תפריט

מחיקת רישום פלילי (תיק משטרה)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לא אחת, במסגרת מאבק הגירושין בין בני הזוג, נפתח לגבר תיק משטרה בגין תקיפה. הגם שנסגר בהמשך – הרישום עדיין קיים. מה משמעותו והאם ניתן למחוק אותו?

עשרות אלפי גברים מוצאים עצמם, מדי שנה, נחקרים במשטרה בחשד לתקיפת בת זוג (ולעתים אף בביצוע עבירות נוספות כגון היזק בזדון ואיומים). באופן מקרי, או שלא, מסתבר כי חלק ניכר מהם נמצאים בעיצומו של הליך גירושין וההליך הפלילי משמש איפוא ככלי משחק בידי הצד האחר לשם הרחקתם מן הבית, השגת המטרות בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה ואף ניסיון לסחוט רכוש או גט (או שניהם) מן הבעל.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

המגבלות שיעמדו בפני של אדם שלחובתו נרשם תיק משטרה ברישום הפלילי?

כאשר מדובר בעבירה ראשונה בה נחשד הבעל ואין מדובר בחשד לתקיפה הגורמת חבלה של ממש, נסגר התיק לאחר כשנה, בשל "חוסר עניין לציבור" ולא מוגש כתב אישום. ניסיון לשנות את עילת הסגירה ל"חוסר אשמה" ובכך למחוק את התיק מגיליון הרישום הפלילי של החשוד לא יצלח מכיוון שדי ב"בדל של ראיה" (והיא עדות האישה) בכדי למנוע סגירת התיק בעילה זו.

המשמעות הטמונה בהיוותרו של תיק משטרה סגור בגיליון הרישום הפלילי משתנה מאדם לאדם: עבור השכיר הדבר לא יהווה על פי רוב בעיה. ברם, עבור אדם המחזיק נשק- הדבר יביא, במרבית המקרים, לביטולו של רישיון הנשק, עבור אדם המבקש להתקבל למשרה ממשלתית או ביטחונית (או בגופים העובדים עבורם) – עלול התיק שנותר בגיליון הרישום הפלילי למנוע את קבלתו לעבודה, ואילו ולאדם הממתין לקידום לדרגה בכירה יותר בצבא – עלול הדבר להביא לעיכוב הקידום.

כמו כן, אמנם נרשם בגיליון הרישום הפלילי כי המידע אודות התיקים הסגורים אינו נמסר אלא למספר מצומצם של גופים, אך, בפועל, כאשר אדם מנסה להתקבל למקום עבודה, רבים מן המעסיקים דורשים מהמועמד לחתום על אישור למסירת מידע פלילי לטובת המעסיק (דבר שאינו חוקי אך נעשה כדבר שבשגרה) – דבר שמביא לפסילת מועמדים רבים בשל אותו תיק פלילי סגור.

מצב בלתי סביר זה ניתן כיום לפתרון על-ידי הגשת בקשה מתאימה למשטרת ישראל למחיקת התיק הסגור. 

התקנות המיוחדות שנכנסו לתוקפן בשנת 2009 הביאו עמן שינוי של ממש. מעתה, בהתקיים תנאים מסוימים ובחלוף 7 שנים מיום האירוע (תנאי מינימום), ניתן להביא למחיקתו של התיק הפלילי – כך שזה לא יופיע כלל בגיליון הרישום הפלילי. מובן, כי בשל מורכבות העניין והמומחיות הנדרשת מומלץ להגיש בקשה מתאימה אך ורק באמצעות עורך דין מנוסה הבקיא בתחום. הגשתה של בקשה מסוג זה על ידי עורך דין שטיפל במקרים דומים בעבר – עשויה לשפר עשרות מונים את סיכויי קבלתה על ידי המשטרה ומחיקתו של התיק

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »