ייעוץ משפטי לפני חקירה משטרתית בגין עבירות פליליות

ייעוץ משפטי לפני חקירה משטרתית בגין עבירות פליליות

ביצעתם עבירה פלילית או שאתם חושדים כי דבר מה שעשיתם עשוי להיות בלתי חוקי או שמא כבר זומנתם לחקירה משטרתית, ואתם מפוחדים, חוששים, לחוצים ובעיקר שואלים את עצמכם “מה עכשיו?”

אז התשובה היא כזו: לפני כל דבר אחר שתעשו הטלפון הראשן שלכם צריך להיות לעורך דין פלילי (עורך דין אשר תחום התמחותו הוא פלילי עם העדפה כמובן לסוג העבירה בה אתם עשויים להיות מואשמים) לצורך ייעוץ. תפקידו של עורך דין פלילי בשלב התחלתי זה הינו לייעץ לעומד בפני חקירה כיצד לפעול אל מול אוכפי החוק של המדינה. ההיגיון בצורך זה ברור מאילו, שהרי בין אם מדובר באדם אשר נחשד בפשע בעבר או אדם אשר מעולם לא בא במגע עם המשטרה או מערכת בתי המשפט בישראל, תחושות החרדה בהכרח גבוהות כאשר אדם נחשד במעשה פלילי וחרדה זו סביר שתבוא לידי ביטוי בבלבול, גמגום, גרסאות שונות ואף סותרות, תנועות גוף בלתי רצוניות, הזעה מרובה ושלל סממנים נוספים של לחץ אשר יכולים להתפרש בעיני הצוות החוקר כמפלילים.

תפקידו של עורך הדין הפלילי אם כן הוא הסברתי. עורך הדין יסביר לפונה על תהליך החקירה המשטרתית – משלב ההגעה לתחנה ועד לסוף שלב הפגישה עם החוקר, ידאג להבהיר לפונה מה הם זכויותיו וחובותיו על פי חוק, ואולי אף יסביר מעט על תהליך המשפט הפלילי בישראל במידה ועשוי להתקיים כזה.

מעבר לתפקידו ההסברתי, עורך הדין הפלילי גם ישמש דמות מתווכת בין העומד בפני חקירה לבין החוקר המשטרתי. בין אם יעשה זאת באופן פיזי תוך הגעה לחדר החקירות עם מרשו ובין אם יעשה תוך מתן הנחיות בדבר מה לומר, מתי, למי ואיך, תפקיד זה של עורך הדין הינו בעל חשיבות עצומה עבור הפונה.

תפקיד נוסף וחשוב לא פחות המופקד בידיו של עורך הדין הפלילי הינו הרגעת הפונה ושימת המצב הקשה לכל הדעות בפרופורציות סבירות. היכולת לספק פרספקטיבה אשר יכולה באמת להרגיע מעט את הפונה גלומה כמובן בהיותו של עורך הדין איש מקצוע אשר בקיא בחוק ויכול לתת תמונת מצב אמיתית וכן לעזור לשפר סיכויים במידת הצורך.

החשוב מכל הוא לציין כי היוועצות בעורך דין הינה זכות ברורה ובלתי מעורערת הקיימת בחוק הפלילי ומחויבת להינתן קודם לתחילת החקירה. אם ישים לב הנחשד לדברי החוקר, סביר שישמע כי בין זכויותיו קיימת באופן מובהק זכות זו.
זכות ההיוועצות כרוכה באופן ישיר כמו גם עקיף בזכות להבין את ההאשמות בגינן נחשד האדם. זכותו של החשוד לעמוד על כך שיבין את ההאשמות המיוחסות לו, וזאת במיוחד בכדי שיוכל להסבירן לעורך דינו הפלילי.
במצבים מסוימים יכול שייעץ עורך הדין הפלילי לעשות שימוש בזכות השתיקה. במקרה זה חשוב שהנחקר יזכור שזו היא זכותו המלאה והאלמנטארית ויישמה במידת הצורך.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.