תפריט

שיימינג ברשתות חברתיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיימינג

על שיימיניג, רשתות חברתיות ותביעה בגין הוצאת לשון הרע

פריצתן בסערה של המדיה החדשה והרשתות החברתיות הביאה עמה תופעות שכל אחד חייב להכיר.
זאת,  שכן לתופעות הללו יכולות להיות משמעויות משפטיות על כל מי שפעיל ברשתות החברתיות.
שיימיג היא אחת מהתופעות הללו, שאתם עשויים להיות מעורבים בה מבלי בכלל להיות מודעים לכך, ובכך להיות חשופים לתביעת לשון הרע. מהו שיימינג? מדוע כדאי להיזהר מלהיות מעורבים בפעילות שכזו? הנה כל הפרטים.

מהו שיימינג?

שיימינג בעברית פירושו "ביוש בפומבי", והוא מתייחס לחשיפה של פרטים אישיים או מידע על אדם מסויים כדי לגנות את התנהגותו, להוקיעו, להעביר עליו ביקורת, להגחיך אותו, ללעוג לו או לבייש אותו.
השיימינג, על אף שהתקיים כתופעה חברתית משחר האנושות, הופך רלוונטי היום, יותר מתמיד, בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, בשל מהירות הפצת המידע וההעברה של אינפורמציה.
בפייסבוק, למשל, כל מי שרוצה יכול להעלות פוסט עם שמו של אדם פרטי, ללעוג לו, לגנות אותו או להגחיך אותו, וכך עלול הפוסט להפוך לויראלי, להיות מופץ לקהלים גדולים ולהתפשט כמו עץ בשדה קוצים, כאשר שמו של אותו אדם נמצא על המוקד. בשל העדר הפיקוח והניטור על רשת האינטרנט, מאחר ולרוב, אין כל הגבלות על פרסום של מידע פוגעני (ישנן הגבלות, אך ברוב המקרים קשה ובלתי אפשרי לאכוף אותן), מכיוון שכאשר תוכן מסוים מתפרסם באינטרנט לקורבן השיימינג לא יכולה להיות שליטה על התוכן והוא אינו יכולה להסירו והיות שהתוכן יכול להגיע לתפוצה עצומה במספר דקות- לשיימינג עשויות להיות השלכות קשות על הקורבן.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

תופעת השיימינג רלוונטית לכל תחום חיים, שכן השיימינג יכול לשרת מספר מטרות או להיעשות בהקשרים שונים. כך למשל, ניתן להשתמש בשיימינג כדי למתוח ביקורת על אדם מסויים בשל התנהגותו שחורגת מהנורמות או מן הסטנדרטים הרצויים בחברה. שיימינג יכול לשמש כדי להזהיר את הציבור בנוגע להתנהגות של אדם מסויים. נערה יכולה לפרסם פוסט עם שמו של מי שהטריד אותה מינית או אנס אותה לפני שבכלל התחילה חקירה משטרתית של האירוע. ניתן לבצע שיימינג כדי לנקום באדם אחר, כדי להילחם למען צדק חברתי, כדי להשיב את הצדק על כנו, כדי לזעוק את זעקת הקבוצות המוחלשות ועוד.שיימינג ברשתות חברתיות

אתה שוקל לבצע שיימינג ולפרסם פוסט שמגנה אדם אחר תוך נקיבה בשמו? שקול צעדיך

על אף ששיימינג יכול להיעשות מתוך כוונה טובה של מפרסם הפוסט או מבצע השיימינג, דוגמת אותה בחורה שמזהירה נשים אחרות לבל יפלו קורבן להטרדה שהיא עצמה עברה, על ידי שימוש בשמו של המטריד. זאת, שכן, בסופו של יום, יכולות להיות לשיימינג השלכות לא פשוטות על המפרסם. ההשלכה הרווחת ביותר היא תביעה על רקע הוצאת לשון הרע או בגין רשלנות. המשמעות היא כי צריך לגלות זהירות בכל הנוגע לפרסום ברשתות החברתיות ושגם כאשר המטרה לשמה מפורסם הפוסט היא טובה, הרי שבמידה שהפוסט כרוך בייחוסן של תכונות מבזות לאדם אחר, רצוי לקחת נשימה עמוקה ולשקול את פרסום הפוסט מלכתחילה. שאם לא כן, אתם עלולים למצוא עצמכם נדרשים להגיש כתב הגנה בתוך 45 יום את מול תביעת לשון הרע, שהוגשה נגדכם, ונדרשים לשלם כ-20,000-15,000 ש"ח שכ"ט לעו"ד מטעמכם המתמחה בתחום זה שאין לכם ברירה אלא לשכור את שירותיו שכן התביעה שהוגשה כנגדכם היא על סכום הזוי של 1,000,000-200,000 ש"ח.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מעשה מגונה ללא שימוש בכוח

מעשה מגונה ללא שימוש בכוח

מעשה מגונה הינה ההגדרה השנייה בחומרתה אחרי אונס והינה מוגדרת בסעיף 348 לחוק העונשין. ההגדרה של מעשה מגונה בכוח הינה כל פעולה שמתבצעת על ידי

קרא עוד »
מעשה מגונה לעומת הטרדה מינית

מעשה מגונה לעומת הטרדה מינית

עבירות מין הינן עבירות על החוק שמכילות הקשר מיני והינן מתבצעות על ידי עבריין מין כלפי הקורבן ללא הסכמת הקורבן. מעשה מגונה והטרדה מינית שתיהן

קרא עוד »