מהם סוגי עבירות סמים

מהם סוגי עבירות סמים

השימוש בסמים, במיוחד כשמדובר בסמים קשים גוררים האשמה פלילית לנוכח האיסור על פי חוק פקודת הסמים על שימוש בסמים.

האיסור נוסע מסיבות רבות הקשורות לבריאותו של המשתמש ולהשלכות של מעשיו כשהוא מצוי תחת ההשפעה של הסמים הללו שמונעים ממנו לחלוטין שיקולי דעת הגיוניים ואחריות למעשיו.

עבירות סמים

חשיש ומריחואנה נחשבים לסמים קלים ואילו הרואין אקסטזי וקוקאין נחשבים כסמים קשים. חומרת העונש בגין עבירות סמים לסוגיהם, נקבעת בהתאם לסוג הסם שעליו קיימת העבירה.

סמים לשימוש עצמי

היקף האזרחים שצורכים סמים קלים כמו מריחואנה להנאתם עולה עם הזמן ויעידו על כך ממדי התיקים הפליליים שנפתחים עקב כך בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ.

בפקודת הסמים יש אזכור לכמות הסם הנחשבת ככמות המתאימה לשימוש עצמי. אך מי שנתפס כשברשותו כמות גדולה יותר מהכמות שאושרה נחשב כאדם שמחזיק סם שהוא לא רק לשימוש עצמי אלא גם למטרות נוספות. למעט מקרה שבו המשתמש הוכיח כי אכן זו הכמות המשמשת אותו לצריכה עצמית.

בהתאם לכמות הסמים שנתפסה ייקבע עונשו של האדם, אם בית המשפט יחליט להרשיע אותו. העונש המקסימלי על החזקת סמים לשימוש עצמי הוא עד שלוש שנות מאסר ואם הוכח שכמות הסם שנתפסה היא מעביר לכמות הנורמטיבית ולכן שימשה גם לפעילויות אחרות, העונש יהיה עד עשרים שנות מאסר. בנוסף לכך מבקש השופט גם לפסול את רישיון הנהיגה שלו.

מהם סוגי עבירות סמים

סמים שאינם לשימוש עצמי

כדי להאשים אדם בהחזקת סם צריכות להיווצר הוכחות על כך שאכן הוא החזיק כמות גדולה של סם שהיא ברשותו הבלעדית והוא זה שמחליט מה לעשות עם מלוא הכמות שהוא מחזיק. לעתים אדם מחזיק כמות נכבדה של סם אך טוען כי הם אומנם באחזקתו אך הסם שייך לו ולאדם נוסף ובהסכמה הדדית ביניהם הכמות מוחזקת אצלו.

קנאביס

בשנים האחרונות משרד הבריאות מפיק אישורים רפואיים לשימוש בשמן קנאביס במקרים שבהם המטופלים סובלים מכאבים עוצמתיים במיוחד. השימוש בשמן הקנאביס מפחית את חומרת הכאבים ומקל מאד על החולים.

מטופלים אשר קיבלו אישור רפואי לכך, יכולים לרכוש את השמן אך לעומת זאת חל איסור על ייבוא ייצוא אספקה וסחר של תצורות אחרות של סם הקנאביס כמו זרעים וחלקים אחרים של צמח זה מסוג אינדיקה, סטיבה או אחרים, מי שעושה כך מסתכן בקבלת עונשים חמורים הקבועים בחוק.

סחר בסמים מסוכנים

העברת כמות של סם מאדם זה לזה תמורת תשלום נחשבת כסחר או כאספקה של סמים מסוכנים.

גם אדם שרכש כמות גדולה יחסית של סמים קלים לצורך מכירה לחברים תמורת תשלום, ביצע למעשה עבירה של סחר בסמים הגוררת כתב אישום פלילי חמור מאד העלול להוביל למאסר לתקופה מקסימלית של עשרים שנה והטלת עונשים נוספים שיכבידו על חייו של המורשע כמו לדוגמה פסילת רישיון נהיגה, קנס כספי או חילוט רכוש.

מהם סוגי עבירות סמים

ייבוא של סמים

עבירת סמים של אדם המגדל בביתו עציץ אחד ובו זרעי קנאביס זהה בחומרתה לאדם המגדל בביתו או במקום אחר כמות גדולה של צמחי קנאביס לצורך מכירתם.

סמי פיצוציות

פיצוציות רבות ברחבי הארץ מוכרות סוגי סמים שיוצרו במעבדות פיראטיות כמו מבסוטון או נייס גאי. מי שרוכש אותם מסניף את ריחם, מעשן אותם או בולע את הכדורים הללו.

גם נגד הסמים הללו קיים חוק חדש יחסית משנת 2013 האוסר על מכירת הסמים הללו ודומיהם לאור העובדה שהיצרנים מבצעים שינויים תכופים בהרכב החומרים כדי למנוע את האכיפה בפיצוציות

עורך דין פלילי עבירות סמים  עו”ד באיער

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער