חיפוש ברכב

בשונה מחיפוש בבית הנערך, לרוב, על פי צו ומידע מודיעיני מוקדם, חיפוש הנערך ברכב הוא חיפוש ספונטני.

בדרך כלל מדובר במצב בו רכב נראה בסיטואציה חשודה (חונה במקום מבודד בשעת לילה) או במצב בו החשוד מתנהג בצורה חשודה או מוזרה, אם במחסום רכבים שגרתי ואם במהלך תשאול שנערך לו בסמוך לרכבו.

במידה שמדובר בחיפוש על פי צו שופט (מיעוט המקרים, כאמור) – יחולו הכללים שפורטו במאמר הנוגע לחיפוש בבית (ראה שם).

כאשר מתבצע חיפוש ברכב ללא צו, נזקק השוטר ליסוד סביר להניח כי ברכב מוחזקים סמים או סכין או אמצעי לחימה.

שוטר יוכל לבצע חיפוש ברכב ללא קיומו של חשד זה – במידה שמחזיק הרכב יתיר לו לבצע את החיפוש, לאחר שהוסבר למחזיק הרכב כי הוא אינו חייב להתיר את החיפוש.

קיומו של יסוד סביר להניח כי ברכב מוחזקים סמים יכול להיות מוסק מריח של סמים שנודף מהרכב או כאשר השוטר הבחין בסמים בעיניו.

פסילת חיפוש בלתי חוקי

במידה שלדעת החשוד לא יכול היה להיות לשוטר כל יסוד סביר להניח כי ברכב קיימים סמים או חפץ האסור בהחזקה – מומלץ שלא להסכים לביצוע החיפוש (אך לא להתנגד פיזית) ולבקש כי הדבר יתועד בדוח הפעולה של השוטר, כאשר הטענה היא כי הדבר פוגע בפרטיות של החשוד ומעכב אותו, שלא כדין.

במצב דברים זה, אף אם ימצאו ברכב סמים או סכין, קיים סיכוי גבוה כי, בהיעדר יסוד סביר להניח (מצד השוטר) כי ברכב היו פריטים אלה – ייסגר התיק מחוסר ראיות, ללא הגשת כתב אישום. זאת, בהתאם להלכה שנקבעה על ידי בית המשפט העליון בפרשת בן חיים.

בכל מקרה, הן בעת עריכת החיפוש ובוודאי שלפני חקירה בתחנת המשטרה – מומלץ ביותר ליצור קשר עם עורך דין פלילי על מנת להתייעץ עמו כיצד לנהוג ומה לומר בחקירה.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.