תפריט

מהם מקרי הסגת גבול ומה עונשם?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

במהלך החיים אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים שיכולים להיחשב כעבירות של הסגת גבול. עם זאת, לא כל מקרה שבו השכן החליט להחנות את רכבו בחנייה הפרטית שלנו או מקרה בו מחוסר בית החליט ללון במרתף של הבניין, אכן נחשבים לעבירות שיכולות להגיע לכדי תיק פלילי.

באופן כללי, העונש המקסימלי הקבוע החוק שניתן להטיל על הסגת גבול הוא של שנתיים מאסר, אך ישנם גם מקרים רבים שניתן לפתור ללא התערבות משפטית כלל. בכל מקרה בו הואשמתם בעבירה של הסגת גבול או שאתם חוששים שבוצעה כזו עבירה נגדכם, ישנו צורך להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה בתחום על מנת לקבל חוות דעת מקצועית.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

המורכבות של תביעות הסגת גבול

הסגת גבול - סוגיה שיכולה להיפתר גם ללא בית משפט
הסגת גבול – סוגיה שיכולה להיפתר גם ללא בית משפט

הגדרתה של הסגת גבול נמצאת בסעיף 447 בחוק העונשין. כדי להבין מהי הסגת גבול, ראשית, יש להבין מיהו בעל הנכס ומהו בכלל נכס. לאחר מכן יש להבין מהי כניסה אל הנכס. קחו לדוגמא מקרה בו אדם עזב את ביתו כיוון שהוא ואשתו נמצאו באותה התקופה בהליכי גירושין. ערב אחד הוא החליט לחזור לביתו ולהיכנס לחדר השינה של אשתו. מצד אחד מדובר על ביתו שלו על פי חוק, מצד שני, האם יש לו זכות להיכנס לחדר השינה הפרטי של אשתו? בית המשפט דן בדיוק במקרה כזה שהתרחש אשתקד ברעננה וקבע כי האדם הסיג גבול.

את המורכבות של התחום ניתן להמחיש עם שאלות נוספות: האם למשל אדם שעובד במשרד שהוענק לו על ידי המעסיק הוא זה שמחזיק בנכס, ועל כן חדירה למשרד שלו יכולה להוות עבירה על החוק (הרי הוא לא בעל הנכס באופן רשמי)? מעניין לגלות שהחוק קובע כי גם מי שמחזיק בנכס באופן ארעי או זמני נחשב לבעל הנכס בכל הקשור להסגת גבול.

הישארות בנכס והיבטים נוספים של הסגת גבול

ישנם גם מקרים רבים בהם אדם קיבל אישור כניסה לדירה למשל, אך כאשר ביקש ממנו בעל הנכס להתפנות, סירב לעשות כן ונשאר בתוך הנכס. זוהי צורה מסוימת של הסגת גבול וגם כאן ניתן לתבוע את מסיג הגבול בגין עבירה פלילית. למעשה החוק מגדיר לא מעט פעולות תחת הגדרת המטריה של "הסגת גבול", גם אם אינן מתחברות לנו באופן אסוציאטיבי להסגת גבול הלכה למעשה.

כך למשל, צלצול מטריד באופן בלתי פוסק בפעמון הכניסה לבית או לדירה יכול להיחשב כהסגת גבול, בעיטה חזקה בדלת ללא כניסה פיזית לנכס גם כן נופלת תחת ההגדרה, הכנסה של חלק מסוים מהגוף אל תוך המבנה (ראש או יד) ועוד. מאחר שמדובר בלא מעט דקויות, כפי שציינו, עורכי דין פליליים מכירים סוגיות אלה ואת ההשלכות שלהן, ולכן נוכחותם מומלצת מאוד בתביעות שכאלה.

קיראו גם על:

גניבה ממעסיק

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

סגירת תיק הפצת חומר תועבה

סגירת תיק הפצת חומר תועבה

בחור כבן 40, נשוי ואב לשני ילדים, נחקר ביחידת הסייבר של משטרת ישראל בחשד להפצת חומר תועבה (סרטון מיני) והטלפון הסלולרי שלו נלקח ממנו כראיה. 

קרא עוד »
מחיקת אישום גניבה מחנות

מחיקת אישום גניבה מחנות

ש.ס. בחורה נורמטיבית, סטודנטית לפסיכולוגיה, בת 25 ללא עבר פלילי, נתפשה כשהיא גונבת פרטי לבוש משתי חנויות – זארה ורנואר בקניון סי מול באשדוד. הפריטים

קרא עוד »