האם אתה מוכן לחקירה פלילית ?

האם אתה מוכן לחקירה פלילית ?

אנשים רבים נוטים לחשוב שחקירה פלילית שמורה אך ורק לעבריינים מוכרים אולם, בפועל, כל אדם יכול למצוא עצמו בחקירה פלילית. זה יכול לקרות כרעם ביום בהיר ואם זה קורה, רצוי שתהיו מוכנים.

דוד היה רופא נשים מצליח שהואשם בהטרדה מינית של פציינטית.
מירב עבדה בעירייה ונחשדה בקבלת דבר במרמה.
קובי נעצר בחשד להפצת חומר פורנוגראפי, לאחר ששלח תמונות אינטימיות שלו למספר סטודנטיות שלמדו איתו בפקולטה.

אף אחד מהאנשים הללו אינו עבריין מוכר או בעל תיק פלילי בעברו. סביר להניח שעבורם, אם עשו דבר מהדברים המיוחסים להם – מדובר בסיטואציה שיצאה משליטה, עניינים שנעשו בתום לב, אי שם על הגבול הזה שבין תמימות לטיפשות. כך או כך, הדרך להוכחה עוברת דרך חקירה פלילית ולכן מומלץ מאוד לא לעבור תשאול או חקירה במשטרה, ללא התייעצות מוקדמת עם עורך דין פלילי.

מדוע חשוב כל כך לבוא מוכנים לחקירה פלילית ?

חקירה פלילית היא הנקודה ממנה הכול מתחיל. שם בחדר החקירות ינסו החוקרים לבנות לעצמם תיק, בהתבסס על המידע שתתנו להם ולא פחות חשוב, שם הרבה פעמים גם נופלת ההחלטה, האם להמשיך ולהגיש כתב אישום או לחפש במקומות אחרים. כתבי אישום רבים מאוד מסתמכים על הודאתו של הנחקר בביצוע העבירה בעת חקירתו במשטרה. ומדוע אתם צריכים לספק למשטרה את כלי הנשק הזה כנגדכם?

חקירה פלילית, בעיקר בעבור אנשים שלא נחקרו בעבר, יכולה להיות אירוע טראומטי וקשה במיוחד. הלחץ והמתח גובים את המחיר ולא פעם נאמרים דברים לא מדויקים ולא נכונים.
החוקרים שיושבים מולכם הם בדרך כלל חוקרים מנוסים, שיודעים איך לשאול את השאלות ואיך לשחק את המשחק. לא תאמינו כמה פעמים שאלה תמימה לכאורה נועדה על מנת להכשיל נחקר בלשונו. החוקרים בונים על חוסר ההבנה של הנחקר, בעיקר כשמדובר באנשים לא מנוסים ולכן חקירה פלילית היא סיטואציה מעולה לשאוב מידע שעלול להפליל אתכם.

שלא לדבר על הבדידות. פתאום מזמנים או לוקחים אתכם, תלוי באופי הסיטואציה ובסוג העבירה הפלילית, אל חדר חקירות נטול סממני אנושיות. זה רק אתם מול החוקר והשאלות שלו. חשופים לגמרי לכל קפריזה ושיטת חקירה שיחליט החוקר ליישם. השעות נוקפות, אתם מרגישים לבד, מנותקים מהעולם. עורך דין פלילי שילווה אתכם לאורך כל הדרך, יוכל לתת לכם תחושת ביטחון שאין לכם ממה לפחד. אתם לא לבד והשמש תזרח גם מחר, לא משנה כמה החוקרים מנסים לתאר את המצב כשחור וחסר תקווה.
ומה עם הזכויות שלכם? האם מותר לחקור אתכם איך שרוצים, כמה שרוצים? וודאי שלא. אבל האם אתם בכלל מבינים ומודעים לזכויות שלכם? סביר להניח שלא. בשביל זה יש לכם עורך דין פלילי.

לא הייתם הולכים לקחת משכנתא ללא פגישת ייעוץ עם בנקאי או יועץ פיננסי, אז על אחת כמה וכמה כשמדובר במשהו חשוב כל כך כמו חשד למעורבות בפלילים. יכולה להיות לזה השפעה מכרעת על ההווה והעתיד שלכם. לכן, ברגע שאתם מקבלים זימון לחקירה פלילית, הטלפון הראשון שלכם צריך להיות לעורך דין פלילי שינחה אתכם מה מותר לומר ומה אסור לומר.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.