מהו העונש בגין גניבה ללא עבר פלילי?

עבירת גיבה הינה עבירה פלילית. החוק מגדיר עבירת גניבה כנטילת דבר מה ללא קבלת הסכמה מבעליו, כאשר המטרה של הגנב היא למנוע מבעליו החוקיים להחזיק ברכושו. יש לציין שגם במקרים בהם אדם מחזיק ברכוש בבעלות חלקית, פיקדון או משמורת ומשתמש ברכוש זה בעצמו או נותן לאדם אחר שאינו בעליו להשתמש ברכוש, מדובר על גניבה.

כדי לבצע את הגניבה משתמש הגנב בתחבולות שונות שמטרותיהן לרמות את האדם ממנו הוא גנב או להפחיד אותו, כל זאת ללא תום לב. הגנב יכול לבצע את העבירה בכל עת ובכל מקום, כאשר הוא יכול לגנוב חפץ או דבר אחר בעל ערך כספי. ערכו של הדבר שנגנב יכול להשפיע על העונש שיוטל על הגנב.

מה לעשות במקרה שחשודים בגניבה?

 

במקרה שאדם חשוד בגניבה, עליו בראש ובראשונה לפנות אל עורך דין שמתמחה בדין הפלילי. עורך הדין פלילי יספק לחשוד את כל המידע הדרוש בנוגע לזכויותיו ויוכל להכין אותו לקראת החקירה שתוצאותיה יכולות להשפיע בצורה ניכרת על המשך התהליך.

באמצעות ההכנה שיבצע עורך הדין, ידע החשוד בגניבה כיצד לפעול – איך להתנהג, מה לומר ומה לא לומר. חשוב לדעת שהדברים שיאמרו על ידי החשוד בעת החקירה (וגם מחוץ לה) עלולים לשמש כנגדו בהמשך. חשודים רבים עשויים לומר דברים כתוצאה מלחץ או מניפולציות שמתבצעות על ידי החוקרים ועורך דין מקצועי יוכל למנוע זאת על ידי מתן הנחיות ברורות לגבי ההתנהלות הרצויה. כמו כן, יגבש עורך הדין כתב הגנה. חשוב לדעת שמואשם בגניבה רשאי לשמור על זכות השתיקה טרם קבלת ייצוג מעורך הדין.

כדי להרשיע את החשוד, צריך להציג הוכחה לכך שכוונתו הייתה פלילית. עורך דין מקצועי שמתמחה בדין הפלילי יוכל לסייע לחשוד ולשכנע את השופט שאין הוכחות מספקות לקיומה של כוונה פלילית, במצבים מסוימים, יוכל עורך הדין לגרום לביטול התביעה.

העונש שעשוי להטיל בית המשפט על גנב ללא עבר פלילי ודוגמאות לעונשים בגין גניבה

 

במידה שבית המשפט הגיע למסקנה שאדם ביצע את העבירה, הוא יכול להטיל עליו עונש מאסר, עונש זה נע בין 3-10 שנים. חומרת העונש מושפעת מהנסיבות של הגניבה ומשיקולים אחרים, ביניהם: מצבו המשפחתי ומצבו הכלכלי של הנאשם והאדם ממנו גנב המואשם. נוסף על כך, מתחשב בית המשפט בעברו הפלילי של הנאשם.

אם מדובר למשל על עובד ציבור, מנהל שגנב או עובד שגנב מהמעביד, עשוי העונש לעמוד על 5-7 שנות מאסר. כמו כן, עשויה גניבת רכוש בשווי שעולה על 500,000 שקלים להוביל לעונש של 7 שנות מאסר וגניבה של רכוש שערכו היסטורי או תרבותי, כלי עבודה של אדם או תשתיות בשווי 1,000 שקלים ומעלה, עשויה להוביל לעונש של 4 שנות מאסר.

המגמה של הפסיקה היא להחמיר עם אנשים שהואשמו בגניבה של רכוש שגניבתו עשויה להוביל לנזק גדול למתלונן או לציבור ועם אנשים שהואשמו בגניבת רכוש שערכו יקר ערך.

במידה שהואשמתם בביצוע גניבה, אתם מוזמנים לפנות אליי – עורך דין פלילי גיל באיער. כתובע משטרתי לשעבר וכעורך דין שעוסק בתחום מזה שנים רבות ובעל ניסיון נרחב בדין הפלילי, אוכל להעניק לכם ליווי מקצועי לאורך כל הדרך. במסגרת שירותיי לאנשים שהואשמו בביצוע גניבה, הצלחתי להגיע למצבים של אי הרשעה ואף להביא לביטול כתב האישום.

אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלי ולקבל ייעוץ ראשוני במהירות באמצעות הטלפון או על ידי השארת הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ואחזור אליכם בהקדם.

 

 

 

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.