איך להתנהג בחקירה פלילית?

איך להתנהג בחקירה פלילית?

חקירה פלילית אינה דבר נעים או פשוט, בעיקר כאשר מדובר בחקירה ראשונה.
הלחץ, המתח ותחושת חוסר האונים, יכולים להוביל כל נחקר ובעיקר כאלה שאינם מתורגלים בחדרי חקירות לפלוט מידע מפליל, בלתי מדויק, או, במילים אחרות, מידע שעלול לגרום לו נזק. אתם עומדים בפני חקירה פלילית? הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת:
הבינו שהחוקר הוא לא חבר שלכם- גם אם נראה לכם שמדובר בחוקר מאוד סימפטי שרק רוצה לסייע לכם, אל תשכחו אפילו לרגע שתפקידו של החוקר, מבחינתו, הוא להוציא מכם הודאה והוא לא יבחל בשום אמצעי על מנת להשיג אותה. חוקרים רבים פיתחו לאורך השנים טקטיקות שונות לחקירת חשודים, חלק מהן מתבססות על יצירת אמון ויחסי חברות, לכאורה, עם הנחקר. כאשר אתם בחקירה פלילית, אל תפלו בפח, אל תקנו הבטחות מזויפות לשחרור מהיר או לאי העמדה לדין ואל תחשבו אפילו לרגע שהחוקר נמצא בצד שלכם…

אל תענו על שאלה שלא הבנתם- ככלל, לא מומלץ להגיע לחקירה פלילית ללא ייצוג עורך דין או ללא קבלת ייעוץ. אולם אם אתם כבר בחדר חקירות, שימו לב שאתם מבינים בדיוק מה שאל אתכם החוקר ואל תענו אם אתם לא בטוחים שהבנתם את השאלה. ניסוחים דו משמעיים הם אומנות בחקירה פלילית ותפקידו של החוקר הוא לערער את האמינות שלכם, כך שגם מידע שאתם בטוחים לגביו, יכול לקבל משמעות אחרת. בסיום החקירה – תשאלו ע”י החוקר אם יש לכם משהו להוסיף. זה הזמן היחיד שיש לכם לתת באופן חופשי את גרסתכם לשאלות שלא נשאלתם ע”י החוקר. נצלו פתח זה על מנת לומר כל מה שברצונכם. ודאו כי כל הדברים שאמרתם נרשמו ע”י החוקר.

ודאו כי זכויותיכם כנחקרים נשמרות לאורך כל החקירה- גם לחשוד בפשע הנתעב ביותר יש זכויות ולכן, כנחקרים, עליכם לוודא שבזמן החקירה אין פוגעים בזכויות שלהם, בהתאם לגילכם ולאופי החקירה. אחד התפקידים של עורך דין המומחה בתחום הפלילי, הוא לוודא שזכויותיכם אינן נפגעות. על מנת להיות בטוחים בכך – מומלץ להגיע לכל חקירה מלווים בעורך דין.

הכירו את זכות השתיקה- לכל אדם יש את הזכות הבסיסית לשמור על שתיקה בחקירתו ולא למסור מידע שעלול להפליל אותו בביצוע עבירה. אין דבר שחוקרים שונאים יותר מאשר נחקר שלא “מזמר”, כך שהם יעשו הכול על מנת לבטל את הזכות הזו באמצעות תחבולות, הבטחות ואף איומים.

תדאגו שישיגו לכם עורך דין- ברגע שקיבלתם זימון לחקירה פלילית או נלקחתם לחקירה מזירת האירוע, תדאגו שהטלפון הראשון שלכם יהיה לעורך דין פלילי או שבן משפחה ידאג לכם לייצוג הולם. חקירה פלילית היא אינו דבר של מה בכך. מדובר באירוע שיכול לקבוע את גורלכם בשנים הקרובות (ואף עלול להשפיע, בעקיפין, על עתידכם ב-17 השנים הבאות מבחינת רישום פלילי). לכן, הכי חשוב שתקבלו ייעוץ מקדים לפני החקירה. זה יגרום לכם להרגיש בטוחים יותר, מודעים יותר לזכויותיכם, זה יגרום לכם להבין שאתם לא לבד במה שקורה והכי חשוב – תדעו בדיוק מה כדאי לומר בחקירה ומה לא.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.