הטרדה מינית בעבודה

תמונה ראשית עו"ד גיל באיער

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם היא בתחום של פגיעה בזכויותיו של אדם לפרטיות, כבוד וחופש. חשוב לדעת כי הטרדה מינית נחשבת כעבירה פלילית חמורה שעונשה הוא מאסר בחלק גדול מן הקים, ובנוסף גם מתן פיצויים בגין עוגמת נפש כלפי האדם המוטרד.

כשקולגות נמצאים במקום העבודה, לרוב קיים גבול דק מאוד בין מה מותר ומה אסור בהתנהגות של עובד אחד כלפי השני, ובמיוחד בכל הנוגע למעשים הנחשבים להטרדה מינית בזמן העבודה. כיוון שהעובדים נמצאים תחת קורת גג אחת שעות רבות במשך היום, נוצרים קשרים וחברויות הדומים לקשרים חברתיים הנעשים בחיים הפרטיים של כל אדם.

לכן נשאלת השאלה אילו מעשים נחשבים למעשה כהטרדה מינית? האם אמירות בעלות אופי מיני בין קולגות בעבודה נחשבות לדבר לגיטימי או אסור? האם יחסי חיבה בין עובד ומעביד נחשבים לעניין חברתי בלבד או למעשה מגונה?

אילו מעשים נחשבים להטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר את המעשים הנחשבים כמעשה הטרדה מינית:

  • מעשים מגונים – הכוונה היא לפעולה שמבוצעת לצורך סיפוק, גירוי או ביזוי בעל אופי מיני.
  • סחיטה באיומים בעלי אופי מיני – כל אמירה מינית שיש בה כוונת סחיטה לשם טובת הנאה, כמו “את לא תעלי בדרגה אם לא תנשקי אותי”.
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני – מקרים בהם נאמרים ללא הפסקה מילים ומשפטים בעלי תוכן מיני, כאשר האדם כלפיו מופנים הדברים אינו מראה עניין ודוחה אותם בכל פעם. לדוגמה כאשר אחד מהעובדים מציע לעובדת אחרת בדרכים שונות לצאת איתו לסוף שבוע, למרות שזו דחתה אותו בכל פעם.
  • התייחסות בעלת אופי מיני החוזרת על עצמה – כאשר עובד או עובדת מוצאים עצמם מוטרדים בכל פעם בנוגע למראה, לבושם או כל דבר אחר שיש בו עניין מיני. לדוגמה כאשר עובדת מקבלת התייחסות בעלת אופי מיני בכל פעם על הבגדים שהיא לובשת “החולצה מבליטה לך את החזה / שמלות אדומות גורמות לך להיראות סקסית” וכו
  • אמירות בעלות אופי מיני ומבזה – כל אמירה או התייחסות שיש בה תוכן מיני ופוגעני. כמו לדוגמה “התקבלת לעבודה בגלל החזה המושך שלך ולא בגלל המקצועיות שלך”.
  • ניצול יחסי מרות – כל מעשה בעל אופי מיני שמנהל או בעל סמכות בחברה מבצע כלפי העובדים, תוך ניצול הסמכות שיש לו והעובדה כי הם כפופים אליו. לדוגמה מנהל שמנהל מערכת יחסים עם המזכירה שלו.
  • פרסום של תמונות או סרטונים בעלי תוכן מיני ללא הסכמה – הפצה ללא הסכמה של תמונות, סרטונים או כל תוכן אחר שיש בו תוכן מיני. לדוגמה הפצה בין כל עובדי החברה תמונות עירום של עובדת ללא ידיעתה ו/או הסכמתה.

כיצד מתנהלת תלונה בגין הטרדה מינית בעבודה?

כדי לפקח על הטרדות מיניות שמתרחשות בעבודה, המעסיק מחויב למנות אדם הממונה על נושא ההטרדות המיניות בין כתלי המשרד. כך כל עובד שמרגיש כי נעשתה נגדו הטרדה מינית במהלך עבודתו, יכול לפנות אל האחראי במשרד ולהגיש תלונה.

תפקידו של האחראי על ההטרדות המיניות בעבודה לבצע בירור מקיף בנוגע לתלונה, תוך שמירה על פרטי המקרה ופרטי המתלונן. הבירור מתבצע באמצעות עימות מול האדם נגדו הוגשה התלונה, ולעיתים אף נעזרים במכונת אמת כדי לחשוף את האמת.

לאחר הבירור המעסיק צריך לנקוט בצעדים הדרושים כדי למנוע הטרדות מיניות בעתיד, וגם לטפל במקרה הספציפי בהתאם לחומרת המעשה כמו הרחקת המתלונן מהאדם נגדו הוגשה התלונה, פיטורי העובד המואשם או כל סנקציה אחרת שנראית לו נכונה.

נעים להכיר

עו”ד פלילי גיל באיער

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

למה לבחור במשרד עו"ד גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה
ותמיד מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
למשרת שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות

הלקוחות שלנו מספרים

משרד עו”ד גיל באיער זכה למאות המלצות חיוביות (ר׳ למטה)

5.0 ★★★★★ (מעל 200 המלצות)

פתרונות המשרד

עבירות אלימות

עבירות סמים

עבירות מין

עבירות נוער

עבירות רכוש

מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

מאמרים קשורים