילי במידה וקיים מידע על הרשעות והחלטות שיפוטיות, מידע על תיקי חקירה ומשפטים עומדים ומידע על תיקי חקירה שנסגרו.

יש לא מעט פעמים בהם מתקבלות טעויות במרשם הפלילי שיכולים לגרום לכל מיני בעיות בתהליך המסירה של תעודת היושר. במקרים אלה, נהוג לפנות לעורך דין פלילי במטרה להתחיל הליך הנקרא מחיקת רישום פלילי. בפגישה עם עורך הדין, תסקרו את הרישומים ותחליטו מהי הדרך הטובה ביותר לסגור את הטיפול בהם וכך למחוק את הרישום הפלילי נגדכם.

תעודת היושר לא נקייה? מה ניתן לעשות?

במידה ויש בגליונכם רישום פלילי – ניתן לפנות לנשיא המדינה, באמצעות מחלקת חנינות של משרד המשפטים, בבקשה לקצר את תקופת ההתישנות כדי לנקות את תעודת היושר. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי שמתמחה בתחום והיודע כיצד לנסח את הפניה המתאימה בזמן המתאים.

במידה ויש תיק פתוח בעניינכם, מומלץ לפעול מול המשטרה או הפרקליטות ולנסות למנוע העמדה לדין. בשל מורכבות העניין והמומחיות הנדרשת מומלץ להגיש בקשה מתאימה באמצעות עו”ד הבקיא בתחום – דבר העשוי לשפר מאוד את סיכויי ההצלחה של הבקשה.

 

זקוקים למחיקת רישום פלילי? פנו עוד היום למשרד עורכי דין באיער לקבלת יעוץ ויצוג משפטי מעו”ד פלילי מומלץ המומחה בתחום מחיקת הרשעות ורישומים פליליים.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער