הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם היא בתחום של פגיעה בזכויותיו של אדם לפרטיות, כבוד וחופש. חשוב לדעת כי הטרדה מינית נחשבת כעבירה פלילית חמורה שעונשה הוא מאסר בחלק גדול מן הקים, ובנוסף גם מתן פיצויים בגין עוגמת נפש כלפי האדם המוטרד.

כשקולגות נמצאים במקום העבודה, לרוב קיים גבול דק מאוד בין מה מותר ומה אסור בהתנהגות של עובד אחד כלפי השני, ובמיוחד בכל הנוגע למעשים הנחשבים להטרדה מינית בזמן העבודה. כיוון שהעובדים נמצאים תחת קורת גג אחת שעות רבות במשך היום, נוצרים קשרים וחברויות הדומים לקשרים חברתיים הנעשים בחיים הפרטיים של כל אדם.

לכן נשאלת השאלה אילו מעשים נחשבים למעשה כהטרדה מינית? האם אמירות בעלות אופי מיני בין קולגות בעבודה נחשבות לדבר לגיטימי או אסור? האם יחסי חיבה בין עובד ומעביד נחשבים לעניין חברתי בלבד או למעשה מגונה?

אילו מעשים נחשבים להטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר את המעשים הנחשבים כמעשה הטרדה מינית:

  • מעשים מגונים – הכוונה היא לפעולה שמבוצעת לצורך סיפוק, גירוי או ביזוי בעל אופי מיני.
  • סחיטה באיומים בעלי אופי מיני – כל אמירה מינית שיש בה כוונת סחיטה לשם טובת הנאה, כמו "את לא תעלי בדרגה אם לא תנשקי אותי".
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני – מקרים בהם נאמרים ללא הפסקה מילים ומשפטים בעלי תוכן מיני, כאשר האדם כלפיו מופנים הדברים אינו מראה עניין ודוחה אותם בכל פעם. לדוגמה כאשר אחד מהעובדים מציע לעובדת אחרת בדרכים שונות לצאת איתו לסוף שבוע, למרות שזו דחתה אותו בכל פעם.
  • התייחסות בעלת אופי מיני החוזרת על עצמה – כאשר עובד או עובדת מוצאים עצמם מוטרדים בכל פעם בנוגע למראה, לבושם או כל דבר אחר שיש בו עניין מיני. לדוגמה כאשר עובדת מקבלת התייחסות בעלת אופי מיני בכל פעם על הבגדים שהיא לובשת "החולצה מבליטה לך את החזה / שמלות אדומות גורמות לך להיראות סקסית" וכו
  • אמירות בעלות אופי מיני ומבזה – כל אמירה או התייחסות שיש בה תוכן מיני ופוגעני. כמו לדוגמה "התקבלת לעבודה בגלל החזה המושך שלך ולא בגלל המקצועיות שלך".
  • ניצול יחסי מרות – כל מעשה בעל אופי מיני שמנהל או בעל סמכות בחברה מבצע כלפי העובדים, תוך ניצול הסמכות שיש לו והעובדה כי הם כפופים אליו. לדוגמה מנהל שמנהל מערכת יחסים עם המזכירה שלו.
  • פרסום של תמונות או סרטונים בעלי תוכן מיני ללא הסכמה – הפצה ללא הסכמה של תמונות, סרטונים או כל תוכן אחר שיש בו תוכן מיני. לדוגמה הפצה בין כל עובדי החברה תמונות עירום של עובדת ללא ידיעתה ו/או הסכמתה.

כיצד מתנהלת תלונה בגין הטרדה מינית בעבודה?

כדי לפקח על הטרדות מיניות שמתרחשות בעבודה, המעסיק מחויב למנות אדם הממונה על נושא ההטרדות המיניות בין כתלי המשרד. כך כל עובד שמרגיש כי נעשתה נגדו הטרדה מינית במהלך עבודתו, יכול לפנות אל האחראי במשרד ולהגיש תלונה.

תפקידו של האחראי על ההטרדות המיניות בעבודה לבצע בירור מקיף בנוגע לתלונה, תוך שמירה על פרטי המקרה ופרטי המתלונן. הבירור מתבצע באמצעות עימות מול האדם נגדו הוגשה התלונה, ולעיתים אף נעזרים במכונת אמת כדי לחשוף את האמת.

לאחר הבירור המעסיק צריך לנקוט בצעדים הדרושים כדי למנוע הטרדות מיניות בעתיד, וגם לטפל במקרה הספציפי בהתאם לחומרת המעשה כמו הרחקת המתלונן מהאדם נגדו הוגשה התלונה, פיטורי העובד המואשם או כל סנקציה אחרת שנראית לו נכונה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מן העיתונות

באתר פוסטה: כתב אישום: נהג אמבולנס עקץ עשרות אלפי שקלים מקשישים שהסיע בן 39 ממזרח ירושלים מואשם שהצליח לגנוב מהקשישים בדרכים שונות באמצעות כרטיסי האשראי

קרא עוד »

בלוג

  גניבה מסופר פארם 6 באוגוסט 2017 אין תגובות מה העונש על גניבה מסופר פארם? אנשים רבים מגיעים למשרדי (רובם נשים), לאחר שנתפסו גונבים מוצרים

קרא עוד »

הטרדה מינית ברשתות החברתיות

עבירת הטרדה מינית ברשתות החברתיות- כל מה שצריך לדעת ההתפתחות הטכנולוגית, מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות הביאו עימם יתרונות רבים לחיינו, ובמובנים רבים הפכו אותם נוחים

קרא עוד »

הסדר מותנה

"הסדר מותנה" הוא הליך משפטי חדש יחסית, שהונהג בישראל רק בשנים האחרונות, בהסתמך על תיקון חקיקה. בעקבות הליך משפטי זה, למעשה, לרשותה של התביעה עומד

קרא עוד »

מכירת אלכוהול לקטין

בשנים האחרונות, כאשר המדינה נלחמת בתופעת השכרות המביאה לביצוע עבירות אלימות קשות כגון תקיפה או אלימות במשפחה, מושם דגש רב על מניעת מכירת אלכוהול לקטינים

קרא עוד »

מאמרים מהאתר:

סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »
הסדר מותנה

הסדר מותנה

מהו הסדר מותנה? הסדר מותנה הוא הסכם משפטי שנחתם בין רשויות התביעה השונות של מדינת ישראל (כגון: הפרקליטות, שלוחת התביעות של משטרת ישראל וכל מי שהיועמ"ש הסמיך לכך) לבין החשוד.

קרא עוד »
Paste your AdWords Remarketing code here