מהי גניבה בנסיבות מיוחדות?

עבירות גניבה מתייחסות למקרים בהם ניטל רכוש בעל ערך של אדם במרמה, באיומים או בניצול, ואף בטעות או דרך מציאת חפץ. כל זאת ללא הסכמת בעליו החוקיים ומתוך כוונה ורצון לשלול או לפגוע ברכושו של אחר. עבירות אלה נחשבות לפגיעה בזכותו היסודית של אדם להחזיק בקניין ומהוות עילה לפתיחת תיק פלילי. העונש המקסימלי על גניבה הנו שלוש שנות מאסר, אך קיימים מצבים הנחשבים לגניבה בנסיבות מחמירות בגינם נקבעים עונשים שבין שבע לעשר שנות מאסר.

גניבה בנסיבות חמורות

(תמונות אילוסטרציה: David Castillo Dominici)
(תמונות אילוסטרציה: David Castillo Dominici)

כגניבה בנסיבות חמורות מוגדרות גניבה ממעביד, גניבה בידי עובד ציבור וגניבה על ידי מנהל או מורשה. כאמור, גניבות אלו נחשבות לחמורות במיוחד בעיני החוק, וכך גם הענישה עליהן הנעה בין שבע לעשר שנות מאסר:

  • גניבה על ידי עובד ציבור – מדובר במקרים בהם נגנב נכס המהווה רכוש של המדינה, ובשווי שמעל לאלף שקלים. גניבות מסוג זה מוכרות היטב לציבור מאחר שהן מקבלות תהודה תקשורתית נרחבת.
  • גניבה על ידי עובד ממעבידו – החוק מתייחס בחומרה לגניבה ממעביד מאחר שהיא מהווה מעילה באמון יחסיהם המיוחדים. מדובר בגניבת כל דבר השייך למעביד או שהגיע לידי העובד במסגרת עבודתו וששוויו עולה על אלף שקלים, כולל גניבת ציוד משרדי או שימוש ברכב החברה מחוץ לשעות העבודה.
  • גניבה על ידי מנהל או מורשה – מדובר באנשים שמעלו בתפקידם וגנבו רכוש שהופקד בידיהם לשם שמירה או שימוש, השייך לתאגיד בו הם עובדים או חברים.

הוכחת מעשה גניבה בנסיבות מחמירות

חשוב לדעת כי החוק מגדיר גניבה כמצב בו הרכוש הוצא פיזית מידי בעליו ללא הסכמתו, ושהגנב נשא עימו את הרכוש שנמצא ברשותו. עבירות אלו כוללות גם הוצאת נכסים שאינם מוחשיים, כגון העברת כספים מחשבון החברה.

מאידך, מקרה של ניסיון גניבה שלא צלח בעוד הרכוש המיועד לגניבה נשאר בשטח בעליו אינו נחשב לגניבה. לכן, במקרים של אישום בגניבה בנסיבות מחמירות חשוב לקבל סיוע מטעם עו”ד פלילי בעל ניסיון ומומחיות בתחום.

חשיבות ייצוג משפטי הולם

מכיוון שכל מקרה של גניבה בנסיבות מחמירות נבחן לגופו, ליווי של עורך דין מיומן עשוי בהחלט להביא להפחתת חומרת העונש, לעסקאות טיעון ואף לביטול ההאשמות בכלל ולסגירת תיק פלילי.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער