תפריט

מהי תעודת יושר ולמה היא משמשת?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מהי תעודת יושר ולמה היא משמשת?

יושר או יושרה נחשבים לבין הנושאים החשובים הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הפרטי של כל אדם ואדם שמנסה לחיות חיים נורמלים ותקינים. כל עבירה או מעשה שאנחנו עושים יכול להיכנס למאגר המכונה רישום פלילי. ביום יום, הדברים האלה לא באמת מעסיקים אותנו אבל כשאנחנו רוצים לעשות שינוי או לצאת לדרך חדשה, הרבה פעמים יבקשו מאיתנו טופס שנהוג לכנות אותו תעודת יושר או תעודת אמינות.

הרבה פעמים אנחנו נתקלים במושג תעודת יושר או אדם שיש לו תעודת יושרה. למעשה, מדובר במושג שנטמע בשפה העברית אבל בפועל זה לא באמת קיים. אנשים נוטים להתבלבל ולכנות מה שנקרא פלט רישום פלילי או מידע פלילי מלא ר.פ שזה משהו שיש לכל אזרח במדינת ישראל במשטרת ישראל ולכנות אותו תעודת יושר. אותו רישום בעצם מעיד בצורה כזו או אחרת על רמת ההגינות והאמינות שלו ומוכיח כי אנחנו נקיים מעבירות או להיפך, מוכיח שלא כך הדבר.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

למעשה, כל אדם שנולד, זוכה למספר תעודת זהות, מקבל את הפלט הזה ונרשם במשטרת ישראל במסגרת של פלט רישום פלילי. הפלט הזה יכול להיות ריק לגמרי, כלומר לא להכיל שום דבר או שהוא יכול להכיל כל מיני פרמטרים.

  1. פלט נקי לגמרי – אדם שלא היה מעולם במשטרה, לא נפתח בגין מעשים שעשה אישום פלילי ולא נחקר באזהרה. למעשה, כל אדם שיגיע למשטרת ישראל במטרה לקבל את הפלט, יקבל עמוד אחד שבסיומו חותמת וחתימה של משטרת ישראל. בפלא זה יופיע המשפט ”לא נמצא רישום פלילי בעניינך“.
  2. תיק סגור – פלט אדם שנחקר במשטרה ולא הוגש כנגדו כתב אישום, כלומר התיק נסגר מכל מיני סיבות. כשהתיק סגור, אותו אדם שיש לו את התיק יכול גם לדעת בגין איזו עילה נסגר התיק: חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור או חוסר אשמה.
  3. תיק הממתין לבירור דין או מב“ד – אדם שנחקר אבל עדיין לא יודעים מה קורה עם התיק.

אדם שהורשע יראה את אותה הרשאה מופיעה ברישום הפלילי שלו.

מהי תעודת יושר ולמה היא משמשת?

האם כל אחד יכול לקבל את גיליון הרישום הפלילי או מה שנהוג לכנות ”תעודת יושר“?

כל אדם רשאי לקבל את הרישום הפלילי שלו בתחנת המשטרה. בעבר, כדי לקבל את הרישום היה צריך לרכוש בולים בגין הנפקדת הגיליון, אבל היום החוק השתנה וניתן להנפיק את גיליון הרישום הפלילי ללא תשלום.

מדוע אני צריך ”תעודת יושר“?

בדרך כלל מי שמבקש לראות ”תעודת יושר“ אלו הם גופים אשר רוצים לראות אם מועמד שהם שוקלים לקבל לעבודה יש עבירות על רקע פלילי. עבירות אלה בדרך כלל מעידות על רמת האמינות של המועמד. רק אותו אדם יכול לקבל תדפיס של הרישום הפלילי.

איך אני מנפיק תדפיס רישום פלילי?

  1. ניגשים לתחנת המשטרה הקרובה לאזור המגורים שלכם עם תעודת זהות ומבקשים להנפיק העתק של הגיליון הפלילי.
  2. תקבלו אחד משני סוגי תדפיסים: תדפיס עם מידע על הרשעות והחלטות שיפוטיות ותדפיס מידע פלילי במידה וקיים מידע על הרשעות והחלטות שיפוטיות, מידע על תיקי חקירה ומשפטים עומדים ומידע על תיקי חקירה שנסגרו.

יש לא מעט פעמים בהם מתקבלות טעויות במרשם הפלילי שיכולים לגרום לכל מיני בעיות בתהליך המסירה של תעודת היושר. במקרים אלה, נהוג לפנות לעורך דין פלילי במטרה להתחיל הליך הנקרא מחיקת רישום פלילי. בפגישה עם עורך הדין, תסקרו את הרישומים ותחליטו מהי הדרך הטובה ביותר לסגור את הטיפול בהם וכך למחוק את הרישום הפלילי נגדכם.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מתי חיזור הופך להטרדה?

מתי חיזור הופך להטרדה?

הטרדות מיניות הינן מכת מדינה ומדי יום אנו שומעים וקוראים על מקרים של הטרדות מיניות שמתבצעות במגוון מסגרות ומקומות – אם בקרב המשפחה, בעבודה, בין

קרא עוד »