תפריט

שיימינג ברשתות חברתיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיימינג

על שיימיניג, רשתות חברתיות ותביעה בגין הוצאת לשון הרע

פריצתן בסערה של המדיה החדשה והרשתות החברתיות הביאה עמה תופעות שכל אחד חייב להכיר.
זאת,  שכן לתופעות הללו יכולות להיות משמעויות משפטיות על כל מי שפעיל ברשתות החברתיות.
שיימיג היא אחת מהתופעות הללו, שאתם עשויים להיות מעורבים בה מבלי בכלל להיות מודעים לכך, ובכך להיות חשופים לתביעת לשון הרע. מהו שיימינג? מדוע כדאי להיזהר מלהיות מעורבים בפעילות שכזו? הנה כל הפרטים.

מהו שיימינג?

שיימינג בעברית פירושו "ביוש בפומבי", והוא מתייחס לחשיפה של פרטים אישיים או מידע על אדם מסויים כדי לגנות את התנהגותו, להוקיעו, להעביר עליו ביקורת, להגחיך אותו, ללעוג לו או לבייש אותו.
השיימינג, על אף שהתקיים כתופעה חברתית משחר האנושות, הופך רלוונטי היום, יותר מתמיד, בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, בשל מהירות הפצת המידע וההעברה של אינפורמציה.
בפייסבוק, למשל, כל מי שרוצה יכול להעלות פוסט עם שמו של אדם פרטי, ללעוג לו, לגנות אותו או להגחיך אותו, וכך עלול הפוסט להפוך לויראלי, להיות מופץ לקהלים גדולים ולהתפשט כמו עץ בשדה קוצים, כאשר שמו של אותו אדם נמצא על המוקד. בשל העדר הפיקוח והניטור על רשת האינטרנט, מאחר ולרוב, אין כל הגבלות על פרסום של מידע פוגעני (ישנן הגבלות, אך ברוב המקרים קשה ובלתי אפשרי לאכוף אותן), מכיוון שכאשר תוכן מסוים מתפרסם באינטרנט לקורבן השיימינג לא יכולה להיות שליטה על התוכן והוא אינו יכולה להסירו והיות שהתוכן יכול להגיע לתפוצה עצומה במספר דקות- לשיימינג עשויות להיות השלכות קשות על הקורבן.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

תופעת השיימינג רלוונטית לכל תחום חיים, שכן השיימינג יכול לשרת מספר מטרות או להיעשות בהקשרים שונים. כך למשל, ניתן להשתמש בשיימינג כדי למתוח ביקורת על אדם מסויים בשל התנהגותו שחורגת מהנורמות או מן הסטנדרטים הרצויים בחברה. שיימינג יכול לשמש כדי להזהיר את הציבור בנוגע להתנהגות של אדם מסויים. נערה יכולה לפרסם פוסט עם שמו של מי שהטריד אותה מינית או אנס אותה לפני שבכלל התחילה חקירה משטרתית של האירוע. ניתן לבצע שיימינג כדי לנקום באדם אחר, כדי להילחם למען צדק חברתי, כדי להשיב את הצדק על כנו, כדי לזעוק את זעקת הקבוצות המוחלשות ועוד.שיימינג ברשתות חברתיות

אתה שוקל לבצע שיימינג ולפרסם פוסט שמגנה אדם אחר תוך נקיבה בשמו? שקול צעדיך

על אף ששיימינג יכול להיעשות מתוך כוונה טובה של מפרסם הפוסט או מבצע השיימינג, דוגמת אותה בחורה שמזהירה נשים אחרות לבל יפלו קורבן להטרדה שהיא עצמה עברה, על ידי שימוש בשמו של המטריד. זאת, שכן, בסופו של יום, יכולות להיות לשיימינג השלכות לא פשוטות על המפרסם. ההשלכה הרווחת ביותר היא תביעה על רקע הוצאת לשון הרע או בגין רשלנות. המשמעות היא כי צריך לגלות זהירות בכל הנוגע לפרסום ברשתות החברתיות ושגם כאשר המטרה לשמה מפורסם הפוסט היא טובה, הרי שבמידה שהפוסט כרוך בייחוסן של תכונות מבזות לאדם אחר, רצוי לקחת נשימה עמוקה ולשקול את פרסום הפוסט מלכתחילה. שאם לא כן, אתם עלולים למצוא עצמכם נדרשים להגיש כתב הגנה בתוך 45 יום את מול תביעת לשון הרע, שהוגשה נגדכם, ונדרשים לשלם כ-20,000-15,000 ש"ח שכ"ט לעו"ד מטעמכם המתמחה בתחום זה שאין לכם ברירה אלא לשכור את שירותיו שכן התביעה שהוגשה כנגדכם היא על סכום הזוי של 1,000,000-200,000 ש"ח.

לפרטים נוספים על שיימינג ברשתות החברתיות, אתם מוזמנים לפנות לייעוץ ללא התחייבות: משרד עו״ד פלילי גיל באיער – 05203877227

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

סגירת תיק הפצת חומר תועבה

סגירת תיק הפצת חומר תועבה

בחור כבן 40, נשוי ואב לשני ילדים, נחקר ביחידת הסייבר של משטרת ישראל בחשד להפצת חומר תועבה (סרטון מיני) והטלפון הסלולרי שלו נלקח ממנו כראיה. 

קרא עוד »
מחיקת אישום גניבה מחנות

מחיקת אישום גניבה מחנות

ש.ס. בחורה נורמטיבית, סטודנטית לפסיכולוגיה, בת 25 ללא עבר פלילי, נתפשה כשהיא גונבת פרטי לבוש משתי חנויות – זארה ורנואר בקניון סי מול באשדוד. הפריטים

קרא עוד »