חשוד בגניבה ממעביד – ביהמ"ש רשאי להתייחס גם לתיקים פתוחים?

באתר mynet פורסמה כתבה ולפיה בחור בן 25 מבת ים נחשד בגניבה של אלפי שקלים מקופה בסניף סופרמרקט בקניון שבעיר. מדובר בעבירת גניבה ממעביד שנחשבת לפשוטה, אבל נסיבותיה חריגות, שכן ביממה שקדמה למעשה, התקבל החשוד לעבודה בסניף.

החשוד עבר את הליך הקבלה בסניף והוצמד לקופאית ותיקה, שהסבירה לו כיצד מבוצעת העבודה בקופה. למחרת הוא הגיע שוב לסניף, עבד לצידה של החונכת שלו וגם התנסה בעבודה עצמה. במהלך היום עדכנה הקופאית כי היא ניגשת לשירותים וביקשה מהחשוד לשמור על הקופה עד שתשוב. כשחזרה לקופה, גילתה שהעובד לא נמצא כלל במקום. אחד העובדים הבחין בו עוזב את הסניף במהירות ויוצא לרחוב.

לאחר בירור קצר עלה כי מהקופה נעלמו כ-4,500 ש"ח במזומן. לאחר שמנהלי הסניף התלוננו על המקרה במשטרה ומסרו את פרטי החשוד, התחוור להם שהוא דרוש לחקירה בכמה תחנות משטרה, בחשד שביצע מעשי גניבה ממעבידים נוספים.

ביהמ"ש לא רשאי לקבל מידע על תיקים פתוחים

מסמיכות האירועים ומהעובדה שקיימים נגד החשוד תיקים פתוחים בחשדות זהים – ניתן להסיק שהתקבל לעבודה אך ורק על מנת לבצע עבירה של גניבה ממעביד.

בהנחה שהחשוד ייתפס ויוגש נגדו כתב אישום, בשלב גזירת הדין, בית המשפט אינו רשאי לקבל מידע בדבר תיקי משטרה פתוחים ואינו רשאי להתחשב בנתון זה, אף אם נמסר לו. בית המשפט רשאי להתייחס רק להרשעות קודמות של הנאשם, הנכללות ברישום הפלילי.

שונה הדבר בשלב המעצר (אם מוגשת בקשה להארכת מעצר לצורכי חקירה או בקשה למעצר עד תום ההליכים), במסגרתו יכול בית המשפט להתייחס לתיקים פתוחים נוספים בכל בנוגע לשאלת המסוכנות. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בשלב מוקדם ככל הניתן במקרים אלו, שכן במקרים מסוימים הוא יכול למנוע הגשת כתב אישום – ובכך להימנע מרישום פלילי.

דרכי הפעולה האפשריות

השלב הראשון על מנת לנסות למנוע הטלת עונש מאסר, הנו שחרור הנאשם ממעצר. כמו כן, מומלץ להפנותו לשירות המבחן – זאת במסגרת ההליך המשפטי – לשם קבלת תסקיר לעונש. תסקיר שכזה בוחן שיקולי שיקום של הנאשם ויכול לסייע בהשגת ענישה שיקומית שאינה כוללת מאסר בפועל.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער