שוד/שוד מזויין

שוד היא עבירה פלילית, אשר אם בוצעה תחת נסיבות מחמירות עלולה לגרור עונשי מאסר כבדים מאוד. המחוקק ובתי המשפט רואים בעבירת השוד עברה חמורה. ניסיון לביצוע שוד עלול לגרור מאסר של 7 שנים, ביצוע שוד 14 שנה ואילו ביצוע שוד מזויין 20 שנה.

ההבדל בין גניבה, עבירת שוד ועבירת שוד מזוין

גניבה מוגדרת כלקיחת חפץ של אדם ללא כוונה להחזירו. כשמדובר בגניבה המתבצעת תוך הפעלת כוח (חטיפת תיק מכתפה של אישה כאשר היא מתנגדת, למשל) או איום בהפעלת כוח, הגניבה הופכת לשוד. כלומר, שוד כולל תמיד שימוש באלימות או איום בהפעלת כוח. חשוב לציין שאין בכלל חשיבות ליכולתו של הנאשם לממש את האיום. כך, למשל, שוד בעזרת אקדח צעצוע עדיין נחשב לשוד לכל דבר ועניין (אם כי, הוא לא יוגדר כשוד מזוין). אם השוד לא הצליח הרי שמדובר בניסיון לשוד בלבד.

יסוד האלימות

יסוד האלימות או האיום באלימות הוא, בעצם, ההבדל בין גניבה לשוד ובית המשפט הוא זה שמחליט מה נחשב כאלימות. כדאי לדעת שהרף שבית המשפט הציב הוא נמוך מאוד, כך שכל מעשה גניבה שמעורב בו יסוד כלשהו של אלימות או איום, גם ללא פגיעה בפועל, עשוי להיחשב כשוד. מספיק להוכיח שהנשדד הרגיש מאוים כדי להפוך את עבירת הגניבה לשוד.

הימנעות ממאסר בפועל

בעבירות של שוד ושוד מזוין, תוגש, לצד כתב האישום, גם בקשה למאסר עד תום ההליכים. בית המשפט יחליט האם להשאיר את הנאשם במאסר או לשלוח אותו לחלופת מאסר. במידה שאכן קיימות די ראיות נגד הנאשם, עורך דינו יכול לבקש לשלוח אותו לתסקיר של שירות המבחן לשאלת העונש. שירות המבחן יכול להמליץ על תכנית שיקום או תכנית טיפולית אחרת במקום עונש מאסר. סנגור מקצועי יכין את הנאשם לפני הפגישה עם קצין המבחן, הן לשאלת השחרור מהמעצר והן לשאלת ההמלצה על העונש.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה