מתי נאשם יכול לחזור בו מהודאה באשמה?

הודאה באשמה הנה אפשרות המתקיימת בעת הליך פלילי, ועל פי סעיף 153 לחוק סדר דין פלילי, מותר לחזור מהודאה זו באופן גורף או חלקי, כשבידי בית המשפט הסמכות להחליט אם לאשרה. כמו כן, אם בית המשפט קיבל חזרה מהודאה לאחר הכרעת הדין ופתיחת תיק פלילי, הכרעה זו מבוטלת והדיון במקרה ייפתח מחדש. הדבר נכון גם לגבי חזרה מהודאה הגורמת לביטול הסכמי טיעון.

יש לציין כי מדובר בהליך משפטי מורכב ובעל השפעה מכרעת על העונש ועל חייו של אדם. לכן, בכל מקרה של רצון לחזור מהודאה, חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד פלילי, וזאת לגבי אופן הגשת הבקשה והנימוקים עבורה.

נימוקים בגין חזרה מהודאה באשמה

גיל באיער עו"ד פלילי
אילוסטרציה: Suphakit73

סיבות המצדיקות חזרה מהודאה הנן חריגות, אך אינן מוגדרות באופן ברור בחוק ונבחנות בכל מקרה לגופו. לכן, לאופן הצגת הנימוקים על ידי עורך דין פלילי יש משקל רב בהכרעה אם לקבל את הבקשה. יחד עם זאת, קיימים מספר עקרונות מנחים לקבלת בקשה לחזרה מהודאה באשמה, כשהעיקריות שבהן הנן רצון בית המשפט לחתור אל האמת, ורצון למנוע עוול לנאשם. סיבה מרכזית נוספת קשורה למקרים בהם ההודאה לא ניתנה מרצונו החופשי של אדם, למשל עקב מצוקה נפשית, הטעיה או טעות, או לחץ חיצוני שהופעל עליו בהליכי החקירה במשטרה. חשוב דעת כי בעזרת ייצוג מקצועי מטעם עו”ד פלילי, חזרה מהודאה באשמה עשויה בהחלט להוביל לביטול האשמות, למחיקת רישום פלילי ולזיכוי מוחלט של הנאשם.

מתי לא מאושרת חזרה מהודאה באשמה?

יש לזכור שקבלת חזרה מהודאה באשמה נחשבת להליך משפטי חריג, ובמקרים רבים אם היא אינה מיוצגת על ידי עורך דין פלילי מנוסה ומיומן, הבקשה תיפסל. דוגמאות בולטות לכך מהווים המצבים הבאים:

  • חזרה מהודאה שנמסרה במטרה להפחית מהעונש הצפוי, על פי רוב, אינה מהווה סיבה מצדקת, כל עוד בוצעה מרצונו החופשי של הנאשם.
  • חזרה מהודאה לאחר הכרעת הדין נחשבת במרבית המקרים על ידי בית המשפט כתמרון בניסיון לשנות את ההכרעה, ורק במצבים חריגים היא מתקבלת.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער