בצל הקורונה: עלייה חדה בהונאות בכרטיסי אשראי

עלייה חדה בהונאות בכרטיסי אשראי

משבר הקורונה יצר מצבים חדשים ולא מוכרים בקרב האוכלוסייה. רוב הציבור היה בבית לאורך פרק זמן ארוך מאד, מלבד העובדים החיוניים. הילדים לא הלכו לגני הילדים ולבית הספר, וכך כולם היו מכונסים בבית. 

לקוחות רבים של משרדי נתקלו במצבים אשר בהם נגנב מהם מידע אישי של כרטיס האשראי  שלהם ובוצע בו שימוש על ידי אחרים

המצב במשק עקב הקורונה 

כמות גדולה מאד של עובדים יצאו לחל”ת ולכן הם לא קיבלו את שכרם, פרק הזמן שהמתינו לקבלת הכספים מהמוסד לביטוח לאומי היה ארוך מאד וגם אז התקבלו מקדמות וסכומים קטנים בלבד אשר ייצרו פער בהכנסות מול הסכומים שנכנסו לחשבונות הבנק, טרם הקורונה. 

מעסיקים רבים גילו שהם במצב כלכלי בעייתי ביותר וחלקם אף קרסו, כיוון שהיה עליהם למלא את המחויבויות העסקיות שלהם לספקים, לעובדים, תשלומי שכר דירה לבעלי הנכסים, מיסים לרשויות ולגורמים נוספים, אך מנגד הם לא הצליחו להכניס כספים לעסק שלהם ולכן נוצר להם בור עמוק. המענקים הגיעו בשלב מאוחר מדי ובסכומים קטנים מדי.

פעולות של מי שעוסק בפעולות מרמה 

עקב העובדה שכולם היו בבתים, הגנבים לא יכלו לפעול בדרכם הרגילה ומקצתם חיפשו דרכים אחרות כדי להשיג כספים.

אחת הדרכים הפופולריות היא הונאה באמצעות כרטיסי אשראי. גורמים שונים התקשרו לאזרחים תמימים והציגו את עצמם כנציגים של חברה זו או אחרת ותוך כדי התהליך ביקשו וקיבלו את פרטי כרטיס האשראי.

מכאן ועד ביצוע תשלומים באמצעות כרטיסי האשראי הללו או משיכת כספים תוך שימוש באפליקציות שונות, היא קצרה. אזרחים רבים גילו לתדהמתם כי באמצעות כרטיס האשראי שלהם בוצעו עסקאות בהיקפים גדולים בעסקים שונים. 

הונאות ברשת האינטרנט 

העוקץ הפיננסי קיבל ממדים נרחבים במהלך ימי הקורונה וכמות ההונאות הייתה ענקית. גורמים שונים אשר היו זקוקים לכסף באופן מידי לצרכים אישיים או עסקיים פעלו בדרכים שונות כדי להציל את עורם ולגייס את הכספים הנחוצים להם והם לא בחלו בשום דרך. 

כך הסתבר לדוגמה שבוצעו פעולות פישינג כדי לחשוף נתוני כרטיסי אשראי של לקוחות רבים כדי לבצע פעולות עתידיות. מחלקות הביטחון של חברות כרטיסי האשראי היו ערות למצב החדש והן היו עם היד על הדופק ועשו רבות כדי לצמצם את התופעה. 

רוב הלקוחות אשר ספגו מכה כספית בעקבות מעשי המרמה, קיבלו מחברת כרטיסי האשראי את מלוא הכספים אשר נגזלו מהם.

פעולות משפטיות שיש לבצע נגד גורמים שונים 

מי שנפגע ממעשים שונים אשר בוצעו באמצעות כרטיס האשראי הפרטי, מוזמן לפנות למשרדי כדי שהצוות המקצועי יבחן את הנושא ממלוא היבטיו. אם תהיה לכך הצדקה, יינקטו צעדים משפטיים שונים כדי להחזיר לאזרח את מלוא הכספים המגיעים לו, בתוספת פיצוי כספי על עוגת הנפש.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער