איך לבחור עורך דין פלילי?

כשאנחנו נמצאים לפני החלטה חשובה כל כך ושואלים את עצמנו איך לבחור עורך דין פלילי, פעמים רבות אנו לחוצים בזמן, צריכים לקבל החלטה כמה שיותר מהר ומראש נמצאים בסיטואציה בעייתית בה אנו חווים קושי להפעיל שיקול דעת. אז איך בעצם לבחור עורך דין פלילי?

תחום המשפט הפלילי הוא תחום נרחב ומורכב

מכיוון ועורך הדין הופך להיות חלק בלתי נפרד מתהליך ייצוג הלקוח, כלומר ”הפה“ שלו רצוי שהוא יהיה גם הלב שלו, יוכל להזדהות איתו ועם המקרה, העניין וכמובן גם יהיה בעל ידע וניסיון רלוונטי. מכיוון ויש כל מיני סוגים של עבירות בתחום המשפט הפלילי כמו למשל אלימות במשפחה, הימורים, עבירות סמים, עבירות רכוש, תקיפה, עבירות שוד, עבירות רכוש, עבירות הונאה, הלבנת הון ועוד, כדאי לבחור עורך דין אשר התנסה במקרים ואישומים הקשורים למקרה שלנו. לעתים נושא נושק ליותר מעניין אחד ולכן צריך שעורך הדין שאנו בוחרים יבין בכל הנושאים הרלוונטיים ולא רק בנושא אחד.

כתף, אמון והגינות

אחד הדברים הכי חשובים בבחירת עורך דין פלילי הוא שהלקוח ירגיש שהוא יכול לספר לו כל דבר. בפני עורך הדין עלינו לחשוף את כל העובדות ולא משנה עד כמה האמת קשה או בעייתית עבור הצד שלנו. עניין זה מאוד חשוב כי ככה בעצם עורך הדין מונע את אפקט ההפתעה של הצד השני בהעלאת עובדות שלא ידועות לו מראש.  עניין זה קריטי ובעצם ישפיע על כל המשפט ועל העתיד שלכם. לכן, לפני שאנחנו בוחרים עורך דין עלינו לשבת ולחשוב קצת עם עצמנו לגבי מה אנחנו רוצים להשיג בתהליך ומה אנחנו חושבים ומרגישים על כל העניין. הרי יש כל כך הרבה עורכי דין פליליים ולכל אחד מהם יש את היתרונות הבולטים ואת הייחודיות שלו. על הלקוח לקבל את הטוב ביותר למען המטרה שלשמה הוא יצר קשר עם עורך הדין.

ניסיון

לפני שבוחרים עורך דין באופן כללי ועורך דין פלילי בפרט, מומלץ לבקש מעורך הדין שיציג בפני הלקוח את הניסיון הרלוונטי שלו בתחום או בתחומים הקשורים לאותו נושא משפטי. במידה ויש לעורך הדין תארים נוספים הרלוונטיים לנושא, שווה גם לבדוק את העניין הזה אל מול עורך הדין. האינטרנט בהחלט יכול לעזור כאן אבל חשוב גם לזכור שלעתים רבות המידע ברשת האינטרנט חסר ולעתים גם מגמתי. מצד אחד לא כל המידע מתפרסם ומצד שני גופים פרסומיים מכניסים אינפורמציה שהמטרה שלה היא קידום מכירות ושיווק. לטוב ולרע.

מה לגבי מחיר?

לכל עורך דין יש את המחיר שהוא נוקב ולעתים משקף את ניסיונו ועברו של עורך הדין. לעתים עלינו לזכור כי הזול הוא היקר וגם לא תמיד היקר ביותר הוא דווקא הטוב ביותר. לא תמיד נעים ללקוח להתעסק בעניינים המשפטיים שלשמם הוא בעצם נזקק לעורך הדין ולעתים הלקוח רוצה להיות מעורה ושותף לכל הפרטים של התהליך. לכן לפני שאתם בוחרים עורך דין פלילי עליכם לחשוב כמה מעורבים אתם רוצים להיות ולפי מידת המעורבות לבחור את עורך הדין המתאים.

לסיכום, בחירת עורך דין פלילי איננו עניין של מה בכך. לעתים בחירה זו תשפיע על עתידנו בחיינו המקצועיים ואף הפרטיים. לכן, כדאי לשלב בין ההיגיון הבריא לבין הרגש, לשאול את השאלות, לבדוק את האינפורמציה הנכונה ולקבל את ההחלטה לפי ההרגשה הכללית שנותרה לאחר ההיכרות עם עורך הדין.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.