חיפוש ברכב

חיפוש ברכב

בשונה מחיפוש בבית הנערך, לרוב, על פי צו ומידע מודיעיני מוקדם, חיפוש הנערך ברכב הוא חיפוש ספונטני.

בדרך כלל מדובר במצב בו רכב נראה בסיטואציה חשודה (חונה במקום מבודד בשעת לילה) או במצב בו החשוד מתנהג בצורה חשודה או מוזרה, אם במחסום רכבים שגרתי ואם במהלך תשאול שנערך לו בסמוך לרכבו.

במידה שמדובר בחיפוש על פי צו שופט (מיעוט המקרים, כאמור) – יחולו הכללים שפורטו במאמר הנוגע לחיפוש בבית (ראה שם).

כאשר מתבצע חיפוש ברכב ללא צו, נזקק השוטר ליסוד סביר להניח כי ברכב מוחזקים סמים או סכין או אמצעי לחימה.

שוטר יוכל לבצע חיפוש ברכב ללא קיומו של חשד זה – במידה שמחזיק הרכב יתיר לו לבצע את החיפוש, לאחר שהוסבר למחזיק הרכב כי הוא אינו חייב להתיר את החיפוש.

קיומו של יסוד סביר להניח כי ברכב מוחזקים סמים יכול להיות מוסק מריח של סמים שנודף מהרכב או כאשר השוטר הבחין בסמים בעיניו.

פסילת חיפוש בלתי חוקי

במידה שלדעת החשוד לא יכול היה להיות לשוטר כל יסוד סביר להניח כי ברכב קיימים סמים או חפץ האסור בהחזקה – מומלץ שלא להסכים לביצוע החיפוש (אך לא להתנגד פיזית) ולבקש כי הדבר יתועד בדוח הפעולה של השוטר, כאשר הטענה היא כי הדבר פוגע בפרטיות של החשוד ומעכב אותו, שלא כדין.

במצב דברים זה, אף אם ימצאו ברכב סמים או סכין, קיים סיכוי גבוה כי, בהיעדר יסוד סביר להניח (מצד השוטר) כי ברכב היו פריטים אלה – ייסגר התיק מחוסר ראיות, ללא הגשת כתב אישום. זאת, בהתאם להלכה שנקבעה על ידי בית המשפט העליון בפרשת בן חיים.

בכל מקרה, הן בעת עריכת החיפוש ובוודאי שלפני חקירה בתחנת המשטרה – מומלץ ביותר ליצור קשר עם עורך דין פלילי על מנת להתייעץ עמו כיצד לנהוג ומה לומר בחקירה.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער